Derman, Mersin’de Üretiliyor

Derman, Mersin’de Üretiliyor

Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Koluman A.Ş. tarafından üretilen yüksek yerlilik oranına sahip 8×8 Tekerlekli, zırhlı  lojistik destek aracı olan “Derman”‘ın  teslimat törenine katıldı.

Koluman Otomotiv Endüstri A.Ş. üretim tesislerinde yapılan programda bir konuşma yapan Vali Pehlivan; “Bugün Mersin Üniversitemizin Akademik yılının açılışı vesilesiyle Savunma Sanayi Başkanlığı Sistem ve Harekat Destek Başkan Yardımcısı Mustafa Murat Şeker’in yapmış olduğu sunumu takip ettik. Sunumdaki her ayrıntıyı gördüğümüzde, kendi insanımızın, kurum ve kuruluşlarımızın emeği olan o yerli ve milli teknolojik ürünleri gördükçe bir kere daha gurur duyduk. Hem ülkemizin geldiği nokta itibariyle hem de bu sektörde faaliyet gösteren firmaların geldikleri nokta itibariyle büyük bir mutluluk duyduk. Şimdi de savunma sanayi gibi önemli bir yatırım alanında geliştirilen projenin meyvelerinin toplanması, verilen emeğin somut yerli bir ürüne dönüşmesi, İlimizde üretilmesi ve teslimatının da İlimizde yapılıyor olmasından dolayı da ayrıca memnuniyet duyduğumuzu ifade etmek istiyorum.

Mersin İlimizde değişik sektörlerde faaliyet gösteren çok başarılı firmalarımız var. Bunların içerisinde 8’i Mersin-Tarsus Organize Sanayi Bölgesinde olmak üzere toplam 21 firma savunma sanayi alanında faaliyet gösteriyor. Bunların içerisinde Koluman firması en kapsamlı, en büyük yatırımları gerçekleştiren firmadır. Bundan dolayı bir kere daha Yönetim Kurulu başkanını ve A’dan Z’ye bütün personelini tebrik ediyorum. Bu projede mesafe alınmasını sağlayan, iş birliği yaparak destek veren Savunma Sanayi Başkanlığı’na da İlimiz adına şükranlarımı sunuyorum.

Verilen bu desteklerin karşılığını bulması ziyadesiyle sevindiricidir. 2021 yılında yapılan 70 araçlık bir sözleşmeye istinaden üretilen bu araçların haşmetini görüyorsunuz. 8×8 tekerlekli lojistik destek aracı, adı da “Derman”. 


Lojistiğin temel amaçlarından birisi, ilgilendiği sektörlere adeta derman olarak destek sağlamaktır. Bu araçlar, silahlı kuvvetlerimizin nice nice ihtiyaçlarına derman olacaktır. Araçlarımızın testleri harfiyen yapılmış ve teslimat aşamasına gelmiş. Bugün 13 araç verilecek, önceki teslimatla birlikte de toplam 20 araç silahlı kuvvetlerimizin envanterine girmiş olacak. 

Özellikle de Cumhuriyetimizin 100. yılını idrak ettiğimiz bu günlerde pek çok alanda olduğu gibi savunma sanayi alanında bu kadar güzel ve önemli mesafeler kat etmiş olmak Türkiye Cumhuriyeti’nin her bir ferdi olarak hepimizi ziyadesiyle memnun ediyor. Son 20 yılda savunma sanayi ciromuz 12,2 milyar dolara çıkmış.  İhracatımız da 4,4 milyar dolara çıkmış. Bu yıl bu rakamın 6 milyar doların üzerine çıkması beklenmektedir. Savunma sanayi alanındaki yatırım hacmi de neredeyse 100 milyar dolara yaklaşmıştır. 

Savunma sanayinde yerlilik oranının %80’lere ulaşması hepimizi gururlandırmaktadır.


Eskiden bir kaç araçtan bahsederken şimdi her biri birbiri kadar önemli, kıymetli, değerli pek çok hava ve kara araçlarımızdan bahsediyoruz. İHA’larımızdan, SİHA’larımızdan, Ataklarımızdan, Altaylarımızdan,Kızıl Elmalarımızdan bahsediyoruz. Bugün onlara bir yenisi daha ekleniyor. Artık Derman’larımızdan da bahsedeceğiz. 

Savunma sanayi alanında üretilen her bir ürünün, her geçen gün her geçen yıl terörle mücadelede,sınırlarımızın korunmasında daha iyi noktalara gelmemizdeki payı şüphesiz çok büyüktür. 


Bütün bu özgün araçların üretilmesi emekle, alın teriyle ve destekle oluyor. Bu vesileyle, bu ve benzeri projelere verdikleri desteklerden dolayı Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere ilgili Bakanlıklarımıza İlimiz adına şükranlarımı sunuyorum. Bu desteklerin karşılığını bulması konusunda, gerek kamu kurumları bünyesinde faaliyet gösteren, gerekse özel sektörde faaliyet gösteren firmalarımıza da cesaretleri, üretkenlikleri ve bu konuda yapmış oldukları yatırımlardan dolayı da ayrıca teşekkür ediyorum. 

Sayın Cumhurbaşkanımızın ifadeleriyle “Türkiye Yüzyılı”na adım attığımız bugünlerde gelecekte Türkiye’mizin yıldızı daha da parlayacaktır diyoruz ve buna inanıyoruz. Türkiyemiz uluslararası arenada, her alanda kendini çok daha güçlü bir şekilde hissettirmeye devam edecektir. Savunma sanayi konusu da bu bağlamda en önde gelen konulardan birisi olmuştur. 

Bizim ülkemizin ve temsil ettiğimiz medeniyetin temelinde sevgi, hoşgörü, şefkat, merhamet ve yapıcı bir yaklaşım var. Öyle ki temel şiarlarımızdan birisi “İnsani yaşat ki devlet yaşasın.” şiarıdır.  Aslında bütün bu araçların üretiminin temelinde de bu anlayış vardır. Caydırıcılık yoluyla insanımıza ve bütün insanlara zarar vermesi muhtemel bütün şer odaklarına karşı bir mukavemet ortaya koymaktır. Bu anlayışı  tarih boyunca hakim kıldık. Bugün daha iyisini yapıyoruz. Yarınlarda inşallah çok çok iyilerini yapacağız. 

Cumhuriyetimizin 100. yılında elbette her zaman gönlümüzde olan aziz ecdadımızı hep hatırlıyor,hiç bir zaman unutmuyoruz. Bu vesileyle Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere aziz Şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi saygıyla, rahmetle yad ediyorum. Bu çalışmalar, aziz ecdadımıza olan minnet borcumuzun bir nebze de olsa ödenmesi anlamına geliyor. Çünkü onlar bize çok kıymetli vatan topraklarını emanet olarak bıraktılar. Bize düşen de bu emanete gözümüz gibi bakmak, her alanda üretmek, çalışmak ve bizden sonraki nesillere çok daha güçlü bir şekilde devretmektir. “Derman” aracı vatanımıza,milletimize hayırlı uğurlu olsun. ” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanlığı ile Koluman Otomotiv Endüstri A.Ş. arasında yapılan 5 Temmuz 2021 tarihli protokol kapsamında “DROPS Projesi” adı altında 70 adet 8×8 tekerlekli Derman Model Zırhlı 517 beygir gücünde 48 ton ağırlığında Konteyner Taşıyıcı Araç, 195 adet Konteyner ve 40 platform yapımı ve teslim edilmesi konusunda anlaşma sağlanmıştır.

Programda, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Mustafa Murat Şeker ve Koluman Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kaan Saltık da bir konuşma gerçekleştirdi,duygu ve düşüncelerini dile getirdi.

Vali Pehlivan ve Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Şeker tarafından “Derman” aracının deneme sürüşü gerçekleştirildi. Günün anısına zeytin ağacı dikildi ve hatıra fotoğrafı çekilmesinin ardından program sona erdi.

Programa; Valimiz Ali Hamza Pehlivan ile birlikte Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Sistem ve Harekât Destek Başkan Yardımcısı Mustafa Murat Şeker, Savunma Sanayi Başkanlığı Kara Araçları Daire Başkanı Ahmet Raci Yalçın, Kara Kuvvetleri Lojistik Başkanı Tuğgeneral Alparslan Kılınç, Koluman Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kaan Saltık, İl Protokolü  Sanayici ve iş insanları ile firma temsilcileri katıldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır