Mersin Ticaret Borsası Bakliyat Araştırma Merkezi, Mercimek Krakeri ile Ödül Aldı

Mersin Ticaret Borsası Bakliyat Araştırma Merkezi, Mercimek Krakeri ile Ödül Aldı

Güvenilir Ürün Platformu tarafından bu yıl ikinci kez düzenlenen Güvenilir Ürün Zirvesi ve Feed the Future Ödül Töreni 16 Ekim 2023 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirildi. Törende Gıda Perakendecileri Derneğince organize edilen BHA İnovasyon Yarışması ödülleri de verildi.

Mersin Ticaret Borsası Bakliyat Araştırma Merkezi (BAM) geliştirdiği Mercimek Krakeri ürünü ile Feed the Future Yarışması Diyet Ürün kategorisinde birincilik, BHA İnovasyon Yarışmasında üçüncülük ödülü elde etti. Ödülleri Borsamız adına BAM Ar-Ge Sorumlusu Özge Özmen aldı.

Bakliyatta inovatif ürünlerin geliştirilmesine yönelik bir değerlendirme yapan Mersin Borsa Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Özdemir; “Bakliyatta tüketim alışkanlıkları son yıllarda önemli bir değişim yaşıyor. Özellikle Amerika, Kanada, Avustralya gibi gelişmiş ülkelerde hem vegan ve vejetaryen tüketimin yaygınlaşması, hem de değişen yaşam şartları ile yoğunlaşan çalışma koşulları nedeniyle tüketime hazır, lezzetli, sağlıklı ve ekonomik ürünlere yönelim var. Bu ülkelerde bakliyatın mutfak kültürümüzde olduğu gibi geleneksel tüketiminden ziyade, bakliyat kullanılarak hazırlanan burger, salam, sosis, nugget, humus, cips, kraker, snacks, makarna, kurabiye vb. türev ürünler tercih ediliyor” dedi.

Bakliyat tüketim çeşitliliği ve ticareti açısından sürekli artan bu pazardan pay almamız gerektiğini vurgulayan Özdemir; “Anavatanı içerisinde bulunduğumuz coğrafya olan bakliyatta bu değişime kayıtsız kalmamamız gerekir. Bu gerçekten yola çıkarak Mersin Ticaret Borsası olarak hayata geçirdiğimiz BAM çalışmalarına devam ediyor. İnovatif, katma değeri yüksek ve nihai tüketici tercihlerine cevap verecek şekilde bakliyat türev ürünleri geliştirerek, bu ürünlerin ticarileşmesini ve tüketiminin yaygınlaşmasını hedefliyoruz. Bununla birlikte bu ürünlere yönelik dünya genelinde yapılan Ar-Ge çalışmaları sonucunda oluşan bilgi birikimini ülkemize kazandırıp sektörümüzün kullanımına sunacağız.” diye belirtti.

Borsamız Bakliyat Araştırma Merkezi, iki kategoride ödül aldığı mercimek krakerinin yanı sıra fasulye ve nohut krakeri, sürülebilir nohut krem, nohut peyniri, nohut tofu, mercimek ve fasulye makarnası, vegan et, kullanıma hazır ön pişirilmiş bakliyat unları, humus unu gibi ürünlerle ürün yelpazesini geliştirmiş olup Ar-Ge çalışmalarını genişleterek sürdürmektedir. 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır