BAŞKAN GÜLTAK – KENTSEL DÖNÜŞÜM TEK ÇÖZÜM

BAŞKAN GÜLTAK – KENTSEL DÖNÜŞÜM TEK ÇÖZÜM

Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 10 kenti ve milyonlarca insanı etkileyen yıkıcı depremler nedeniyle 6 Şubat 2023 Pazartesi günkü ilk birleşimi yasa gereği yapılan açılışın ardından ertelenen Akdeniz Belediye Meclisi Şubat ayı 2’nci birleşimi, M. Mustafa Gültak Başkanlığı’nda gerçekleşti. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan toplantıda bir önceki birleşim tutanak özeti kabul edildi, ardından gündem […]

Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 10 kenti ve milyonlarca insanı etkileyen yıkıcı depremler nedeniyle 6 Şubat 2023 Pazartesi günkü ilk birleşimi yasa gereği yapılan açılışın ardından ertelenen Akdeniz Belediye Meclisi Şubat ayı 2’nci birleşimi, M. Mustafa Gültak Başkanlığı’nda gerçekleşti.


Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan toplantıda bir önceki birleşim tutanak özeti kabul edildi, ardından gündem maddelerine geçildi. Akdeniz Belediyesi sorumluluğundaki sokak, meydan, yeşil alan, bulvar gibi alanlarda altyapı yatırımı yapan firma ve vatandaşlarca yapılacak kazılarla ilgili gelir kaydedilecek ruhsat bedeli, keşif bedeli ve tahrip bedellerinin Mersin Büyükşehir Belediyesi AYKOME Şube Müdürlüğü birim fiyatları üzerinden yapılarak Meclis kararı ile kabul edilen Mali Yılı Vergi, Resim, Harç ve Ücret tarifesine eklenmesiyle ilgili teklif görüşüldü. Konu komisyonlara sevk edildi.


Emniyet Teşkilatı Vazife Malulü ve Şehit Aileleri Vakfı’na tahsis
Mülkiyeti Akdeniz Belediye Başkanlığına ait Nusratiye Mahallesi 5320 Sokak No: 22 (761 ada 1 parsel) adresindeki prefabrik yapının, Emniyet Teşkilatı Vazife Malulü ve Şehit Aileleri Vakfı ile Akdeniz Belediye Başkanlığı arasında ortak hizmet projelerinde kullanılmak üzere 15 yıl süreli bedelsiz tahsisinin yapılması ile ilgili teklifin görüşüldü. Teklif, oybirliği ile komisyonlara havale edildi.
Uluslararası turizm fuarlarına katılım sağlanacak
Meclis’te, Akdeniz Belediye Başkanı ve METAB Meclis üyesi M. Mustafa Gültak’ın 07-09 Mart 2023 tarihleri arasında Almanya’da gerçekleştirilecek olan “ITB Berlin Uluslararası Turizm Fuarına”; Belediye Meclisi ve METAB Meclis üyesi Yıldırım Akpınar’ın ise 16-18 Mart 2023 tarihleri arasında Rusya’da gerçekleştirilecek “MITT Moscow 29. Moskova Turizm Fuarına” katılması ile ilgili ile ilgili teklif görüşüldü. Teklifler, oybirliği ile kabul edildi.
Akdeniz Belediyesinde görev yapmakta iken 5 Mart 2018 tarihinde sözleşmesi feshedilen personelin, Adana Bölge İdare Mahkemesi 1. İdare Dava Dairesi kararı doğrultusunda, Hazine ve Maliye Bakanlığı Kamu Mali Yönetim ve Dönüşüm Genel Müdürlüğünün, 5393 Sayılı Kanun çerçevesinde çalıştırılacak tam zamanlı sözleşmeli personel için 1 Ocak 2023 – 30 Haziran 2023 döneminde geçerli olan I sayılı cetvelde belirtilen kadro için ücretin belirlenmesi ve çalıştırılmasıyla ilgili teklif görüşüldü. Teklif, ilgili komisyonlara havale edildi.
Yurt dışındaki eğitim programları…
Belediye Meclis üyeleri ile belediyede görev yapan idareci, müdür ve personellere yönelik, teknik gezi, hizmet içi eğitim ve inceleme yapmak ve masrafların (yol, iaşe, konaklama) belediye bütçesinden karşılanması koşuluyla, yurt dışındaki eğitim programlarına gönderilmesi konusunda Belediye Başkanı Mustafa Muhammet Gültak’a yetki verilmesi ile ilgili teklif de Meclis’te görüşüldü. Teklif, oybirliği ile komisyonlara sevk edildi.
Akdeniz ilçesi sınırları içerisinde (mülga) Yenitaşkent Belediye Meclisi’nin 5 Ekim 2001 tarih ve 32 sayılı kararı ile onaylanan 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Plan notlarında değişiklik yapılması ile ilgili teklifin görüşülerek; konu, ilgili komisyonlara oybirliği ile havale edildi. Sonrasında, komisyonlara sevk edilen iki konunun karara bağlanması için toplantıya yarım saat ara verildi. Aradan sonra devam eden toplantıda, komisyonlardan oybirliği ile kabul edilen 2 karar okunup yine oybirliği ile Meclis’ten geçti.

BAŞKAN GÜLTAK – KENTSEL DÖNÜŞÜM TEK ÇÖZÜM

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi Şubat ayı 1’inci birleşiminde söz alan Akdeniz Belediye Başkanı Gültak, depremin bir Türkiye gerçeği olduğunu söyledi; tek çarenin kentsel dönüşüm projelerine hız vermek olduğunu belirtti. Başkan Gültak; “Deprem bizim gerçeğimiz ise kaçak ve ruhsatsız yapıları ortadan kaldırıp kentlerimizi yeniden kurmalıyız” dedi.
Türkiye’nin, dünyada örneğine az rastlanan bir afetle karşı karşıya kaldığının altını çizen Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, “Önce 7,7, ardından da 7,6 şiddetindeki depremler 10 ilimizi yıktı, binlerce canımızı kaybettik. Deprem bölgesinde arama kurtarma faaliyeti yürüten personelimizi motive etmek ve deprem mağduru vatandaşlarımızı yalnız bırakmamak için Hatay ve Gaziantep’i ziyaret ettim. Tabi çok büyük ve ağır bir afet; bu nedenle insanlarımız sıkıntılar yaşıyor” dedi.
“Deprem bizim gerçeğimiz ise kentlerimizi buna göre kurmalıyız”
Akdeniz’de, göreve geldiği ilk günden bu yana üzerinde en çok durduğu konuların başında kentsel dönüşüm projeleri, imar ve kaçak yapı sorunu olduğunu kaydeden Başkan Gültak, yaptığı konuşmada; “Deprem bir gerçek… Olmasın diye sadece dua edemeyiz. Maalesef depremler olacaktır. Yarın mı, 10 yıl sonra mı, 100 yıl sonra mı olacak, tabi bilemiyoruz. Birçok profesör de konuyla ilgili açıklamalarda bulunuyor. Eğer, deprem bizim bir gerçeğimiz ise, bizler de seçilmiş belediye başkanları olarak sınırlarımız içinde deprem gerçeğine göre kentlerimizi kurmalıyız. Görevdeki 5 yıldan sorumluyuz; kaçak yapıya izin veriyor muyuz? Kaçak yapıları mühürlüyor muyuz? Encümen’den cezalarını kesip savcılığa suç duyurusunda bulunuyor muyuz?” sorularını yöneltti.
Kentsel dönüşümden başka çaremiz yok!
Sözlerini; “Kentsel dönüşümün ne kadar önemli olduğunu bir kez daha ve çok acı bir olayla gördük” şeklinde sürdüren Başkan Mustafa Gültak; “Şu anda TOKİ ve Hükümetimiz, Bakanlığımız ile yapılan protokoller sonucu şu anda Çay Mahallesi’nde biten yapıların anahtarlarını hak sahiplerine teslim edeceğiz. Barış Mahallesi’nde de bitirmek üzere olduğumuz kotlar var. Şurada 1 yılımız var… Umarım belediye başkanlarımızın ve bundan sonra seçilecek belediye başkanlarımızın da Mersin’de ilk planlayacağı işlerden bir tanesi bu olacaktır. Yani kaçak yapı stokunu nasıl tüketeceğiz? Seçilecek arkadaşlarımız, öncelikle bunun planlamasını halkın önüne mutlaka koymalıdır. Sadece kâğıt üzerinde kentsel dönüşümden yana olduğunu belirtmek yetmiyor. Nitekim kentsel dönüşüm, sadece Mersin’in değil, tüm Türkiye’nin çözüm bekleyen en büyük sorunlarından bir tanesidir. Eğer yine ağlamak, üzülmek istemiyorsak, elimizdeki bu stokları bir şekilde revize etmemiz gerekiyor. Bunun başka da bir çaresi yok. Bir kez daha deprem felaketinde yaşamını yitiren bütün vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralı insanlarımıza acil şifalar diliyorum. Bizler de elimizden geldiği kadar, diğer tüm belediyelerimizle birlikte deprem mağduru insanlarımıza yardım etmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır