Mersin'in en çok dinlenen radyosu Radyo Ülkü'nün resmi haber portalıdır. Bu sitede Mersin haberlerine ulaşabilirsiniz.

<strong>MERSİN DEPREM GERÇEĞİ İLE YÜZLEŞTİ</strong>

MERSİN DEPREM GERÇEĞİ İLE YÜZLEŞTİ

10 ili etkileyen ve can kayıplarına yol açan, Mersin’in de yakından hissettiği Kahramanmaraş depremi ilimizin depremselliğini, kentsel dönüşümü ve yüksek katlı binaların risklerini yeniden gündeme getirdi.

Deprem haritasında riskli iller arasında gösterilmeyen Kahramanmaraş depremi, Hatay, Gaziantep, Malatya, Adana, Kilis, Diyarbakır, Şanlıurfa, Osmaniye, Adıyaman’da yıkımlara yol açtı.

Mersin’de yine deprem haritasında riskli iller arasında yer almazken, aynı tehlikeleri barındırdığı yönünde uzmanların sürekli uyarıları olmuştu.

YÜKSEK KATLI BİNALAR VE KENTİN DEPREM GEÇMİŞİ GÜNDEMDE

Kentsel dönüşüm ve yüksek katlı binalar yeniden tartışılmaya açılırken, uzmanların verdikleri bilgilerde, Mersin’de daha önceden yaşanmış önemli deprem kayıtları var. Kentin Güney bölümlerinin zemini alüvyon olması ve binaların yüksek katlı olması tehlikeye davetiye çıkarmayı sürdürüyor. Doğu bölümleri ise 4-5 katlı eski binaların statik hesaplardan ve zemin etüdünden yoksun olarak inşa edildikleri için buraların da olası depremlerden etkilenebileceği gerçeği vurgulandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN