TOROSLAR’DA 41 MAHALLE YENİDEN KÖY OLUYOR

TOROSLAR’DA 41 MAHALLE YENİDEN KÖY OLUYOR

Mersin’in Toroslar İlçesinde yer alan ve Büyükşehir Yasası ile mahalleye dönüştürülmüş 41 yerleşim yeri, Cumhur İttifakı Meclis Üyelerinin girişimleri ile yeniden kırsal yerleşim alanı/köy olarak belirlendi. Uygulama Toroslar Belediye Meclisinde oy çokluğuyla kabul edildi. Bu sayede  başta ticari, sınaî ve turistik faaliyetlerde kullanılan bina, arsa ve araziler için emlak vergisi yüzde 50 indirimli uygulanacak. İçme […]

Mersin’in Toroslar İlçesinde yer alan ve Büyükşehir Yasası ile mahalleye dönüştürülmüş 41 yerleşim yeri, Cumhur İttifakı Meclis Üyelerinin girişimleri ile yeniden kırsal yerleşim alanı/köy olarak belirlendi.

Uygulama Toroslar Belediye Meclisinde oy çokluğuyla kabul edildi.

Bu sayede  başta ticari, sınaî ve turistik faaliyetlerde kullanılan bina, arsa ve araziler için emlak vergisi yüzde 50 indirimli uygulanacak. İçme ve kullanma suları için alınacak ücret; işyerleri için belirlenmiş olan en düşün tarifenin yüzde 50’sini, konutlar için belirlenmiş olan en düşük tarifenin yüzde 25’ini geçmeyecek şekilde belirlenir. Gelir Vergisi’nden muaf esnaf ile basit usulde Gelir Vergisi’ne tabii mükellefler tarafından bizzat işyeri olarak kullanılan bina, arsa ve araziler ile mesken amaçlı kullanılan binalar ve zirai istihsalde kullanılan bina, arsa ve araziler Emlak Vergisi’nden fayda sağlanacak.

Konuyla ilgili MHP Toroslar İlçe Başkanı Hüsnü Doğan ve AKP Toroslar İlçe Başkanı Bekir Topçu imzasıyla yayınlanan açıklamada, uygulamanın getirilerine ilişkin bir değerlendirme yapıldı.

Açıklamada; AKP +MHP’li Cumhur İttifakı’na mensup belediye meclis üyeleri ve Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz önderliğinde 7524 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunun 10. Maddesi kapsamındaki teklif görüşmelerine dair şu bilgiler verildi; “Kanun; ‘köy veya belde belediyesi iken mahalleye dönüşen ve Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde bulunup sosyoekonomik durumu, şehir merkezine uzaklığı, belediye hizmetlerine erişebilirliği, mevcut yapılaşma durumu ve benzeri hususlar dikkate alınarak ilgili ilçe belediye meclisinin kararı ve teklifi üzerine Büyükşehir Belediye Meclisi’nin en geç 90 gün içinde alacağı kararla kırsal yerleşim özelliği taşıdığı tespit edilen mahalleler, kırsal mahalle kabul edilir. Bu belirlemenin mahalle düzeyinde yapılması esastır. Ancak; tamamı kırsal mahalle olarak tespit edilmeyen diğer mahallelerde de 10 bin metrekareden az olmamak kaydıyla kırsal yerleşik alan belirlenebilir. Kırsal mahalle veya kırsal yerleşik alan vasfı bu fıkrada belirtilen usulle kaldırılabilir’ içeriğine sahiptir. Kanun Toroslar Belediye Meclisi’nde ‘oy çokluğuyla’ kabul edilerek, Büyükşehir Belediye Meclisi’ne gönderilmiştir.

UYGULAMANIN GETİRİLERİ NELER?

Söz konusu maddeyle; başta ticari, sınaî ve turistik faaliyetlerde kullanılan bina, arsa ve araziler için emlak vergisi yüzde 50 indirimli uygulanacak. İçme ve kullanma suları için alınacak ücret; işyerleri için belirlenmiş olan en düşün tarifenin yüzde 50’sini, konutlar için belirlenmiş olan en düşük tarifenin yüzde 25’ini geçmeyecek şekilde belirlenir. Gelir Vergisi’nden muaf esnaf ile basit usulde Gelir Vergisi’ne tabii mükellefler tarafından bizzat işyeri olarak kullanılan bina, arsa ve araziler ile mesken amaçlı kullanılan binalar ve zirai istihsalde kullanılan bina, arsa ve araziler Emlak Vergisi’nden fayda sağlanacak.

41 köy/mahalle: Aladağ, Alanyalı, Arslanköy, Ayvagediği, Bekiralanı, Buluklu, Çağlarca, Çamlıdere, Çandır, Çelebili, Çopurlu, Dalakderesi, Darısekisi, Değirmendere, Değnek, Doruklu, Düğdüören, Evrenli, Gözne, Güzelyayla, Hamzabeyli, Horozlu, Işıktepe, Karaisalı, Üseli, Kaşlı, Kavaklıpınar, Kayrakkeşlik, Kepirli, Kerimler, Kızılkaya, Korucular, Kurudere, Musalı, Resulköy, Sadiye, Soğucak, Şahinpınarı, Tırtar, Yavca, Yeniköy ve Yüksekoluk ve Toroslarımıza hayırlı olsun.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır