PEYNİRLER GELENEKSEL YÖNTEMLERLE  HAZIRLANIYOR

PEYNİRLER GELENEKSEL YÖNTEMLERLE HAZIRLANIYOR

 ‘Kızılova Yaylası Obruk Peyniri Çıkarma Etkinliği’nde mağaralarda olgunlaşarak hazır hale gelen peynirlerin lezzeti ziyaretçilerden tam not aldı. En lezzetli organizasyon Mut’ta geleneksel yöntemlerle üretilen ‘Kızılova Yaylası Obruk Peyniri’nin, olgunlaşması için bekletildiği mağaralardan çıkarılmasına başlandı. Etkinliğe Mersin Valisi Ali Pehlivan ve eşi Yıldız Pehlivan ile birlikte Mersin Milletvekili Zeynep Gül Yılmaz, Mut Kaymakamı Batuhan Bingöl, Mut […]

 ‘Kızılova Yaylası Obruk Peyniri Çıkarma Etkinliği’nde mağaralarda olgunlaşarak hazır hale gelen peynirlerin lezzeti ziyaretçilerden tam not aldı.

En lezzetli organizasyon

Mut’ta geleneksel yöntemlerle üretilen ‘Kızılova Yaylası Obruk Peyniri’nin, olgunlaşması için bekletildiği mağaralardan çıkarılmasına başlandı. Etkinliğe Mersin Valisi Ali Pehlivan ve eşi Yıldız Pehlivan ile birlikte Mersin Milletvekili Zeynep Gül Yılmaz, Mut Kaymakamı Batuhan Bingöl, Mut Belediye Başkanı Volkan Şeker, Tarım ve Orman İl Müdürü Arif Abalı, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Hüseyin Özgür Yalçın ve Sevet Gurme İşletmecisi Serdar Omaç katıldı.

 GİRİŞİMCİ SERDAR OMAÇ, PEYNİRLERİ MAĞARADAN ÇIKARARAK İKRAM ETTİ

Mersin Valiliği destekleriyle, Mut Kaymakamlığı koordinesinde İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından, hayata geçirilen proje kapsamında tadım etkinliği gerçekleştirildi. Etkinliğe başarısıyla adından söz ettiren Girişimci Serdar Omaç da katıldı. Büyük bir pazaryeri uygulaması faaliyete geçirerek tüm ülkedeki doğal ve yöresel ürün üreten üreticilerle tüketicileri aracısız buluşturmayı amaçlayan Omaç, etkinlikte olgunlaşarak hazır hale gelen deri tulum peynirleri doğal mağaralardan çıkararak protokole ikram etti. Vali Ali Hamza Pehlivan ve beraberindeki heyet tarafından tadına bakılan peynirlerin lezzeti oldukça beğenildi.  

 “ÜLKEMİZ SÜT ÜRÜNLERİ ÇEŞİTLİLİĞİ AÇISINDAN ÇOK ZENGİN”

Sevet Gurme Market’i kurarak yöresel ürünlerin tanıtımına katkı sağlayan İş İnsanı Serdar Omaç, 47 şehir, yüzlerce köy ve yerel üretici gezerek sağlam, kaliteli bir ürün altyapısı oluşturup, bu ürünleri 81 şehirde ki tüketicilerle buluşturdu. Çift Altın Marka ödüllü genç girişimci Kızılova Yaylası Obruk Peynirinin de tanıtılmasına katkı sağladı. Türkiye’nin süt ürünleri çeşitliliği açısından çok zengin olduğunu dile getiren Omaç, tanıtımı yapılmamış çok sayıda peynir çeşidi olduğunu ve bunların hepsini zamanla tüketicilerle buluşturmaya devam edeceklerini söyledi.

PEYNİRLER GELENEKSEL YÖNTEMLERLE UZUN UĞRAŞLAR SONUCU HAZIRLANIYOR

Kurtuluş-Çatalharman-Hacıahmetli Mahalleleri başta olmak üzere buraya yakın bölgelerden getirilen sütlerle geleneksel yöntemlerle yapılan peynirler, üretimleri artırabilmek için Mersin Valiliği YİKOB destekleriyle Hacıahmetli Mahallesi’ndeki tesise dönüştürülen eski sağlık ocağında, özel hazırlanan kuzu ve oğlak derilerine basılıp tulum haline getiriliyor. Daha sonra 1800 rakımlı yaylaya çıkarılan peynirler, soğuk hava deposu olarak kullanılan mağaralara indirilerek yaklaşık 5 aylık olgunlaşma süresinin tamamlanmasıyla bulundukları mağaralardan çıkarılıp satışa sunuluyor. 2022 yılında 50 ton süt işlenerek hazırlanan 7 ton deri tulum peyniri satışı gerçekleştirilerek üreticilerin ekonomisine değer katıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır