SERKAN TULTAK
SERKAN  TULTAK
ulku@radyoulku.com
CUMHURİYET, MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’TÜR
  • 0
  • 110
  • 28 Ekim 2022 Cuma
  • +
  • -

Kim ne dersin, ne yapmaya çalışırsa çalışsın Cumhuriyet, bu ülke için en doğru rejimdir. O yüzden Cumhuriyet sonsuza kadar yaşamalı ve yaşatılmalıdır. Algılarla, Mustafa Kemal Atatürk’ü mesajlarda kullanmamakla ya da bilinçli bir şekilde onu yok saymaya çalışarak bir yere varamazsınız. Her Türk evladının yüreğindedir Mustafa Kemal Atatürk… Sizlerin onu anmasına da yazmasına da ihtiyacı yoktur. […]

Kim ne dersin, ne yapmaya çalışırsa çalışsın Cumhuriyet, bu ülke için en doğru rejimdir.

O yüzden Cumhuriyet sonsuza kadar yaşamalı ve yaşatılmalıdır.

Algılarla, Mustafa Kemal Atatürk’ü mesajlarda kullanmamakla ya da bilinçli bir şekilde onu yok saymaya çalışarak bir yere varamazsınız.

Her Türk evladının yüreğindedir Mustafa Kemal Atatürk…

Sizlerin onu anmasına da yazmasına da ihtiyacı yoktur.

***

Ne alıp veremediğiniz var Cumhuriyet’le?

Ne alıp veremediğiniz var onun kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’le?

Ne alıp veremediğiniz var bu ülkenin her karış toprağında izi olan Şehitlerimizle?

Cevaplarını bildiğim soruları yine de sormayı severim.

Mesele sizin cevabınız değil, bizim bildiklerimiz ve anladıklarımızdır.

***

(…)

 “Gece olmuştu Çankaya’ya gitmek üzere Meclis binasından ayrılırken, koridorlarda beni beklemekte olan Kemâlettin Sami ve Hâlit Paşa’lara rastladım. Ali Fuat Paşa Ankara’dan hareket ederken bunların Ankara’ya geldiklerini o günkü gazetede “Bir uğurlama ve bir karşılama” başlığı altında okumuştum. Daha kendileriyle görüşmemiştim. Benimle konuşmak üzere geç vakte kadar orada beklediklerini anlayınca, akşam yemeğine gelmelerini, Millî Savunma Bakanı Kâzım Paşa vasıtasıyla kendilerine bildirdim. İsmet Paşa ile Kâzım Paşa’ya ve Fethi Bey’e de Çankaya’ya benimle birlikte gelmelerini söyledim. Çankaya’ya gittiğim zaman, orada, beni görmek üzere gelmiş bulunan Rize Milletvekili Fuat, Afyonkarahisar Milletvekili Ruşen Eşref Bey’lerle karşılaştım. Onları da yemeğe alıkoydum. Yemek sırasında : “Yarın Cumhuriyet ilân edeceğiz” dedim. Orada bulunan arkadaşlar, derhal düşünceme katıldılar. Yemeği bıraktık. O dakikadan itibaren, nasıl hareket edileceği konusunda kısa bir program yaparak arkadaşları görevlendirdim.

Efendiler, görüyorsunuz ki, Cumhuriyet ilânına karar vermek için Ankara’da bulunan bütün arkadaşlarımı davet ederek onlarla görüşüp tartışmaya asla lüzum ve ihtiyaç görmedim. Çünkü onların da aslında ve tabiî olarak benim gibi düşündüklerinden şüphe etmiyordum. Halbuki, o sırada Ankara’da bulunmayan bazı kişiler, yetkileri olmadığı halde, kendilerine haber verilmeden, düşünce ve rızaları alınmadan Cumhuriyetin ilân edilmiş olmasını bize gücenme ve bizden ayrılma sebebi saydılar.”

***

Yarın 29 Ekim 1923…

Cumhuriyetin ilanı için hazırız.

Serkan TULTAK

28.10.2022 serkantultak@gmail.com

Sosyal Medyada Paylaşın:

Yorumlara Kapalıdır