40 İlden gelen şeflerin katılımı ile Mersin Gastrofest açıldı

40 İlden gelen şeflerin katılımı ile Mersin Gastrofest açıldı

Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, 21-23 Ekim tarihleri arasında Mersin Gastronomi Derneği tarafından İlimizde ilk kez düzenlenen ‘Mersin Gastrofest’in açılış etkinliğine katıldı. 40 İlden gelen şeflerin katıldığı Gastrofest’te, 5 üniversite, Mersin’deki Turizm Meslek Yüksekokulu ve Liselerin öğrencileri ve genç şeflerin iştirakiyle Mersin’in yemeklerinin yapılacağı eğitim içerikli programlar ile çeşitli faaliyetler düzenleniyor. Bunlar içinde en dikkat […]

Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, 21-23 Ekim tarihleri arasında Mersin Gastronomi Derneği tarafından İlimizde ilk kez düzenlenen ‘Mersin Gastrofest’in açılış etkinliğine katıldı. 40 İlden gelen şeflerin katıldığı Gastrofest’te, 5 üniversite, Mersin’deki Turizm Meslek Yüksekokulu ve Liselerin öğrencileri ve genç şeflerin iştirakiyle Mersin’in yemeklerinin yapılacağı eğitim içerikli programlar ile çeşitli faaliyetler düzenleniyor. Bunlar içinde en dikkat çeken çalışmayı, 100 metre uzunluğunda hazırlanacak olan, Mersin İlimiz ile özdeşleşmiş tantuni teşkil edecek.

Vali Pehlivan, Suphi Öner Öğretmenevi bahçesinde düzenlenen programda yaptığı konuşmasında, “Gastronomiye ve mutfak kültürüne sadece emek değil, gönül veren kıymetli misafirlerimiz öncelikle sizleri sevgiyle, saygıyla, muhabbetle selamlıyorum. Bu etkinliğimizin hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum. 

Sizleri öncelikle Gastronomi alanında yapmış olduğunuz çalışmalardan dolayı kutluyorum. İl İl dolaşmak suretiyle bir yandan kendi bulunduğunuz ilin mutfağını, yemeklerini ve benzeri ürünlerini tanıtmak, diğer illerde de bu anlamda bir etkileşim oluşturmak, iletişim ortamı kurmak suretiyle çok önemli hizmetler veriyorsunuz. Hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bugün bu festivalin ilki gerçekleştiriliyor. Bir sonraki etkinliğimiz çok daha farklı,çok daha kapsamlı olacak. İnşallah biz Valilik ve bağlı kurumlarımızla, sivil toplum teşkilatlarının katkı ve destekleriyle, el birliği içerisinde, değişik vesilelerle aslında senede bir gün değil yıl içinde de değişik çalışmalar yapmak istiyoruz. Mersin İlimiz, Akdeniz’in ve Ülkemizin inci ve öncü şehridir diyoruz. Güzel Türkiye’mizin her bir İli sayısız güzelliklere sahip. Bu bağlamda Mersin İlimiz de, sahip olduğu varlıkları itibariyle zengin bir İlimiz. Bir tarafında Akdeniz, bir tarafında Toroslar, doğal güzellikleri, tarihi eserleri, tarihi varlıkları, tarımı, ticareti,sanayisi, turizmi, üretime, turizme yaptığı katkılar ve bundan sonra yapacağı katkılar genç nüfusu ve yurdumuzun hemen hemen bütün vilayetlerinden hemşerilerimizin varlığı, bunların hepsi birer zenginlik kaynağı. Bu durum tabiki mutfağa da yansıyor. İlimize özgü, tantuni, cezerye ve kerebiç tatlısı gibi münhasır ürünleri olmakla birlikte Türkiye’nin her tarafında pişirilen, üretilen ürünler, yemekler ilimizde de yapılıyor, zenginliğimize zenginlik katıyor. 

İlimizde tanıtımla ilgili çalışmalarımızı bir çatı altında topluyoruz. İlimizin ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtımına profesyonel anlamda daha fazla ağırlık vereceğiz. Gastronomi de bu bağlamda önemli başlıklarımızdan birisidir. 

Ben emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Aşçılar Derneği Başkanı Erol Beye ve ekibince, uzaktan veya yakından gelen bütün misafirlerimize tekrar teşekkür ediyorum. İlkini yapmak önemlidir. Merdivenin ilk basamağı gibi sonraki basamakları da hep beraber inşallah çıkacağız diyorum. Gastronomi Festivalinin hayırlı ve uğurlu olmasını,başarılı neticeler elde edilmesini diliyorum.” dedi.

Vali Pehlivan, Akdeniz Kaymakamı Zeyit Şener, İl Milli Eğitim Müdürü Adem Koca, İl Tarım ve Orman Müdürü Arif Abalı ile birlikte festival alanımda kurulan stantları gezerek Mersin Gastronomi Derneği Başkanı Erol Kılıç’tan ve stant sahiplerinden bilgiler aldı, bir süre tantuni ocağının başına geçerek tantuni yapımına eşlik etti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır