Mersin'in en çok dinlenen radyosu Radyo Ülkü'nün resmi haber portalıdır. Bu sitede Mersin haberlerine ulaşabilirsiniz.

Akdeniz Sahil Yolunda, 28 tünelden 16’sı tamamlandı

Akdeniz Sahil Yolunda, 28 tünelden 16’sı tamamlandı

Akdeniz Sahil Yolunda, 28 tünelden 16’sı tamamlandı; 3 tünel ve 1 viyadük Yıl Sonunda Açılacak

Mersin Valisi Ali Hamza Pehlivan, Akdeniz Sahil Yolunda incelemelerde bulunarak,Aydıncık-Gözce arasındaki toplam 5,6 km uzunluğundaki 3 tünelin ve 1 viyadüğün yıl sonuna kadar tamamlanarak trafiğe açılması sağlanacaktır. Ayrıca yine yılsonuna kadar İncekum NATO Limanı mevkiinde bulunan 850m uzunluğundaki Limankale tünelinin de tamamlanması hedeflenmektedir.Dedi.

Vali Pehlivan, proje hakkında şu bilgileri verdi:

İlk ihalesi 1998 yılında yapılarak yapım çalışmalarına başlanan projede bu süreç çeşitli sebeplerle çok yavaş ilerlemiştir. 2003 yılında ülke genelinde etkisini gösteren gelişim ve kalkınma hamlesinin de etkisiyle proje kapsamındaki çalışmalar büyük bir hız kazanmıştır.

17 Milyar Liranın üzerinde (17.1 Milyar TL) devasa bir proje bedeli ile yapım çalışmaları devam eden yol için bugüne kadar 5,1 milyar Lira bir harcama gerçekleştirilmiştir. Yol yapım çalışmaları için 2022 yılında 1,1 milyar Lira ödenek ayrılmıştır.1

Bu nedenle böylesine dev yatırımla ilgili gelinen durum hakkında biraz ayrıntı vermek istiyorum. İlimiz ile Antalya il sınırına kadar olan kesimin uzunluğu 264 km’dir. Akdeniz Sahil Yolu projesinin tamamlanması ile birlikte yol 36 km kısalarak 228 km’ye düşecektir.

Elbette yolun bu denli kısalmasında proje kapsamında yer alan tünel ve viyadüklerin büyük katkısı olmaktadır. Zira projede 28 tünel ve 16 viyadük yer almaktadır.

228 km toplam uzunluğa sahip yol kapsamında 28 tünel ve 16 viyadüğün yer alması yolun, %17’sinin tünellerden, % 3’ünün köprü ve viyadüklerden oluşmasını sağlamaktadır.

Bu 28 tünelin tek yön uzunlukları toplamı yaklaşık 38 km’dir (37,92 km). Elbette yol, duble yol olduğundan bu tüneller çift tüneldir. Bu nedenle projedeki çift yön tünel uzunluğu 2×37,92 km olduğundan tünel uzunlukları 76 km’ye çıkmaktadır (75,84 km).

Bu devasa proje kapsamında yer alan 16 viyadüğün tek yön uzunluğu 5 km’nin de üzerindedir (5,11 km). Yine yolun duble yol olması nedeniyle viyadük uzunluğu 2×5,11 km yani 10 km’nin üzerine çıkmaktadır (10,22 km).

Bugüne kadar zorlu coğrafi şartlara rağmen proje kapsamındaki 28 tünelden 16’sı tamamlanmış ve bunların 10’u trafiğe açılmıştır. Yapımı tamamlanan bu 16 tünel toplam 2×13,7 km uzunluğundadır.

Yine proje kapsamındaki 16 viyadükten bugüne kadar yürütülen çalışmalarla 2×1,3 km (2×1.295 metre) uzunluğundaki 5’i tamamlanmış ve bunların 2’si trafiğe açılmıştır.

Yapılan çalışmalar neticesinde 228 km uzunluğundaki yolun 196,5 km’lik kesimi bölünmüş yol olarak tamamlanmış, kalan 31,5 km lik kesimde çalışmalar sürdürülmektedir.

Projenin topografik olarak en zorlu kesimlerinden biri olan Aydıncık-Gözce arasındaki toplam 5,6 km uzunluğundaki 3 tünelin ve 1 viyadüğün yıl sonuna kadar tamamlanarak trafiğe açılması sağlanacaktır.

Ayrıca yine yılsonuna kadar İncekum NATO Limanı mevkiinde bulunan 850m uzunluğundaki Limankale tünelinin de tamamlanması hedeflenmektedir

Proje kapsamında yolda sağlanacak 36 km’lik kısalma, tünel ve viyadükler sayesinde seyahat süresinde 2 saate yakın net olarak 110 dakikalık muazzam bir azalma olacaktır.

Gerek zamandan sağlanacak tasarruf gerekse de yakıt tüketiminden sağlanacak tasarruf ülkemiz ve milletimiz için büyük değer taşımaktadır.

Bu nedenle yolun duble yol alarak hizmete geçmesi ile ulaşımda hız, konfor ve güvenlik en üst düzeyde sağlanmış olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN