Mersin'in en çok dinlenen radyosu Radyo Ülkü'nün resmi haber portalıdır. Bu sitede Mersin haberlerine ulaşabilirsiniz.

Mersin’de Orman Yangını, Fırtınanın da Etkisi İle Büyüdü

Mersin’de Orman Yangını, Fırtınanın da Etkisi İle Büyüdü

Mersin’in Gülnar ilçesine bağlı Büyükeceli Mahallesi Karadere mevkiinde çıkan orman yangını, fırtınanın da etkisi ile büyüdü.

Yangına çevre illerden itfaiye ekipleri, AFAD, UMKE, Jandarma ve vatandaşlar destek verirken, Tarım ve Orman Bakanlığının yaptığı açıklamaya göre de 11 uçak, 9 adet Milli Savunma Bakanlığı, 5 adet İçişleri Bakanlığı olmak üzere 29 helikopter, 138 arazöz, 15 dozer, 20 TOMA, 850 personelle müdahale edildi.

EVLER BOŞALTILDI… MERSİN – ANTALYA YOLU KAPANDI

Tedbir amaçlı bölgedeki evler boşaltıldı. Alevlerin D 400 Karayoluna ulaşması ile Mersin – Antalya yolu trafiğe kapatılırken, yangına müdahale, gece görüşlü helikopterlerle devam etti.

NÜKLEER SANTRAL İNŞAAT SAHASI TEYAKKUZA GEÇTİ

Orman yangınının Akkuyu Nükleer Güç Santralinin bulunduğu alanda olması nedeniyle dikkatler bu yöne çevrildi.

YANGIN, SİLİFKE’YE SIÇRADI

Gülnar’da başlayan yangın, ilerleyen saatlerde Silifke İlçesine sıçradı. Belediye Başkanı Sadık Altınok, tedbir amaçlı Hırmanlı ve Sığırcık mahallesindeki evlerin boşaltıldığını söyledi.

Mersin Vali Ali Hamza Pehlivan, Gülnar İlçesi Büyükeceli Mahallesinde çıkan orman yangını hakkında açıklamalarda bulundu.

Vali Pehlivan, Yamaçlardan aşağılara doğru yayılmaya başlayınca biz Büyükeceli’de 450 vatandaşımızı, Silifke Hırmanlı’da 20 konut ve 50 vatandaş, Yeşilovacık’ta tatil köyünü tahliye etmemiz gerekti. Yol üstünde yine bir dinlenme tesisi, Dedeler Mahallesi, Acarlı mezrasında 50 vatandaşımızı, toplamda da 790 vatandaşımızı tahliye ettik.
Konut olarak da 185 konut, 118 de yine tatil köyündeki konut olmak üzere 303 konutu boşalttık. Bu süreçte 7 de yaralımız oldu. Onların da sağlık durumları gayet iyi.”Dedi.

Vali Pehlivan ilk açıklamasında ise şunları kaydetti:

“Mücadeleye yoğun bir şekilde devam ediyoruz. Tabi henüz kontrol altına aldık diyemiyoruz ama havadan ve karadan bütün ekiplerimiz müdahalelerini gerçekleştiriyorlar. İnşallah öngörülen kısa süre içerisinde söndürmeyi başarırız. Çalışmalar bu noktada devam ediyor. Şu an itibariyle mahallerimizde ve yerleşim yerlerimizde bir sıkıntı yok. İlk etapta yerleşim yerlerine yönelik tedbir alınmıştı. Alınmaya da devam ediyor. 110 hanede 450 vatandaşımızı tahliye ettik. Daha çok şu an kuzeydoğu istikametine yayılım söz konusu. Ona da gerekli müdahaleler yapılıyor.

Yerleşim yerlerindeki hanelerle ilgili herhangi bir problem yok. Bu çerçevede 18 helikopter, 6 uçakla yangına müdahale ediliyor. Bu helikopterler içerisinde Orman Genel Müdürlüğümüze, Jandarma Genel Komutanlığının, Genelkurmay Başkanlığı tarafından yönlendirilenler var. Ayrıca 81 arazöz şu anda alanda yangın söndürme çalışmalarını devam ettiriyor. Bütün bu ekiplerde çalışan personel sayımızda 524. Başta orman olmak üzere AFAD ve itfaiye personellerimiz de var. Bu süreçte vatandaşlarımızı tahliye ettiğimizi söyledik. Yangının başından itibaren afet koordinasyon merkezimizi kurduk. Ankara’da da İçişleri Bakanlığı Gamer bünyesindeki afet koordinasyon merkeziyle irtibat halindeyiz. Vatandaşlarımızın sorunsuz bir şekilde toplanmaları sağlandı. Sonra da iaşelerinin karşılanacağı noktalara taşındılar. Akşam saatlerinde evlerine dönme konusunda risk devam ederse barınmalarıyla ilgili de Gülnar merkezde 460 kapasiteli pansiyonlarımız hazır hale getirildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN