Mersin gelişimde hız kesmedi

Mersin gelişimde hız kesmedi

Mersin’in 6 ilçesi, sosyal ve ekonomik gelişmişlik açısından Türkiye ortalamasının üzerinde yer aldı. 2017 yılı verilerine göre ikinci kademede bulunan Yenişehir ilçesi, 2022 verilerine göre birinci kademeye yükselirken ikinci kademedeki ilçe sayısı Toroslar’ın da yükselmesiyle beş yıl önceki sayısını korudu. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü tarafından bölgesel gelişme alanında referans çalışmalarından biri […]

Mersin’in 6 ilçesi, sosyal ve ekonomik gelişmişlik açısından Türkiye ortalamasının üzerinde yer aldı. 2017 yılı verilerine göre ikinci kademede bulunan Yenişehir ilçesi, 2022 verilerine göre birinci kademeye yükselirken ikinci kademedeki ilçe sayısı Toroslar’ın da yükselmesiyle beş yıl önceki sayısını korudu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü tarafından bölgesel gelişme alanında referans çalışmalarından biri olacağı öngörülen İlçe Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik Sıralaması Araştırmaları (SEGE) 2022 çalışması yayımlandı. Mersin’in 13 ilçesinden 6’sı gelişmişlik düzeyi olarak ilk iki kademede yer aldı. Yenişehir kent içindeki en gelişmiş ilçe oldu.

Çalışma kapsamında Demografik değişkenlerden istihdam ve sosyal güvenlik değişkenlerine, eğitimden sağlığa, finanstan yaşam kalitesine kadar 56 farklı değişken değerlendirildi. 973 ilçenin tamamına uygulanan çalışma ile ilçelerin sosyo-ekonomik gelişmişlik skor değerleri, sıraları ve gelişmişlik kademelerine ulaşıldı. Yapılan analiz neticesinde endeks değeri 1,632 ve üzerinde olan 67 ilçe birinci gelişmişlik kademesinde yer aldı. Mersin’in Yenişehir ilçesi de elde ettiği skorla kademesini yükselterek birinci gelişmişlik kademesine 49’uncu sıradan girdi. İkinci gelişmişlik kademesinde ise 1,581 ila 0,396 arasında endeks değerlerine sahip 173 ilçe yer aldı. Bu kademeye adını yazdıran Mersin ilçeleri ise Akdeniz, Mezitli, Tarsus, Silifke ve Toroslar oldu.

Kızıltan: “Mersin yaşanabilir kentler arasında”

Ekonomik ve sosyal göstergeler incelendiğinde Mersin’in yaşanabilir kentler arasında yer aldığını görmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, şunları söyledi:

“Bilindiği gibi Erdemli ve Mut içlerimizde de organize sanayi bölgesi kurulum çalışmaları başladı. Aynı şekilde Anamur’da da yeni bir organize sanayi bölgesinin startı verildi. Tarımsal üretim konusunda önde olan bu ilçelerimiz OSB’lerin tamamlanmasıyla tarımsal sanayide de öne çıkacak. Tarım, turizm ve tarımsal sanayide ciddi yatırımlar olacağını düşündüğüm bu ilçelerimizin de önümüzdeki süreçte endeks içerisinde daha üst kademelere yerleşeceğine inanıyorum. Özetlemek gerekirse Mersin ilçeleri hinterlandı ile kıyaslanınca yaşam kalitesi yüksek yerler olarak öne çıkmaktadır” dedi.

MERSİN İLÇELERİ 2022

İlçe AdıGenel Sıralamaİl İçindeki SıralamaKademe
Yenişehir4911
Akdeniz10322
Mezitli10732
Tarsus19842
Silifke21752
Toroslar24062
Erdemli25173
Anamur25783
Mut41894
Aydıncık424104
Bozyazı442114
Gülnar479124
Çamlıyayla636135

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır