Mersin'in en çok dinlenen radyosu Radyo Ülkü'nün resmi haber portalıdır. Bu sitede Mersin haberlerine ulaşabilirsiniz.

Başkan Gültak, “Liman vinç operatörlüğü eğitimi veren ilk belediyeyiz”

Başkan Gültak, “Liman vinç operatörlüğü eğitimi veren ilk belediyeyiz”

Akdeniz Belediye Başkanı Muhammet Mustafa Gültak, belediyenin meclis üyelerine, simülatörlü liman vinç operatörlüğü eğitimi, Mersin’e İz Bırakanlar Müzesini ve üniversite sınavına hazırlanan gençlere ücretsiz kurs projelerini anlattı. Gültak, meclis üyeleri ile birlikte projelerin gerçekleştirildiği merkezleri gezdi.

Mersin’in merkez ilçe Akdeniz Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, Başkan Mustafa Gültak, meclis üyeleri ile birlikte Akdeniz Lojistik Mesleki Eğitim Projesi kapsamında başlatılan simülatörlü liman vinç operatörlüğü eğitimi verilen merkezi, birkaç hafta önce ziyarete açılan Mersin’e İz Bırakanlar Müzesi ile Metropol Gökdelen binası 29’uncu katında, üniversite sınavına hazırlanan gençlere ücretsiz kurs verilen etüt merkezini ziyaret etti. Gültak, her merkezde meclis üyelerine hayata geçirdikleri söz konusu projeleri ayrıntılarıyla anlattı.

“Simülatör destekli ve sertifikalı liman vinç operatörlüğü eğitimi veren ilk belediyeyiz”

Akdeniz Belediyesinin yürüttüğü Lojistik Mesleki Eğitim Projesinde, Mersin Üniversitesi, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası, Mersin Uluslararası Liman İşletmeciliği A.Ş. (MIP), Çukurova Kalkınma Ajansı ve Milli Eğitim Müdürlüğünün yer aldığını belirten Gültak, “Yaklaşık 4,5 milyon liralık hibe bir proje. İki etaptan oluşan projenin ilk etabı zemin kattaki lojistik alan. Limanda yüksek vinçleri kullanacak gençleri simülatör desteğiyle eğitiyoruz. Kurs bitince sertifika alacaklar. Yabancı dilleri olması halinde dünyanın her yerinde iş bulabilecekler. Türkiye’de simülatör destekli ve sertifikalı liman vinç operatörlüğü eğitimi veren ilk belediyeyiz. Ülkemizde bunun başka bir örneği yok. Daha çok bu işler alaylı yapılıyordu ama ilk kez bilimsel şekilde yapılıyor. 80 kursiyerimiz 40 saat pratik, 100 saat de cihaz üzerinde eğitim görecekler. Bitirdiklerinde de devasa vinçleri kullanabilecek tecrübeli elemanlar olacaklar” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN