“Sosyal belediyecilik anlayışı gereği vatandaşlarımıza hizmet götürmeye çabalıyoruz”

“Sosyal belediyecilik anlayışı gereği vatandaşlarımıza hizmet götürmeye çabalıyoruz”

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 2022 yılı Şubat ayı 1. Birleşim Toplantısı, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında gerçekleşti. MER-EK Halk Ekmek Büfeleri önünde oluşan kuyrukların gündeme gelmesi üzerine konuşan Başkan Seçer, tam kapasite çalışan fabrikanın arıza vermediği sürece günlük 70 bin ekmek ürettiğini söyledi.  Yönetime geldiklerinde 75 kuruştan satılan ekmeğin şu anda 1 TL’den vatandaşlara […]

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 2022 yılı Şubat ayı 1. Birleşim Toplantısı, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında gerçekleşti. MER-EK Halk Ekmek Büfeleri önünde oluşan kuyrukların gündeme gelmesi üzerine konuşan Başkan Seçer, tam kapasite çalışan fabrikanın arıza vermediği sürece günlük 70 bin ekmek ürettiğini söyledi.  Yönetime geldiklerinde 75 kuruştan satılan ekmeğin şu anda 1 TL’den vatandaşlara ulaştığını ifade eden Seçer, Türkiye’de Halk Ekmekler arasında en ucuz ekmeği sattıklarını söyledi. Seçer, “Biz ekmek kulübelerinin önünde bu kuyrukların olmasını arzu etmeyiz. Bu, hayat pahalılığının bir sonucudur. Bu benim suçum değil” dedi.

“Sosyal belediyecilik anlayışı gereği vatandaşlarımıza hizmet götürmeye çabalıyoruz

Meclis’te, Büyükşehir’in MER-EK Halk Ekmek Fabrikası’nın ekmek üretimi ve satışı gündeme geldi. Başkan Seçer, “Biz ekmek kulübelerinin önünde bu kuyrukların olmasını arzu etmeyiz. Bu, hayat pahalılığının bir sonucudur. Bu benim suçum değil. Doğalgaz, elektrik, un fiyatları arşa varmışken bütün bu olumsuzluklar içerisinde, hayat pahalılığının tavan yaptığı bir dönemde, sosyal belediyecilik anlayışı gereği vatandaşlarımıza hizmet götürmeye çabalıyoruz” dedi.

Halk Ekmeklerde satılan Türkiye’nin en ucuz ekmeği”

Başkan Seçer, bir arıza olmadığı sürece fabrikayı tam kapasite kullanarak günlük 70 bin ekmek üretmeye devam ettiklerini vurgulayarak, “Malzemem bitti, unum bitti; böyle bir gerekçemiz yok. Bunu da bir yere not alabilirsiniz. Hiçbir gün, ‘un bitti, malzeme bitti’ diye o fabrika 1 hafta, 3 gün üretime ara vermeyecek. Vermiyor da zaten. Yönetime geldiğimiz 3 yıl önce 75 kuruştu bu şehirde ekmek fiyatları. Şu anda 1 TL. Halk Ekmeklerde satılan Türkiye’nin en ucuz ekmeği. Ama biz de bu kadar düşük fiyatlarla ne kadar daha götürebiliriz” diye konuştu.

“Fırıncılar da sıkıntılar yaşadığını ifade ediyorlar”

Mersin’de esnafın ekmeği 2,5 TL’den sattığına dikkat çeken Seçer, “Fırıncılar da sıkıntılar yaşadığını ifade ediyorlar. Sadece Mersin’de değil, Türkiye’nin her tarafında. Bir kere bu böyle biline” dedi. Fırıncılar Odası’ndan aldığı rakamları paylaşan Başkan Seçer, Mersin’in günlük 1 milyon ekmek ihtiyacı olduğuna dikkat çekerek, “Bunun içerisinde üretimim 70 bin. Yani yüzde 7” diye konuştu. Bu üretimle piyasayı regüle edip fiyatları ucuzlatamayacağını sözlerine ekleyen Başkan Seçer, “Böyle bir gerçek yok. Bunu kendileri de biliyor. Bunu da yapma şansınız yok. Akıl var, mantık var. Fırıncı da ekmek yiyecek, para kazanacak. Burada bir ayrım yapın. Biz bu 70 bin ekmeği gelir durumu görece olarak iyi aileler için üretmiyoruz arkadaşlar. Maalesef, bunu anlayışla karşılamaları gerekiyor vatandaşlarımızın” ifadelerine yer verdi.

Her yere ekmek kulübesi istendiğini belirten Başkan Seçer, “Mahalle ismi vermeyeceğim. Sosyoekonomik olarak varlıklı yerlere daha önce konmuş. Şimdi olsa ben koymam. Kaldıramıyorum da. Bu sefer feryat figan. ‘Bak burada vardı, kaldırdın, niye böyle yaptın?’ Daha önce bir muhtar veya bir farklı aracı oraya o kulübeyi koydurmuş. Ama yine isim vermeyeyim, gerçekten sosyoekonomik olarak daha görece olarak gelir düzeyi düşük yerlerde, semtlerde yok. Daha yeni birkaç yere yeni koydurdum” dedi.

“Bizim şu anda toplam 42 adet satış noktamız var”

Halk Ekmek Büfeleri’ndeki satışla ilgili de bilgi veren Başkan Seçer, şunları söyledi;

“Bizim şu anda toplam 42 adet satış noktamız var. Günde 3 servis yapılıyor. 7 araç ve 7 şoför bunların dağıtımını yapıyor. Sabah 06.00, öğlen 11.30, öğleden sonra da 14.00’te servisler yapılıyor. Bir müşteriye 3 taneden fazla veremiyoruz çünkü lokantacılar bunu istismar ediyor. Bu noktalarda çalışanların tamamı kadın ve kendi hesaplarına bunu yapıyorlar. Bizim maaşlı elemanlarımız değil. Onlara biz belirli bir kâr haddi vermişiz. Farklı destekler de sunuyoruz. O kulübelerde kooperatif ürünleri gibi; Girit ekmeği, açık ekmek gibi. Bu tip ekmeklerin satışını da yasal çerçevede yapıyorlar. Zaten bunlar Maliye’ye kayıtlı kulübeler ya da satışçılar, kişiler. O kadınlar Maliye’ye kayıtlı. Yasa dışı da bir durum söz konusu değil. Biz bu hizmetleri bu şekilde yürütüyoruz.”

Başkan Seçer, Toroslar’da yeni imar çalışmalarında belediye hizmet alanları içerisinde bir ekmek fabrikası yeri ayarlamak için çalışmalarını sürdürdüklerini hatırlattı. Bu fabrikada standart dışı üretimler de yapabileceklerini belirten Başkan Seçer, Çölyak hastaları için İstanbul’dan tedarik ettikleri glütensiz ekmeklere değinerek; “Glütensiz ekmek üretelim. Biliyorsunuz Çölyak hastaları çok muzdarip. Ben İstanbul Belediyesi’nden bedel ödeyerek o ekmekleri alıyorum, bedelsiz olarak Çölyak hastalarına dağıtıyorum. Yani benim üretimim olmadığı halde sosyal belediyecilik anlayışı içerisinde bunları yapma gayreti içinde olan bir Belediye Başkanıyım” ifadelerine yer verdi.

“Şu anda 4. Çevreyolu’nda ne görüyorsanız 3. Çevreyolu da o şekilde olacak”

Meclis’te 3. Çevreyolu’nda tadilat çalışmasına ihtiyaç duyulduğunu belirten bir Meclis üyesi, çalışmalara ne zaman başlanacağını sordu. Başkan Seçer, kısa bir süre içerisinde çalışmalara başlayacaklarını duyurarak, “Başlamak üzereyiz, eli kulağında. Tamamen yeniliyoruz. Göçmen Kavşağı’nda fore kazık çakan ekipmanları bekliyoruz. Çünkü orada yanlış bazı imalatlar yapılmış yıllar önce. Çok tehlike arz eden yerler var. Biz üstünkörü de yapmayıp oraları sağlamlaştıracağız. O tahkimatları fore kazıklarla yapacağız ve 4. Çevreyolu ayarında, aynı ebatta, aynı ölçülerde yine güvenlik şeridi, bisiklet yolu. Ne görüyorsanız şu anda 4. Çevreyolu’nda, 3. Çevreyolu da o şekilde olacak” dedi.

“Biz Kırmızı Lacivert’i yıkmak zorundayız. Yoksa halkın tepesine çökecek”

Bir Meclis üyesinin belediye binasının ne zaman ve nereye taşınacağı, taşınılan yerin kira maliyeti gibi konularda bilgi istemesi üzerine açıklamalarda bulunan Başkan Seçer, şunları söyledi:

“Belediye’nin yeni taşınacağı yerler Marina Vista; bu arada inşaatı başlatamadık, Aralık ayında ihaleye çıktık. Bütün belediyelerde olduğu gibi birçok ihalemize teklif veren olmadı. Bir tanesi de buydu. Fiyatlar oynuyor, döviz düşüyor, yükseliyor ama 24 saat esaslı çalıştırıp o kaybedilen süreyi yine kazanacağız. Şu anda ihale aşamasında. Gecikmesinin nedeni biliyorsunuz Bakanlık’tan izne tabi. Biz daha 1 yıl önce bunların görüşmelerini yaptık. Şimdiki rakamı da söyleyeceğim. Çünkü bu standartlar 1 yıl öncenin standartları. Şimdi olsa bu rakamlar mümkün değil. İzin geldi, bu sefer maliklerle, bankalar, avukatlar, hukuksal zemin, varisler, çünkü birçok sahibinin olduğu bir mülkler bütünüydü. Marina Vista, Merkon, orada bir bina var Hilton’un orada, gökdelende 7 kat. Tamamı yıllık 6 milyon 500 bin lira. Yıllık artış TEFE, TÜFE bölü 2. Bizim yaptığımız protokol bundan ibarettir. Siz de takdir edersiniz ki bugün buraları ben kiralamaya kalksam bu standartlarda bir yer bulmam mümkün değil. Son derece de güzel, önemli, şerefli yerler bunlar. Biz Kırmızı Lacivert’i yıkmak zorundayız. Yoksa halkın tepesine çökecek orası. Yani yıkılacak. Çünkü tehlike arz ediyor. Raporları da var. Oralar taşınmak zorunda. O bina yıkılma tehlikesi geçiriyor. Bakın orada otopark vardı tekrar kiraya vermedik. İstiklal Caddesi’nde Allah aşkına öyle asfalt mı olur? Bir şey yapamıyorum, beraber çıkartmam lazım, o binayı indirmem lazım, o caddeyi yapmam lazım. Farkındayım. Yani proje çalışmaları da bitti, her şeyi bitti ama bir şekilde yine yapacağız orayı. Arabayla ben geçen gün geçtim. Hakikaten esnaf ne derse haklı orada. Ama ben de bu tip farklı komplikasyonlardan, yan sorunlardan dolayı da hızlı hareket edemiyorum maalesef.”

“Çok kısa ve süratli bir şekilde oradaki bu arızaları arkadaşlarımız giderecek”

Çay ve Çilek Mahallelerindeki çalışmaların sorulması üzerine Başkan Seçer, “Çay Mahallesi’nde yani demiryolunun aşağısında biz, bu konu burada konuşuldu. Yanılmıyorsam 8 Ekim’de çalışmaları başlatacağız demiştim. Bir hafta önce çalışmaları başlattık. Gününden önce oraları Akdeniz Belediyesi, Büyükşehir Belediyesi her tarafı bugüne kadar görmediği bir kalitede asfaltladık. Buyurun gidip inceleme yapabilirsiniz. Orada biliyorsunuz içme suyu şebekesi değişti. Çilek Mahallesi’nde de aynı durum var. Çilek Mahallesi’nde verdiğimiz sözü tutamamanın üzüntüsünü yaşıyoruz. Neden olduğunu söyleyeyim. Pandemi dolayısıyla bir kanun çıktı. Müteahhitler işi bırakabiliyor. Uzatma isteyebiliyor. Birçok yasal hak verildi kendilerine. Maalesef diyorum, sonra iptal etmek zorunda kaldık. Feshetmek zorunda. Teminatını da yaktık müteahhidin. Düktil borular. Bunlar biliyorsunuz peşin satın alınıp, yani olağanüstü bir şey yaptık, adam hakediş yapıyor, ertesi gün hesabına para giriyor. Yeter ki yapsın, bitirsin diye. ‘Ben boru alıyorum, para lazım’ diyor. Her şeyi yaptık ama bitirilmesinde maalesef başarılı olamadık. Hemen ihaleye çıktık. İhale bitti. Yer teslimi yapıldı 2-3 gün önce sanıyorum. Şu anda müteahhit çalışmaya başladı. Arkadaşlarıma da talimat verdim. Sabah da bu konu konuşuldu. Bu konunun da bugün gündeme gelebileceğini biliyordum. Gidecekler, orada halkla bir toplantı da yapacaklar. Bunu vatandaşlarımıza istem dışı nedenlerle sürenin uzattırıldığını anlatacaklar ve çok kısa bir süre içerisinde, çok süratli bir şekilde de oradaki bu arızaları arkadaşlarımız giderecek” diye konuştu.

“Görüyorsun müteahhit bey, senin yüzünden vatandaşla karşı karşıya geliyoruz”

Bir Meclis üyesinin parkomat konusunu Meclis gündemine taşıması üzerine açıklamalarda bulunan Başkan Seçer, “Biliyorsunuz parkomat uygulamasından vazgeçildi. Biz Şubat ayında katlı otoparkı bitireceğiz diye söz verdik. Müteahhit de dinliyorsa buradan kulaklarını açsın, 2 kulağını. Lütfen artık sen de bizim iyi niyetimizi zorlama. Şimdi yasal haklarını kullanıyorlar, bilmem ne yapıyorlar. Şu anda da cezaya düşüyor. Görüyorsun müteahhit bey, senin yüzünden vatandaşla karşı karşıya geliyoruz. Allah aşkına şu katlı otoparkı artık bitirttir. Ne istiyorsan sana yardımcı olduk, sen hala 2 ileri 1 geri. Bölge esnafı ile bizi sıkıntıya sokma” ifadelerini kullandı.

Seçer, elektrik faturalarıyla ilgili konuştu: “Bu sorun toplumda artık onarılamayacak tahribatlara gitmeye başladı”

Bir Meclis üyesinin de yüklü elektrik faturalarını Meclis gündemine taşıması üzerine konuşan Seçer, “Biz MESKİ’nin elektrik giderlerine baktık. Yönetime geldiğimiz günden bu yana kadar yüzde 300 fark etmiş. Yüzde 300. 100 lira ödediğimiz fatura, 300 milyon lira. Yani ilk geldiğimizde 100 milyon civarıydı bizim MESKİ’nin faturalarının bedeli. 130’du, sonra bir statü değişikliği yaptık, bir müdahale ettik, 100’lü rakamlara düştü, 115’lere. Şimdi katmerlenerek 300 milyonlara yakın elektrik parası yıllık tabi ki ödeniyor. Bu konutta da böyle, bu fabrika elektriğinde de, tarım elektriğinde de. Buradan bir çağrı yapmak istiyorum. Bu sorun toplumda artık onarılamayacak tahribatlara gitmeye başladı. Gerçekten insanların bakıyorsunuz aylık evlerine ödediği kiradan daha yüksek miktarda elektrik faturaları geliyor. Bunların altından kalkmaları mümkün değil. Buradan da tabi ki merkezi hükümetin bir tedbir alması gerekiyor. Bu konuda çalışmaların olduğunu ben de basından öğreniyorum. Umut ediyorum, kısa süre içerisinde bu çalışmaları neticelendirirler” ifadelerine yer verdi.

Meclis’te birimlerden gelen 24, komisyonlara havale edilen 6 olmak üzere toplam 30 madde görüşüldü. Meclis toplantısında, 100 adet CNG’li otobüs projesinin gerçekleştirilmesi amacıyla Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan (EBRD) temin edilecek finansman için Büyükşehir Belediyesi ile söz konusu banka arasında imzalanacak olan kredi sözleşmesi ve diğer belgeleri imzalama yetkisi Başkan Seçer’e verildi. Ayrıca, krediyle ilgili her türlü işlemi yapmaya Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Olcay Tok yetkili kılındı.

Meclis’ten oy birliği ile geçen imar konularının ardından Başkan Seçer, oturumu teşekkür konuşmasıyla kapattı. Başkan Seçer, “Yıllardır beklenilen çalışmalardı. Burada herkesin desteği ile bürokratlarımızın, komisyon üyelerimizin, Meclis üyelerimizin çabalarıyla bu plan çalışmaları Meclisimizden bugün geçmiş oldu. Mersinimize hayırlı olsun diyorum. Diğer birçok muhtelif alanlarda Mersinimizin yararına olan, yine başta komisyon üyelerimizin ve Meclis üyelerimizin destekleriyle kabul edilen, yürürlüğe giren tüm konular için hepinize teşekkür ediyorum” dedi.

Başkan Seçer, ulaşım filosuna katılan yeni otobüslerle ilgili bilgi verirken, “Toplam 272 otobüsümüzle 2029 yılına kadar otobüs ihtiyacımızı karşılamış olduk” dedi. İkamet ettiği sitedeki kaçak su kullanımına ilişkin iddiaları da yanıtlayan Başkan Seçer, “Bu apartman 1998’den beri orada duruyor ve bugüne kadar kimse oraya denetime gitmemiş. Benim dönemimde denetleniyor ve 2 bin 773 TL ceza kesiliyor. Yöneticinin orada bir ihmali sonucu ya da oradaki bahçıvanın ihmali sonucu bir cezayı apartman ödedi” diye konuştu.

“Hızır Orucu tutan canlarımızın dualarının kabul olmasını diliyorum”

Dilek ve temenniler bölümünde Hızır Orucu tutan yurttaşların dualarının kabul olmasını dileyen Başkan Seçer, “Hızır Peygambere adanan bu orucun amacı bir nevi hızır gibi herkesin darlığına ve zor anına yetişmek, onun hoşnutluğunu kazanmaktır. Yokluk, yoksulluk ve çaresizlik içerisinde olan halkın yoldaşı olan Hızır’ın aynı zamanda dertlere derman, hastalara şifa olduğuna da inanılır. Hızır Orucu tutan ve lokmasını paylaşan tüm canlarımızın dualarının kabul olmasını ve bu özel günlerin ülkemize ve tüm insanlığa sağlık, huzur ve barış getirmesini dilerim” dedi.

“Mersinimize yeni Limonlarımız hayırlı uğurlu olsun”

Başkan Seçer, geçtiğimiz günlerde sözleşmesi imzalanan ve Eylül ayında Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşım filosuna katılacak 118 Limon otobüslerle ilgili detaylı bilgiler de vererek, “Ulaşım filomuza EBRD kredi ve hibesiyle kazandıracağımız çevre dostu 118 yeni otobüs için KARSAN firmasıyla sözleşmemizi 3 Şubat Perşembe günü imzaladık. Bu konuda Meclisimize ve vatandaşlarımıza bilgi vermek istiyorum. Göreve geldiğimizde 252 otobüs Mersin genelinde toplu taşıma hizmeti vermekteydi. Bu araçların 2019 itibari ile yaş ortalaması 12.3 idi. Oysa toplu taşıma literatüründe kullanılacak araçlar için genelde 10 yaş kabulü bulunuyor. Bu durumu göz önünde bulundurarak 2021 yılında teknolojik imkânları yüksek 87 adet Limon otobüslerimizi filomuza katmıştık. Nisan ayında yani yaklaşık 2 ay sonra 67 adet yeni 8,5 metrelik atak otobüslerimizi de hizmete alacağız. Bu araçların 28’ini kısa dorse olduğu için daha çok kırsalda ve Tarsus gibi sokakları dar olan bölgelerde kullanacağız. 39’u da Tarsus’ta hizmet verecek” diye konuştu.

“Yeni Limonlarımızı Eylül ayı itibari ile filomuza dâhil etmiş olacağız”

Limon otobüsler ve 67 atak otobüslerle birlikte 2029 yılına kadar Mersin’in ulaşımda otobüs ihtiyacı kalmadığını sözlerine ekleyen Başkan Seçer, şunları söyledi:

“3 Şubat’ta sözleşmesini imzaladığımız 84’ü 12 metrelik solo, 34’ü körüklü toplam 118 CNG’li yeni Limonlarımızı Eylül ayı itibari ile filomuza dâhil etmiş olacağız. Geçen yıl 87, bu yıl Nisan ayında 67 atak, yine Eylül ayında 118 Limon otobüslerimizle toplam 272 otobüsümüzle 2029 yılına kadar Mersin lastik tekerlekli toplu taşıma sistemine artık yeni araç ihtiyacı olmayacak. Yani 2029 yılına kadar otobüs ihtiyacımızı karşılamış olduk. Bu 272 aracın bize güncel maliyeti toplam 712 milyon 62 bin 631 TL. 87 otobüsün ödemeleri başladı; 48 ay vadeli almıştık. 67 atak otobüs Nisan’dan sonra yine onları 48 ay vadeli aldık. Bunları detaylı anlatmamın nedeni biz bu otobüsleri uygun aldık. Bugün devrede olan, geçen yıl hizmete aldığımız her bir otobüs ile bugün yeni sözleşmeyle aldığımız her bir otobüs arasında 1 milyon TL fark var maalesef. Bu otobüslerimizle birlikte filomuzu teknolojik donanımlı, güvenli, rahat ve konforlu araçlarla gençleştirmiş ve yenilemiş olacağız. 2.7 yaş ortalamasıyla Mersin, Türkiye’nin en genç otobüs filosuna da sahip şehir olacak. Yeni araçlarımızla yakıt tasarrufu da sağlayacağız ve araçların bakım maliyetlerini azaltmış olacağız. Mersinimize yeni Limonlarımız hayırlı uğurlu olsun.”

Esnafa kaldırım işgali uyarısı

Meclis’te esnafa da çağrıda bulunan Başkan Seçer, kaldırım işgali yapan esnafa cezai işlem uygulayacaklarını söyledi. Seçer, “Şehrimizde; özellikle işlek caddelerimizde, esnafın yoğun olduğu bölgelerde hem Mersin merkezde hem ilçelerimizde kaldırım işgalleri vatandaşlarımız tarafından son günlerde şikayete konu olan konular. Uzun süredir bu konuda çalışmalar yapıyorduk ancak elimizde olmayan gelişmeler; pandemi gibi ekonomik krizler gibi olaylardan dolayı esnafımızla da bu konuya ilişkin karşı karşıya gelmemek için olumsuz bazı sonuçlar oluşmasın diye bizim arzu ettiğimiz düzenlemeleri bugüne kadar yapmamıştık. Ancak öyle görünüyor ki her geçen gün bu sorun kat be kat artmaya başlıyor. Mersin’de trafiği yoğun olan caddelere, yaya trafiği olan caddelere çıkın; örneğin Kuvayi Milliye, örneğin GMK, İstiklal Caddesi; oradaki kaldırım işgallerinin yayaları ne kadar zor duruma soktuğunu görebilirsiniz. Burada esnafımıza kentim adına bir çağrıda bulunmak istiyorum. Lütfen yayaların trafiğine engel olacak şekilde kaldırım işgallerine bir son verelim. Bunlar yasalara aykırıdır. Biz bu konuda çalışmalarımızı bundan sonra aralıksız, amasız, fakatsız, lakinsiz olarak yasalara uygun şekilde sürdüreceğiz. Bu işgalleri yapanlar hakkında da cezai işlemler başlatmak zorunda kalacağız” diye konuştu.

Başkan Seçer, kaçak su kullanımı iddialarına yanıt verdi

Toplantıda, bir Meclis üyesi Başkan Seçer’in ikamet ettiği sitede kaçak su kullanıldığına ilişkin iddiaları gündeme getirdi. Başkan Seçer, bu iddialara yönelik olarak şunları söyledi:

“Siyasi hayatta her birimize alçakça saldırılar olabilir, iftiralar olabilir ama bunun bir akılla, izanla bağdaşan tarafı da olur. İnsan okuduğu metni doğru okuyamıyorsa ya da aktaramıyorsa bunun içerisinde bir art niyet var demektir. Zaten Mevlüt Bey’in tırnak içerisindeki sözüm ona basın dediği medya gruplarına söyleyecek bir sözüm yok. En alçak ifade bile alçak kalır, o derece. Şimdi ben 1998 yılında yapımı tamamlanan Neptün Yalı Sitesi’nde oturuyorum. Adının ‘yalı’ olduğuna bakmayın. 34 dairelik bir apartman. Her arkadaşımın oturduğu apartmanda olduğu gibi bu apartmanın da bahçesi var, bu apartmanın da havuzu var ve bu bahçeler, bu havuzlar yeraltı sularından büyük bir oranda doldurulur ya da oradaki peyzaj bakımı yapılır. Oturduğum apartman da böyle bir şey. 2009 yılında o apartmana taşındım. Orada oturduğum süre boyunca da ne yönetici oldum ne de yönetim kurulunda ya da denetim kurulunda yer aldım. Aidatımızı belirlerler, aidatlarını öderiz. Mümkün olduğunca da iyi bir sakin olduğumuzu ifade etmek için alınan her karara da çok itiraz etmeden saygı duyarız ve katkımızı yaparız. Benim oturduğum ‘lüks’ site böyle bir yer. 98 model bir apartman dairesi. Birçoğunuz benden daha güzel daha lüks bir apartmanda oturuyor olabilirsiniz onu da söyleyeyim. Ama son derece de mütevazı olan evimden de apartmanımdan da komşularımdan da memnunum. Bunu da ifade edeyim.”

Yönetime geldiklerinde MESKİ ile ilgili geçmişten gelen bazı sorunlarla karşı karşıya kaldıklarını ifade eden Başkan Seçer, “Gerçekten özellikle abone konusunda inanılmaz bir karışıklığın, kayıtsızlığın, kurumu zarara uğratacak bazı uygulamaların olduğunu defaatle söyledim. Biz, encümen üyelerimiz de bilir, MESKİ’de abone ile ilgili yaptığı yolsuzluktan dolayı Mut’ta memurun memuriyet hayatına son verdik encümen kararıyla. Orada, o toplantıya ben de katılmıştım, o toplantıda olan arkadaşlarım bilir. Biz bu konuların üzerine bu kadar hassasiyetle gidiyoruz, zaten Mevlüt Bey de dedi. Kaçak su kullanmak hırsızlığın daniskasıdır, tekrar söylüyorum. Şimdi bu ‘kaçak su mu değil mi’ o alçakça iftiraları atan alçaklara da buradan cevap vereceğim. Dedim ki; her taraf denetlensin. Abonelikler yoksa işlem yapılsın, ceza yazılsın, abonelikleri yapılsın. Bu arada da az önce söylediğim sitelerin bahçelerindeki artezyenlerin kayıtlı olup olmadığı da kontrol edildi. Bakın şimdi size açıklayacağım konuyu birçoğunuz bilmiyorsunuzdur belki de. Bu sitenin artezyenden su kullandığı iki ayrı saati var. Artezyende saat mi olur?  MESKİ kanuna göre olur ya da İSKİ kanuna göre olur ya da mevcut mer’i kanuna göre. Siz yeraltı suyunu kullandığınız zaman mutlaka gelip Sular İdaresi’nin bir sayaç koyması lazım. Neden koyuyor? Diyor ki; ‘bahçeyi suluyorsan senden atık su bedeli almam. Ama havuz kullanıyorsan ve onun boşaltma esnasında bunu kanalizasyona, sisteme gönderiyorsan ya da bir fabrikada proses suyu olarak kullanıyorsan, bunu sisteme veriyorsan senden atık su bedeli alırım.’ Şimdi bizim oturduğumuz apartmanın bahçesinde de böyle iki saat var. İki saate de kontrole sürekli geliniyor” dedi.

“Bugüne kadar gelen giden, kayıt altına alan olmamış. Ama biz kayıt altına almışız”

Başkan Seçer, konuyla ilgili apartmanına 2 kontrolörün geldiğini ve inceleme yaptığını ifade ederek; “Yani bunu anlatmaktan da hicap duyuyorum. Ama şimdi Mevlüt kardeşim günah keçisi olarak seçildiği için onu da cevapsız bırakmayalım. Bakıyorlar, diyorlar ki; ‘bu ne?’ Saate bakıyorlar, bahçe sulanan yani atık su vergisi ödemeyen saat ya da bedeli ödemeyen. Diğer tarafta da havuzu doldurulan saat var. ‘Siz demek bunların tamamını bu şekilde dolduruyorsunuz’ deyip, geriye dönük faturaları da inceliyorlar. Tamı tamına 2 bin 773 TL para cezası kesiyorlar. Bu apartman 1998’den beri orada duruyor ve bugüne kadar kimse oraya denetime gitmemiş. Benim dönemimde denetleniyor ve 2 bin 773 TL. Arkadaşlar hepinizin başına gelebilir. Bu konu o zaman bana geldi, dedim ki; ‘Bakın bana çok şikâyet geliyor, insanlar gerçekten muzdarip.’ Bugüne kadar gelen giden olmamış, kayıt altına alan olmamış. Ama biz kayıt altına almışız apartmanda ve bu bana söylendi. Dedim ki; ‘ceza varsa kessinler ben hakkıma düşeni ödeyeceğim; 34 daire var, 34’e bölün hakkıma düşeni öderim.’ Yöneticinin orada bir ihmali sonucu ya da oradaki bahçıvanın ihmali sonucu bir cezayı apartman ödedi” diye konuştu.

Kendisine yöneltilen iftiraya karşılık yanıt veren Başkan Seçer; “Diyor ki; ‘oradaki bu tutanağı tutan işinden edilmiş!’ 2 kişi tutanak tutmuş. Biri; Ferdi Sola. Bu devam ediyor mu çalışmaya? Devam ediyor. Bir diğeri; Derviş Akçel. Peki bu Derviş Akçel’in neyi oluyor Zöhre Akçel? Eşi oluyor. Şu anda nerede çalışıyor? Zöhre Akçel şu anda Mersin Sular İdaresi’nin Abone İşleri’nde çalışıyor. İnsanda biraz utanma, sıkılma, ar, namus olur. Biraz insanlar birine çamur atarken okur, inceler. Hele hele bir siyasetçi iseniz, hele hele yüksek mevkilere gelmişseniz. Diyorlar ki; ‘Orada Başkan’ın yakın akrabalarının oturduğu lüks site.’ Sitem orada; Neptün Yalı Sitesi. Eğer bir tane akrabamın olduğu ispat edilsin, ben belediye başkanlığından istifa edeceğim. Birinci dereceden akrabam, ikinci dereceden akrabam ispat edilsin, ben Belediye Başkanlığından istifa edeceğim. Ama bunları ispat etmeyen başta medya ve acemi siyasetçiler, eğer bunları ispat edemezse müfteridir, alçaktır, namussuzdur. Ben bu kadarını söylüyorum. Bu söz nereye giderse gitsin cevabını da bekliyorum. Bunların ispatını bekliyorum, ispata davet ediyorum” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır