Mersin'in en çok dinlenen radyosu Radyo Ülkü'nün resmi haber portalıdır. Bu sitede Mersin haberlerine ulaşabilirsiniz.

Cumhuriyet Bayramı coşkusu

Cumhuriyet Bayramı coşkusu

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 98. yıl dönümü tüm yurtta olduğu gibi Mersin’de de coşkuyla kutlandı.

Kutlama programı Vali Ali İhsan Su’nun Kültür Merkezi Şeref Salonu’nda tebrikleri kabul etmesiyle başladı. Ardından tören aracı üzerinde Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Fuat Gedik ve Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ile birlikte törene katılanları selamlayan Vali Su, daha sonra eşi Zeliha Su ile birlikte protokoldeki yerini alarak programı izledi.

Törene ayrıca Mersin Milletvekilleri Ali Cumhur Taşkın, Hacı Özkan, Alpay Antmen, Cengiz Gökçel, Olcay Kılavuz, Behiç Çelik ve Zeki Hakan Sıdalı ile il protokolü üyeleri, askeri ve mülki erkan, siyasi parti temsilcileri, gaziler ve sivil toplum kuruluş temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın kutlama mesajının okunmasıyla devam eden programda konuşan Vali Ali İhsan Su, Cumhuriyetimizin; tarih boyunca hür ve bağımsız yaşayan milletimizin kendisine vurulmak istenen esaret zincirlerini asla kabul etmeyeceğinin teminatı olduğunu ifade etti.

Cumhuriyetimizin; içerisinde bulunduğu şartların ağırlığına aldırış etmeden İstiklal ve İstikbalinden taviz vermeyen aziz milletimizin iradesinin ve özgürlük ruhunun sembolü olduğunu kaydeden Vali Su; “Bu ruh Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde birlik, beraberlik ve kardeşlik içerisinde kenetlenen Milletimizin Kurtuluş Savaşını büyük bir zaferle kazanmasını sağlamıştır. Milletimiz Büyük Önder Atatürk liderliğinde elde ettiği bu şanlı zaferi 98 yıl önce bugün Cumhuriyetimizi ilan ederek taçlandırmıştır.” dedi.

“Bin yıldır vatan kıldığımız bu kutsal topraklar üzerinde bir yıldız gibi parlayan Cumhuriyetimiz, milletimizin tek bir ferdi var oluncaya kadar yaşayacaktır.” diyen Vali Su; “Ülkemizin gücüne güç katmak, milletimizi çağdaş medeniyet seviyesinin üzerine çıkarmak için var gücümüzle çalışacak, Cumhuriyetimizi hep daha ileri noktalara taşıyacağız.” ifadelerini kullandı.

Sözlerinin sonunda Vali Ali İhsan Su, Cumhuriyetimizin kurucusu büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve bu toprakları bizlere sonsuza kadar vatan kılan aziz şehitlerimizi sonsuz minnet ve rahmetle anarak, kahraman gazilerimize şükranlarını sundu.  Vali Su sözlerini, Mersinlilerin ve tüm vatandaşlarımızın Cumhuriyet Bayramı’nı kutlayarak noktaladı.

Tören, günün anlam ve önemine dair şiirler okunması ve halk oyunları gösterilerinin ardından yapılan resmigeçit töreni ile sona erdi.

Vali Ali İhsan Su ve eşi Zeliha Su hanımefendi tören akabinde gaziler ve öğrencilerle bir araya gelerek sohbet etti ve hatıra fotoğrafı çektirdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN