Mersin'in en çok dinlenen radyosu Radyo Ülkü'nün resmi haber portalıdır. Bu sitede Mersin haberlerine ulaşabilirsiniz.

Sahte vize işlemi yapan baba ve kızı gözaltına alındı

Sahte vize işlemi yapan baba ve kızı gözaltına alındı

Mersin İl Emniyet Müdürlüğü, KOM Şube Müdürlüğünce yaklaşık bir yıldır takibi yapılan olayla ilgili; bazı şahısların Kanada ülkesine gitmek için öncelikle sahte Schengen ve İngiltere ülkesine ait vizelerle güven telkin ederek ABD vizesi almaya çalıştıkları, ABD vizesi alan şahısların da Kanada ülkesine gitmek için Kanada vizesi aldıkları, ABD Büyükelçiliğine vize başvurusunda bulunan bazı şahısların pasaportlarını incelediklerinde, gerçek pasaportların üzerindeki geçmiş tarihli Schengen ve İngiltere vizelerinin sahte olduğu tespit edildi.

            Konu ile ilgili yapılan çalışmalarda şüphelinin kendisini vize işlemleri takibini yapan şahıs olarak farklı kimlik bilgileri ile tanıttığı, kızının çalıştığı turizm şirketinin adını kullanarak ABD ve Kanada ülkelerine gitmek isteyen, ancak vize almak için şartları uymayan şahıslara 6000-10000 Dolar para karşılığında sahte vize düzenlendiği, vize almak isteyen ancak il dışında ikamet eden şahıslardan pasaportları kargo yolu ile temin ettiği, sahte vize işlemlerini tamamladığı pasaportları da yine kargo yolu ile gönderdiği şeklinde bilgiler elde edildi.  

  Yapılan araştırmalarda ABD Başkonsolosluğuna 60 kişinin ABD vizesi başvurusunda bulunduğu anlaşıldı. Vizeleri sahte olduğu belirtilen 60 kişiden Mersin (5), İstanbul (16), Ankara (1), Kocaeli (2), Adıyaman (3),  Giresun (1), Gaziantep (1), Muğla (1), Elazığ (3), Bursa (1), Malatya (4), Hatay (2), Kahramanmaraş (1)  Tunceli’ de (19) şahıs olduğu tespit edildi.

 Kaçakçılık Ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğümüzce “NİTELİKLİ DOLANDIRICILIK – RESMİ BELGEDE SAHTECİLİK” suçundan 12.10.2021 günü eş zamanlı olarak yapılan operasyonda soruşturma kapsamında iki şüpheli şahıs yakalanarak gözaltına alındı.

Şüpheli şahsın ikametinde yapılan aramada sahte vize işlemlerine konu;

  • 1 adet farklı şahsa ait kimlik
  • 1 adet kimlik fotokopisi
  • 1 adet pasaport
  • Sahte olduğu değerlendirilen farklı kurumlara ve şahıslara ait belgeler ele geçirildi.

         Mersin Polis Teşkilatı olarak halkımızın huzur ve güveni, asayişin temini için kararlı bir şekilde çalışmalarımız aralıksız devam edecektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN