Mersin'in en çok dinlenen radyosu Radyo Ülkü'nün resmi haber portalıdır. Bu sitede Mersin haberlerine ulaşabilirsiniz.

“SMA BİR KAS HASTALIĞIDIR”

“SMA BİR KAS HASTALIĞIDIR”

Özel Mersin Ortadoğu Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Orcan Altan, SMA hastalığında çocuklar, kaslarında sıkıntı yaşıyor dedi.

Günden güne artan Tip1 SMA hastası çocuklar ve Aileleri de sıkıntılar yaşamaya devam ediyor. Özel Mersin Ortadoğu Hastanesi Doktorları da sosyal sorumluluk projesi ve konuya dikkat çekmek için Mersinli SMA Hastası Asrın Efe’nin tedavisi için 100 balon alarak destek sağladı.

Özel Mersin Ortadoğu Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Orcan Altan , “Asrın Efe, Tip1 Sma hastası. Sma hastalığı bir kas hastalığıdır. Çocuğun duyusunda, hissetmesinde, zekasında bir sıkıntı yok. Ama kaslarda sıkıntı olduğu için ölümcül nedenlerle sonuçlanabiliyor. Türkiye’de bir tedavisi var. Ancak bunda sıkıntı yaşanıyor. Bu hastalığın dünyada tek bir çözümü var. Amerika’da yapılan gen tedavisi. Bir firma yapıyor bu tedaviyi. Bunun da belli şartları ve parasal anlamda büyük yaptırımları var. Normal şartlarda herhangi bir bireyin karşılayabileceği tutarın çok çok üzerinde. Her bireyin kendisi bu parayı toplaması gerekiyor. Asrın Efe’de kendi sosyal sorumluluk projeleriyle bunu yapmaya çalışıyor. Bu sorumluluk herkesin. Bizlerde Özel Mersin Ortadoğu Hastanesi olarak yardım kutuları koyduk. Destek olduk. Umarım en kısa zamanda çocuğumuz sağlığına kavuşur” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN