Mersin'in en çok dinlenen radyosu Radyo Ülkü'nün resmi haber portalıdır. Bu sitede Mersin haberlerine ulaşabilirsiniz.

BÜYÜK YANLIŞTAN DÖNÜLÜYOR! DAVULTEPE İÇİN GERİ ADIM

BÜYÜK YANLIŞTAN DÖNÜLÜYOR! DAVULTEPE İÇİN GERİ ADIM

Davultepe’de narenciye bahçelerinin yok edilerek sanayi sitesi yapılmak istenmesine gelen tepkiler üzerine Büyükşehir Meclisi geri adım atma kararı aldı!

Meclis toplantısında konuşan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer “Bu mecliste sizin de evet oyu verdiğiniz karar ile burada küçük sanayi sitesi yapılması için imar değişikliği kabul edildi. Siz de onay verdiniz. Biz nerede hata yaptık, bu işi bir daha düşünelim diye bir araya geldik konuştuk. Tren kaçmış değil. Kaldı ki bölgenin 1/1000 ölçekli imar planı geçen Ocak ayında onaylandı ama bir askı süreci var. 30 günlük askı süreci kapsamında itiraz ve yargı süreci açıktır. Yanlış yapılmış ise yanlışta ısrar edemeyiz. Biz bunu tekrar gözden geçireceğiz. Belki farklı tekliflerle bir araya geleceğiz. Bir süre sonra bu konuyu bir çözüme kavuşturacağız.

SANAYİ SİTESİ İÇİN TOROSLAR ÖNERİSİ

Bir taraftan tarım arazilerini korumamız lazım. Ama diğer taraftan küçük sanayi gibi hizmet alanı diyebileceğimiz alanların da ivedi olarak yapımını gerçekleştirmemiz gerekiyor. Bu sorun kentin sorunu. Galericilerden hurdacılara bir çok esnaf grubu bizden yer istiyor. Örneğin Toroslar’da otogarın doğusunda Şehir Hastanesi’nin kuzeyinde yaklaşık 2 bin dönüm alan var. Orası Çevre Düzeni Planı’nda konut alanı olarak işaretlenmiş. Mersin’in şuanda konut alanına ihtiyacı yok. Mersin’in iş sahaları açacak, istihdam sağlayacak alanlar yaratmaya ihtiyacı var. Buyurun teklifi getiriyorum meclise; O bölgeyi gelin 1/1000’lik planda jet hızıyla sanayi alanına çevirelim. Küçük sanayi projesini buraya taşıyalım. Olmaz diye bir şey yok” dedi.

SANAYİ SİTELERİNİ TOROSLAR İSTİYOR

Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz da, “Bu konuda bizimde Tekstil Kent çalışmamız var. Mersinimizin belli meslek gruplarına hizmet edecek, üretim istihdam tesisleri kurulmasına ihtiyaç var. Buna en uygun yer de konum itibariyle Toroslar. Hem ulaşım hem ortada olması itibariyle. Ama 100 binlik planda buna uygun düzenlemeler yapılmadığı için sıkıntılar var. Beraber belli bir mesafe alabiliriz. Davultepe’deki arsa sahipleri son derece medeni, sakin, mesajlarını verdiler. Biz de mesajı aldık. Mutlaka konunun yeniden değerlendirilmesi, tarım alanlarımızı korumamız gerekir. İş, aş için iş yeri açılması lazım. Öncelik sıralaması ile bunları ele almalıyız” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN