Mersin'in haber ve müzik radyosu... RADYO ÜLKÜ
Radyo Ülkü
Mersin Büyükşehir Belediye Meclisinin Birinci Birleşimi yapıldı
Sosyal Medyada Paylaş
12 Ocak 2021

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisinin Birinci Birleşimi yapıldı

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 2021 Yılı Ocak Ayı Toplantısı’nın Birinci Birleşimi, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapıldı. Meclis’te görüşülen önemli maddelerden biri idareden gelen ‘2019 Yılı Sayıştay Denetim Raporunun Meclis’in bilgisine sunulması’ maddesi oldu. Sayıştay raporunda yer alan görüşü Meclis üyelerine okuyan Başkan Seçer, “Mersin Büyükşehir Belediyesi 2019 yılında denetimlerden başarıyla çıkmıştır” dedi.

“En başarılı belediye olarak ilk sıralarda yerimizi aldık”

30 büyükşehir arasında sadece 3 bulgu ile en başarılı belediye olarak Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin ilk sıralarda bulunduğunu ifade eden Başkan Seçer, “Sayıştay Başkanlığı’nın resmi internet sitesinde de açıklanan bu raporların tamamı kamuoyunun bilgisine açıktır. Sayıştay raporunda belirlenen bulgular; bunlar maddi hatalar. Mali Hizmetler Daire Başkanlığımız tarafından da derhal düzeltilmiştir. Bu bulgulardan Denetim Görüşünün Dayanakları başlıklı birinci bulgu; bilançoda yer alan maddi duran varlıklar hesap grubunun tam doğru ve gerçeğe uygun tutarları göstermemesi; bu düzeltildi. Bir diğeri de kısa ve uzun vadeli iç mali borçlara ait faiz gider tahakkuklarının hatalı muhasebeleştirilmesi; bu hata da giderildi. Diğeri de denetim görüşü olarak üçüncü bulgu; bu denetim görüşünü etkilemeyen tespit ve değerlendirme. Bir tane böyle bir bulgu var. Vadeli Mevduat Faiz Gelirlerinin net tutar üzerinden muhasebeleştirilmesi; bu da düzeltilmiş oldu” diye konuştu.

“En dengeli mali disiplin ve gelir-gider tablosu 2019’da”

Sayıştay raporunda yer alan denetim görüşünü Meclis üyelerine okuyan Başkan Seçer, Büyükşehir Belediyesi’nde mali disiplini sağladıklarını vurguladı. Seçer, “Sayıştay raporlarına giren tablo Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin mali disiplinde hangi noktada olduğunu gösteren bir belgedir. Bu raporda 2014-2019 yılı gelir-gider tablosu tarafınıza gönderilen raporların son bölümünde yer almakta. Burada 2014 yılında gelirin gidere oranı 0,18 iken; yani bütçe dengesi gelir yönünde ağır basarken, gelir-gider konusunda bütçe açık vermezken, 2015 yılında toplam gider 942 milyon iken, bütçe geliri 801 milyon ile -141 milyon bütçe açığı görülmektedir. 2016 yılında bütçe açığı 260 milyon seviyelerine çıkmıştır. 2017 yılında 272 milyona, hatta 273 milyon seviyelerine çıkmıştır. 2018 yılında; yani belediyeyi devraldığımız 2019 yılı 1 Nisan’ından önceki yıla tekabül eden gelir gider dengesinde bu oran rekor seviyeye, 532 milyon liraya kadar ulaşmıştır. Ancak 2019’la beraber bu yılların en dengeli mali disiplini, gelir-gider tablosu 2019 yılında karşımıza çıkmaktadır. Sadece -68 milyon 949 bin lira bütçe açığıyla mali disiplin önemli oranda sağlanmıştır” ifadelerine yer verdi.

Yeşil alanın imara açılması Büyükşehir Meclisi’nde reddedildi!

Mezitli II. Etap (Mezitli Planlama Bölgesi) 1/1000 Ölçekli İlave ve Revizyon Uygulama İmar Planı’na ilişkin 12 adet itiraz ile bu plan kapsamında ortaya çıkan sorunların giderilmesine yönelik hazırlanan 1/5000 Ölçekli Nazım İmar Planı Revizyonu’na ilişkin 1 adet itiraz ile ilgili İmar ve Bayındırlık Komisyonu, Çevre ve Sağlık Komisyonu ile Ulaşım Komisyonu’na müştereken havale edilen konu da Meclis’te görüşüldü.

Üzerinde müzakere yapılan konu Başkan Seçer tarafından 2 farklı şekilde oylandı. ‘Çiftlik Mahallesi 1913 numaralı parselin park alanı olması için yapılan itirazın kabulü’ ve ‘Burası evet park alanı olsun’ diyenler yönünde yapılan oylamada 33 evet, 23 hayır oyu verildi. Böylece söz konusu parsel tekrar park alanına dönüştü. Başkan Seçer, ayrı olarak değerlendirilen park alanı konusunun ardından planı tümüyle yeniden oyladı. Plan, Meclis’te oy birliği ile kabul edildi. 

Seçer: “Oranın yeşil alan kalması konusunda görüşüm olduğunu bildirdim”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, daha önce 1/1000’lik planlarda da yeşil alan olarak gösterilen bir alan olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Mezitli Belediye Meclis Üyeleri’nin de oy birliği ile kabul ettiği 1/1000’likten bahsediyorum. O meclis üyeleri burada şu anda. Orada bir uyarı yapıyor Mezitli Belediye Başkanı. Orada karakolda doğru söyler mahkemede şaşar misali, orada bir konuda ne oy kullandıysak tutarlı olalım, Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nde de aynı oyu kullanalım. Şimdi bunu da takip edeceğiz elbette. Mezitli Meclis üyeleri burada. Hem Cumhuriyet Halk Partisi’nden hem AK Parti’den hem Milliyetçi Hareket Partisi’nden Meclis üyesi arkadaşlarımın da bu konuda dikkatli olmalarını istiyorum. Çok net; planlarda yeşil alan olan bir alanı, son derece de ekonomik kıymeti olan bir alanı, burada imara açıyoruz. Bu alan 1/5000’lik planlarda, yani Büyükşehir’in onayından geçen 1/5000’lik planlarda ve 1/ 1000’lik planlarda yani Mezitli Belediyesi’nin onayından geçen planda yeşil alan görünüyor. Biz bu komisyon görüşmeleri sırasında da Sayın Başkan’dan Belediyesi’nin görüşünü istedik. Bu konuda ayrıca bir görüş yazmalarını istedik. Orada da aynı yönde ısrarcı olduklarını gördük. Yani burası yeşil alan kalsın denildi. Biz de idare olarak, Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak, çünkü neticede ben komisyonun kararına müdahale edemem. Cumhuriyet Halk Partili üyeler de olsa onlar kararlarını bağımsız şekilde verecekler ancak ben de talebimi Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı olarak komisyon üyesi arkadaşlarıma görüşümü bu şekilde bildirdim. Oranın 1/1000’lik ve 1/5000’lik planlarda olduğu gibi yeşil alan kalması konusunda görüşüm olduğunu bildirdim. Buradan da Meclis üyelerimize ve kamuoyuna duyurmak istiyorum.”

Kararın oylanmasının ardından Başkan Seçer, “Mezitli’nin planları hayırlı olsun diyoruz” diyerek konuşmasını bitirdi.

Denetim Komisyonu üyeleri seçildi

Yeni yılın ilk meclisinde Denetim Komisyonu’na üye seçimi yapıldı.  Gizli oylamayla yapılan seçimlerde, CHP grubu adayları Abdurrahman Yıldız 36 oy, Muhittin Ertaş 36 oy; AKP grubu adayı Zafer Şahin Özturan 46 oy,  MHP grubu adayları Rahmi İlik 46 oy ve Ahmet Durak 45 oy alarak Denetim Komisyonu üyeliğine seçildi.

“Birliğin, beraberliğin olduğu yerde her zaman mutluluk oluyor”

Başkan Seçer, salgın tedbirleri kapsamında Büyükşehir Belediye Meclisi Ocak Ayı İkinci Birleşimi’nden itibaren Meclis toplantılarına; Meclis üyeleri, bürokratlar ve basın mensupları dışında katılımcı alınmayacağını ifade etti. Seçer, Koronavirüs’e yakalanan Toroslar Belediye Başkanı ve MHP Toroslar Meclis Üyesi Atsız Afşin Yılmaz ve Büyükşehir Belediyesi AKP Erdemli Meclis Üyesi Halit Çortul’a geçmiş olsun dileklerini iletti.

2020 yılı ile ilgili değerlendirme de yapan Başkan Seçer, tüm dünyada deprem ve salgınla mücadele edildiğini ifade ederek, vatandaşların bu süreci en az hasarla atlatması için emek sarf eden herkese teşekkür etti. Seçer, “Birliğin, beraberliğin olduğu yerde her zaman mutluluk oluyor, huzur oluyor, iyi sonuçlar oluyor. 2021’de de bu anlayışla, birlik, beraberlik, kardeşlik anlayışıyla aşamayacağımız hiçbir sorunun olmadığını düşünüyorum. Yeni yılın tüm insanlığa başta sağlık getirmesini diliyorum” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nde etnik ve mezhepsel ayrımcılık yapıldığına ilişkin iddialar üzerine tartışma yaşandı. Bu tartışmalara tepki gösteren Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, “Bu ülke milliyetçisiyiz biz. Bu ülkede ayrımcılığı reddediyoruz. Hepimiz kardeşiz. Burası barış kenti, kardeşlik kenti bin kere söylüyorum. Kim kimi ayırabilir, kim kime ötekileştirebilir? Buna müsaade edemeyiz” diye konuştu.

“Bu ülkede ayrımcılığı reddediyoruz”

Büyükşehir Meclisi’nde Tarsus İlçesi Atalar Mahallesi 194 Ada 1 parselin Yenice’ye ve çevresine ilişkin 1/5000 ölçekli nazım imar planı revizyonuna göre ibadethane olarak işaretlenmesine ilişkin madde görüşüldü. Bu konuda bazı meclis üyeleri arasında etnik ve mezhepsel ayrımcılık yapıldığına ilişkin tartışmalar yaşandı. Başkan Seçer, bir meclis üyesine yönelik olarak şunları söyledi:

“Bu konudaki hassasiyetimi tartıya koyamazsın. Bu konudaki hassasiyetimi, samimiyetimi tartacak kantar yok sizin elinizde. Hiç siyaset yapma rica ediyorum. Bu tarz siyaset sana yakışmıyor, rica ediyorum. Ne demek yani, kim burada ayrımcılık yapabilir? Kim buna müsaade edebilir? Lütfen! Kamuoyuna mesaj vereceğim diye, burada kendini yorma. Ben fırsat vermiyorum, sen rahat ol. Bu ülkeyi benden fazla sevmiyorsun Sayın Topkara. Bu ülke milliyetçisiyiz biz. Lütfen böyle ucuz politikalar yapmayalım. Bu ülkede ayrımcılığı reddediyoruz. Hepimiz kardeşiz. Burası barış kenti, kardeşlik kenti bin kere söylüyorum. Kim kimi ayırabilir, kim kime ötekileştirebilir! Buna müsaade edemeyiz. Siyaset yapma adına siz şehri germeyin.”

Bir meclis üyesinin cemevlerinin ibadethane olmadığını dile getirmesi üzerine Seçer, “Şimdi biz ‘cemevleri ibadethane statüsüne alınsın’ diye bir yasa yapmıyoruz. Şu anda üstünde bulunduğu parselin ibadet yeri olarak işaretlenmesini tartışıyoruz. Kamuoyunu yanlış bilgilendirmeyin” diye konuştu.

Akdeniz Belediye Başkanı ve Meclis Üyesi Mustafa Muhammet Gültak’ın cemevlerine daha çok maddi yardım yapılmasıyla ilgili değerlendirmelerine de yanıt veren Seçer, şunları söyledi:

“Ben şimdi rakamlarla vereceğim. Siz dediniz ki, yardım yapmıyorsunuz, maddi sıkıntılar yaşanıyor. Daha önceki mecliste olan arkadaşlarımız bilir. 1’er milyon lira yardım kararı almış meclis ve biz yönetime geldiğimizde şu anda rakamları hemen acil istetmedim, ama hafızamda. İşimizi takip ediyoruz. Örneğin, Toroslar Cemevi bizden 800 bin lira para aldı, 200 bin lira da herhalde bitti. Ne kadar kaldı, 1 taksit kaldı. Demek ki 1 milyon lira ödenmiş ya da 150 bin lira kalmış. Yenişehir Cemevi, burada yöneticisi de var. 1 milyon lira almış bizim dönemimizde. Yaklaşık yüzde 50’si duruyordu. Kalanını ödedik, yani 500 bin TL olan kısmını. Yine aynı şekilde, Mezitli Cemevi yüzde 50’sinden fazlası duruyordu, yüzde 60 civarında ödentisi yapılmamıştı. Bunları da ödedik. Ama Akdeniz Belediyesi bu saydığı, tavsiyede bulunduğu, nasihatte bulunduğu cemevlerine merak ediyorum ne kadar yardımda bulunmuş? Onu da kendisinden söylemesini talep ediyorum.”

Başkan Seçer, ilk olarak Tarsus İlçesi Atalar Mahallesi 194 Ada 1 parselin ibadethane olarak işaretlenmesini meclis üyelerinin oylamasına sundu. Daha sonra, Tarsus İlçesi Yenice ve çevresine ilişkin 1/5000 ölçekli nazım imar planı revizyonuna gelen itirazları meclis üyelerinin oylarına sundu. İki oylama da oy çokluğuyla kabul edildi.

“Konu Silifke ise tekrar komisyonda görüşülmek üzere çekiyorum”

Meclis’te, Silifke İlçesi 1. Etap (Silifke-Merkez-Taşucu Planlama Bölgesi) 1/5000 Ölçekli İlave ve Revizyon Nazım İmar Planı ile ilgili İmar ve Bayındırlık Komisyonu, Çevre ve Sağlık Komisyonu, Ulaşım Komisyonu ile Kamu ve Özel Sektör Yatırımları Koordine ve İzleme Komisyonu’na müştereken havale edilen konu da ele alındı. Konuyla ilgili meclis üyelerine bilgi veren Başkan Seçer, şöyle devam etti:

“Burada CHP grubunun bir şerhi var. Konu, bir ilçenin planları. Onun için daha dikkatli davranmak durumundayız. Kişisel bir mesele değil ancak buradaki herkes bizden bir an önce planların meclisten geçmesini bekliyor. Piyasada işler yürümüyor bu anlamda. Şimdi burada çekincelerimiz var. Bir tartışma açmak için söylemiyorum. Konu 1/5000’lik planlar. Bu düzenlemelerden benim haberim yok. Özellikle buradaki yoğunluk artışları, bakın bu çok önemli. Ama ben yine de iyi niyetli davranacağım, şimdi bir teklifle geleceğim konu Silifke olduğu için. Ben şu anda oylatsam bu reddedilir, Silifke kaybeder. Sadık Başkan’ın yapacağı belediye binasında değiliz. Biz de ona yardımcı olalım, güzel bir bina yapsın, önerilerimizi getirelim çünkü gelecek belki 50 yıl kullanılacak bu bina. Bir görselliği olsun, şehir estetiğine uygunluğu olsun. Bunları kendisine söyleme hakkımızdır. Kendisinin de iyi niyetli davrandığını çok net biliyorum. Daha önce de kendisiyle konuştum. Ben bunu komisyona tekrar iade edeceğim ancak özellikle yoğunluk artışları konusunda ortaklaşalım arkadaşlar. Bakın ben sayısal çoğunluğu kullanmıyorum. Bunu da bir not alın. Şu anda oylama yapsam bu plan reddedilir. Burada derdimiz birbirimize ayar vermek, birbirimize engel olmak değil. Konu Silifke ise ben bu konuyu tekrar komisyonda görüşülmek üzere çekiyorum. Bunu oylarınıza sunuyorum ama söylediğim gibi. Şimdi arkadaşlar farklı düşünenlerle inatlaşacağız diye en büyük sorunu daha da mı öteleyelim, vatandaşın tepkisini mi alalım onu mu istiyoruz? Niye bundan rahatsız oluyorsunuz anlamıyorum.

“Siz bu konuları bana aktarmamakla sayısal çoğunluğunuza güvendiniz”

Bir meclis üyesinin sayısal çoğunluk ile ilgili yaptığı eleştiri üzerine Seçer, “Siz bu konuları bana aktarmamakla, gelip benim fikrimi almamakla komisyondaki sayısal çoğunluğunuza güvenerek yaptınız. Yoksa gelip benim de fikrimi alırdınız. Konu Silifke olduğu için tekrar bir müzakere edelim bizim de görüşümüz alınsın. Bakın tekrar söylüyorum ben Büyükşehir Belediye Başkanı olarak bu konulardan bihaber olarak bugün burada Meclis’i yönetiyorum. Bir ilçenin planından bahsediliyor ve istenilen değişiklik Büyükşehir Belediye Başkanı’nı ilgilendiren bir konu 1/5000’lik planlar. İlçe Belediye Başkanı, Büyükşehir Belediye Başkanı, komisyon başkanı gerekse komisyon üyeleri oturup bir masa etrafında, mesele belediye binasıdır, belediye pazar yeridir, bunların hepsi çözülecek konular. Şimdi siz feveran ediyorsunuz ama ben bir şeye işaret etme adına söylüyorum yoksa çoğunluk demokrasisini ben her zaman eleştiriyorum. Böyle bir zihniyetimiz yok. Bakın biz bu rüzgâra kapılırsak buradan karar çıkmaz. Burada ağız tadıyla bir karar da alamayız. Sen bana ben sana, onun için ben diyorum ki bunu tekrar komisyona çekelim. Hemen yarın buyurun gelin, oturalım konuşalım. Komisyona getirin, birkaç gün sonra bunu getiririz ve buradan geçer hiç olmazsa ağzımızın tadıyla, oybirliği ile geçer” dedi.Maddenin tekrar görüşülmek üzere daha önce görüşülen ilgili komisyonlara iadesi oybirliğiyle kabul edildi.

Başkan Seçer’den “Refakatçi Evi Projesi” müjdesi

Mecliste oylanan gündem maddelerinden birisi de Sosyal Hizmetler ve Sosyal Yardımlar Yönetmeliği’nde Sayıştay Bakanlığı’nca yapılması istenen değişiklik oldu. Başkan Seçer, söz konusu değişiklikle “Refakatçi Evi Projesi” ile ilgili bir eksiğin tamamlanmış olduğunu duyurdu. Mersin’in 16 bin kilometrekarelik geniş bir coğrafya üzerine kurulu olduğunu belirten Seçer, müştemilatı ve teşekkülü daha fazla olan büyük hastanelerin kent merkezinde yer aldığına dikkat çekti. Seçer, tedavi için kent merkezine gelen hastalara refakat eden kişilerin önemli sıkıntılarla karşı karşıya kaldıklarını vurgulayarak, “Gelip burada barınacak yer bulamıyorlar. Annesi hastanede yatıyor, kız kardeşi hastanede yatıyor, refakatçisi oda alamıyor. O kadar ekonomisi yok. Nerede kalacak? Bir yakını varsa 3 gün onun yükünü çekebilir. Ama uzun süre kalamıyorlar. Bunu hayata geçirdik. Bu yönetmelikle çalışmaları bitirdik” dedi.

“Hem otel esnafı kazanacak hem de hasta yakınları artık sefil olmayacak”

“Refakatçi Evi Projesi” ile hem refakatçilere hem de otel esnafına destek olacaklarını belirten Başkan Seçer, “Biz bunu otellerimizden hizmet almak suretiyle yapacağız. Pandemi dolayısıyla çok da sıkıntı yaşadılar. Hiç olmazsa biz de yaralarına merhem olabiliriz bu uygulamalarla. Hem otel esnafı kazanacak hem de hasta yakınları artık sefil olmayacaklar” diye konuştu.

“Refakatçi Evi Projesi”, merkez ilçelerin kırsal mahallelerinde ve diğer 9 ilçede yaşayan vatandaşlardan Mersin’deki üniversite ve kamu hastanelerine yatılı veya ayakta tedavi için gelen hasta, hasta yakınları ve refakatçileri kapsayacak. 18 yaşından küçük hastanın en fazla 2 refakatçisi, 18 yaşından büyük hastanın ise 1 refakatçisi hizmetten faydalanabilecek. Şehit ve gazi yakınlarına öncelik tanınacak. Her tedavi döneminde hasta yakını en fazla 30 gün konuk edilecek. Kanser tedavisi gören hastalar için ise süre 45 güne kadar uzatılabilecek.

Toplu taşıma esnafına vize ücreti indirimi

Gündem dışı maddeler bölümünde ise 2021 mali yılı vergi, harç ve ücret tarifesindeki, Ulaşım Dairesi Başkanlığı bölümlerinde yapılacak değişiklikler de görüşüldü. Madde ilgili komisyonlara oy birliğiyle sevk edildi. Seçer, konunun vizeler ve ruhsatlarla ilgili bir konu olduğundan söz ederek, “Bize talep geldi. Minibüsçü esnafı, halk otobüsü esnafı, servis esnafı, taksi esnafı. Bütün T, M, H, S ve C plakalı toplam 5 bin 415 araç var. Bunların bize ödeyecekleri vize ücretleri var. 2021 yılına ait. Biz şöyle bir uygulama yapalım istedik. Bu ödentilerden indirim yapalım, S plakalılar yani servisler ama bunlardan okul servisi olanlar en mağdur olanlar. Bunlar hiç iş yapamadı. Bu vizelerden hiç para almamazlık yapamıyoruz, silemiyoruz, terkin yapamıyoruz. Bir en azından iz değer almamız lazım. Bunlardan yüzde 90 iskonto yapalım. yüzde 10’luk kısmını alalım diyoruz. Diğer T, M, H ve C olmak üzere, bunlar farklı araçlar, onlardan da yüzde 45 indirime gidelim. Bunu komisyona sevk edeceğiz zaten. Orada da değerlendirilecek” dedi.

“Toplu taşımada kullanım yaşını 15’e çıkarttık”

Toplu taşıma araçlarının 10 yıl olan trafikte olma yaşı ve devriyle ilgili de düzenleme yapacaklarını ifade eden Seçer, pandeminin yarattığı ekonomik sorunlar ve travmalar nedeniyle hem devir işlemlerindeki süreyi hem de toplu taşımada kullanım yaşını 15’e çıkaracaklarını söyledi. Seçer, “10 yıl geçtiği zaman yapılamıyordu ya da 12 yaşına kadar bu araçlar toplu taşımada kullanılabiliyordu. Biz bunun her ikisini de pandeminin getirdiği, bunların komplikasyonları, yarattığı ekonomik sorunlar, travmalar; bunları da göz önüne alarak, her ikisini de hem devir işlemlerindeki süreyi hem de toplu taşımada kullanım yaşını 15’e çıkarttık. Böyle bir teklifle geliyoruz komisyona. Diğer belediyelerle de değerlendirme yaptık, şartları inceledik, kendi koşullarımızı idare olarak göz önüne aldık. Bu şekilde bir teklifle, idarenin teklifi olarak, Plan ve Bütçe ve Ulaşım Komisyonu’na sevkini oylarınıza sunuyorum” diye konuştu. Maddenin ilgili komisyonlara sevki oy birliğiyle kabul edildi.

Meclis’te ayrıca, Mersin Büyükşehir Belediyesi toplu taşıma araçlarının çalışma usul ve esaslarını belirleyen toplu taşıma araçları, özel halk otobüsü ve minibüs yönetmeliği ve ticari taksi yönetmeliğinin günümüz şartlarına uygun revize edilmesi de görüşüldü. Başkan Seçer, “Az önce bahsettiğim konu. Yaş meselesi. Devirlerde ve kullanımda. Bunu da yine Plan ve Bütçe, ayrı ayrı 2 teklif olarak ve Ulaşım Komisyonu’na sevkini oylarınıza sunuyorum” dedi ve maddenin ilgili komisyonlara sevki oy birliğiyle kabul edildi.

“Her Sebze Hali’nin kira koşullarına göre bir düzenleme getirmenin daha adaletli olacağı varsayımıyla bazı düzenlemeler yapmak istiyoruz”

Sebze ve meyve toptancı hallerinde faaliyet gösteren kiracılardan alınan ve her yıl ocak ayında 1 yıllık kira bedelinden az olmamak üzere belirlenen teminat tutarı da Meclis’te gündeme geldi. Madde ile ilgili konuşan Başkan Seçer, “Bu konu hal esnafını ilgilendiren bir konu. Teminat alma zorunluluğumuz var. Ama bunu seyyanen değil de, her Sebze Hali’nin kira koşullarına göre bir düzenleme getirmenin daha adaletli olacağı varsayımıyla bazı düzenlemeler yapmak istiyoruz. Bunu da komisyonun takdirine sunacağız. Halden anlamak lazım, biz de halden anlıyoruz” dedi. Konu Plan ve Bütçe Komisyonu’na oybirliğiyle sevk edildi.

Temiz Akdeniz Projesi’yle ilgili Başkan Seçer’e yetki verildi

Öte yandan, Meclis’te Forum Alışveriş Merkezi önü üst geçit altında bulunan boş büfenin 5 yıllığına Büyükşehir Belediyesi Denizkızı Turizm A.Ş. tarafından işletilmesiyle ilgili konu kabul edildi.

Ayrıca Temiz Akdeniz Projesi’yle ilgili üniversite desteği ile yapılacak projelerin Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülmesine, proje kapsamında da temsil ve ilzama, sözleşme dahil bütün belgeleri imzalama konusunda Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’e yetki verilmesini kapsayan madde de kabul edildi.

Tüm Hakları Saklıdır © 2014-2017 EsenMobile Wordpress Mobil Tema by Kemal CIZOĞLU