Başkan Yılmaz’dan iddialara cevap

Başkan Yılmaz’dan iddialara cevap

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır’ın Toroslar Belediyesi ile ilgili iddiaları üzerine bir basın açıklaması yapan Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, “Amaç tamamen rövanş almadır, maksatlıdır; siyasidir. Mersin Büyükşehir Belediyesinde 2019-2020 yıllarında 20 ihale aynı usulle yapılmış, bunların 7’sinde bir adet teklif alınmış, diğer davetliler teklif vermemiştir. Kendisini ciddiyete davet ediyorum” Dedi. Başkan Yılmaz […]

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır’ın Toroslar Belediyesi ile ilgili iddiaları üzerine bir basın açıklaması yapan Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, “Amaç tamamen rövanş almadır, maksatlıdır; siyasidir. Mersin Büyükşehir Belediyesinde 2019-2020 yıllarında 20 ihale aynı usulle yapılmış, bunların 7’sinde bir adet teklif alınmış, diğer davetliler teklif vermemiştir. Kendisini ciddiyete davet ediyorum” Dedi.

Başkan Yılmaz açıklamasında şunları kaydetti::

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır’ın TBMM’de gündeme getirdiği gerçek dışı iddialarla ilgili kamuoyuna açıklama yapma gereği hasıl olmuştur.

Amaç tamamen rövanş almadır, maksatlıdır; siyasidir.

Başarır’ın, Sayıştay raporundan cımbızla alarak çarpıttığı ve belediyemize yönelttiği 2019 yılı 21/F pazarlık usulü ihaleler ile ilgili suçlamalar, Sayıştay raporunun ‘denetimin görüşünü etkilemeyen tespit ve değerlendirmeler’ kısmında yer almaktadır.

Rutin denetimler sonucu tüm belediyelere yapılan ve tavsiye niteliği taşıyan usul eleştirileri kapsamında olan bu değerlendirmeler, Ali Mahir Başarır tarafından çarpıtılmış, her zamanki siyasi şovlarına malzeme yapılmak istenmiştir.

Belediyemizce yapılan tüm ihaleler saydamlık, rekabet, güvenilirlik, kamuoyu denetimi, ihtiyaçların uygun şartlarla ve zamanında karşılanması ve kaynakların verimli kullanılması ilkesi kapsamında 4734 Sayılı Kanun ve eklerine uygun olarak yapılmaktadır.

Ali Mahir Başarır’ın iddialarının aksine, söz konusu pazarlık usulü ihaleye en az 3 firma davet edilmiştir. İlgili kanun en az 3 isteklinin davet edilmesini ve davet edilenlerden yalnızca bir kişinin teklif vermesi halinde bile ihalenin yapılabileceğini hükmetmektedir. Kendisi de avukat olan Başarır, bunu çok iyi bilmesine karşın konuyu siyasi propaganda haline getirmiştir.

Bu usul, ihtiyaç duyulduğunda tüm belediyeler tarafından kullanılan hukuki bir yoldur. Hatta çok yakın zamanda Mersin’deki belediyeler tarafından da aynı usulle ihaleler yapıldığını biliyoruz.

HODRİ MEYDAN!

Tüm belediyeler 4734 sayılı Kanun’un 21. maddesi ile yaptıkları ihaleleri açıklasınlar. Böylece Başarır’ın mesnetsiz, tabansız iddiaları bizzat kendi partisinin belediyeleri tarafından yalanlanmış olacaktır.

Hatta bunu da beklemeden Google’a “Mersin Büyükşehir Pazarlık Usulü” yazın, “haberleri” seçin, bakın neler çıkıyor.

EKAP kayıtlarına göre Mersin Büyükşehir Belediyesinde 2019-2020 yıllarında 20 ihale aynı usulle yapılmış, bunların 7’sinde bir adet teklif alınmış, diğer davetliler teklif vermemiştir.

Küresel salgınla mücadele ettiğimiz, eşimizi, dostumuzu, yakınlarımızı kaybettiğimiz şu günlerde, millet canıyla uğraşırken böyle siyasi ve maksatlı açıklamalardan medet ummak hakikaten düşündürücüdür.

Milletimizin bunlara tahammülü yoktur.

Başarır, sansvasyonel ve mesnetsiz hamlelerine bir yenisini eklemiştir.

Kendisini “umutsuzca” ciddiyete davet ediyorum.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır