“FONKSİYONEL TIP ÖNEMLİ”

“FONKSİYONEL TIP ÖNEMLİ”

Özel Mersin Ortadoğu Hastanesi Uzm. Dr. Fulya Günaydın, fonksiyonel tıpla ilgili açıklama yaptı. Fonksiyonel tıpın önemine değinen Uzm. Dr. Fulya Günaydın, “Şu anda mevcut olan geleneksel tıbbın geleceğidir. Optimal sağlığa ulaşmak için bireysel, hasta merkezli, bilim temelli bir yaklaşımdır. Organ ya da tek bir sistem ile sınırlı kalmadan bütün vücut fonksiyonlarını ve etkileşimlerini bir arada […]

Özel Mersin Ortadoğu Hastanesi Uzm. Dr. Fulya Günaydın, fonksiyonel tıpla ilgili açıklama yaptı.

Fonksiyonel tıpın önemine değinen Uzm. Dr. Fulya Günaydın, “Şu anda mevcut olan geleneksel tıbbın geleceğidir. Optimal sağlığa ulaşmak için bireysel, hasta merkezli, bilim temelli bir yaklaşımdır. Organ ya da tek bir sistem ile sınırlı kalmadan bütün vücut fonksiyonlarını ve etkileşimlerini bir arada değerlendiren bütünsel ve kişiye özel bir durumdur. Alternatif tıp değildir. Gerçek tıbbın unutulan ve önemsenmeyen belki de yeni keşfedilen en temel parçasıdır. Fonksiyonel tıpta hastalık kelimesini kullanmayı sevmiyoruz. Hastalık adlarıyla ilgilenmiyoruz. Bizim için tüm vücutta yaşanan bütün semptom ve bulgular değerli. Daha çok altta yatan sorunları bulmayı hedefliyoruz. Tabii ki çoğu zaman ilk aşamada devam eden tedaviyi kesmiyoruz ama bu arada kök nedenleri çözmeye çalışıyoruz. fonksiyonel tıbbın ana felsefesi hastalığın belirtilerini değil altta yatan kök nedenlerini tedavi etmektir. Klasik tıp organı tedavi ederken, fonksiyonel tıp organizmayı tedavi eder. Fonksiyonel tıpta amaç karın doyurmak ya da kalori saymak değil sağlıklı beslenmektir” dedi.

“FONKSİYONEL TIP KORUYUCU HEKİMLİĞİ ESAS ALIR”

“Vücudumuzdaki 7+1=8 temel fonksiyon değerlendirilmeli” diyen Uzm. Dr. Fulya Günaydın, “Sindirim ve boşaltım sistemleri, dolaşım sistemi, hücresel iletişim ve endokrin sistem, biyotransformasyon – detoksifikasyon, inflamasyon dengesi ve immun sistem , enerji, oksidatif stres ve mitokondri, bütünsel yapı ve kas iskelet sistemi, mental – emosyonel ruh sağlığı. Vücudun 7 temel sistemindeki denge veya dengesizlik durumu, sizin sağlıklı veya hasta olmanızı, hayatınızı üstün iyilik haliyle ya da iyinin altında bir zihin ve beden sağlığı ile yaşamanızı belirler. Herhangi bir patolojik değişiklik başlamadan önce dokuda önce fonksiyonel ve biyolojik değişiklikler olur. Kronik hastalık olmadan önce arada bir süreç var ve o arada müdahale etmek önemlidir. Fonksiyonel tıp koruyucu hekimliği esas alır” diye konuştu.

“4 TEMEL ESASA DAYANIR”

Fonksiyonel tıpın 2 soru sorduğunu belirten Günaydın, “1) Bu hastanın kurtulması gereken bir fazlalık ya da sorun var mı? (toksinler, alerjenler, enfeksiyon, stres, kötü yiyecek seçimleri gibi). 2) bu hastanın optimal fonksiyonu için karşılanmamış bireysel bir ihtiyacı var mı? (mikrobesinler, hormon dengesi, uyku, egzersiz, gevşeme). Fonsiyonel tıp yaklaşımında tedavide; hayat tarzı değişiklikleri, beslenme ve besin destekleri, çevresel toksik yükün yönetimi ve stres yönetimi olmak üzere 4 temel esasa dayanır. Fonksiyonel tıp reçetesi; diyet, takviye, egzersiz, uyku, stres yönetimi” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır