Mersin'in en çok dinlenen radyosu Radyo Ülkü'nün resmi haber portalıdır. Bu sitede Mersin haberlerine ulaşabilirsiniz.

DENİZİ KİRLETEN GEMİLERE CEZA

DENİZİ KİRLETEN GEMİLERE CEZA

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı bünyesine kazandırılan ve özellikle deniz ile çevre denetimlerinde kullanılacak olan İnsansız Hava Aracı’nı (Drone) Akdeniz İlçesi Çamlıbel Balıkçı Barınağı’nda ilk kez uçurdu.  Drone, sadece deniz araçlarının takibi için değil, çöp depolama alanları, aktarma istasyonları ve hafriyat alanlarının görüntülenmesi, kaçak hafriyat döküntülerinin belirlenmesi ve havadan yapılması muhtemel tüm işlemler için kullanılabilecek.

Başkan Seçer, Drone vasıtası ile bu görevi çok düşük bir maliyette yapabildiklerini ifade ederek,  “Sadece deniz temizliğini kontrol etmiyoruz. Aynı zamanda kentimizdeki hafriyat artıklarının da denetimini Drone ile yapabileceğiz. Yine imar ile ilgili yapacağımız bazı çalışmaları, havadan görüntüleme almamız gereken tüm çalışmaları aslında bu Drone vasıtasıyla yapabiliyoruz” dedi.

Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı, 1 Nisan 2019 tarihinden bugüne kadar yüzlerce denetim yaptı ve toplam 25 gemiye idari yaptırım uygulayarak, 42 milyon 972.3 lira ceza yazdı. Büyükşehir Belediyesi, Drone ile yapacağı denetim sayesinde kente gelen deniz araçlarının denizi kirletmesini önlemeyi, kirletenlere de idari yönden gerekli yaptırımların uygulanmasını amaçlıyor. Büyükşehir, Mersin’de yaşayan herkesin 321 kilometrelik kıyı şeridinin her noktasında denize girebilmesini sağlamayı ve temiz bir deniz ile ekosistem yaratmayı hedefliyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN