Mersin'in en çok dinlenen radyosu Radyo Ülkü'nün resmi haber portalıdır. Bu sitede Mersin haberlerine ulaşabilirsiniz.

MERSİN BÜYÜKŞEHİR’DEN MUT VE GÜLNARLI ÜRETİCİLERE KIL KEÇİSİ

MERSİN BÜYÜKŞEHİR’DEN MUT VE GÜLNARLI ÜRETİCİLERE KIL KEÇİSİ

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, “Haydi Gel Köyümüze Destek Verelim Projesi” kapsamında küçükbaş hayvan dağıtımlarını sürdürüyor. Birçok paydaşın desteklediği proje kapsamında  Mut ve Gülnar ilçelerinden seçilen 3’ü kadın toplam 13 üretici, kıl keçisi cinsinde küçükbaş hayvanlarını törenle teslim aldı. Mut’tan 7, Gülnar’dan da 6 üreticiye toplam 375 küçükbaş hayvan ulaştırıldı. 

Teslim töreninde konuşan Başkan Seçer, Projenin burada başlamasından öte projenin bitimi önemli, projenin başarılı olması önemli. Size emanet edilen koyunların parası bu halkın parası, benim param değil. Onun için ince eledik, sık dokuduk, paydaşlarımızla beraber en itinalı şekilde üreticilerimizi tespit ettik. Hiçbir ayrımcılık olmadan tamamen yaş ve kadın olma hüviyetini öne aldık. Genç olsun istedik, kadın olsun istedik, burada bir pozitif ayrımcılık yaptık” dedi.

5 yıl sürecek projede her yıl 60 üreticiye destek verileceğini ve kadınlara öncelik tanınacağını söyleyen Başkan Seçer, 5 yılın sonunda toplam 300 aileye destek verileceğini ve damızlık popülasyonuna 7 bin 500 yeni küçükbaş hayvan katılacağını vurguladı.Gelecek yıldan sonra bu yıl küçükbaş hayvan verilen üreticiden elde edilecek dişi damızlık hayvanı, üçüncü yılda yeni üreticilere verilerek döngünün devamının sağlanacağını belirten Seçer, büyükbaş hayvan üreticilerine de 3 yıl süreli yem desteği başlatacaklarını duyurdu.

Projeden faydalanıp, kıl keçilerini teslim alan Mut’un Kuskan Mahallesi’nden Şerife Sabancılar, “Allah razı olsun bu desteği bize verenlerden, yürütenlerden. Projeyi duyduğumda çok heyecanlandım. Bunu da en güzel biçimde yetiştireceğime sizlere söz veriyorum. Ben yetiştireyim ki diğer insanlar da bizim yetiştirdiğimiz hayvanlardan faydalansın” dedi.

Dağıtım töreninde üreticilerin kullanması amacıyla Mut Üreticileri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’ne bir adet zeytin boylama makinesi hediye edildi. Başkan Seçer, bugüne kadar Mut’a yaptıkları fide, fidan ve alet ekipman desteklerinden bahsederken, Ekim ayının ilk haftasında kooperatiflere üreticilerin kullanımı için süt soğutma tankları teslim edeceklerini belirtti. Seçer, “Mut ve Gülnar’da % 50 hibeli zeytin fidanı dağıtımını gerçekleştiriyoruz. Ayrıca Mut Dağpazarı ve Elmapınarı’nda 60 bin adet kantaron, Gülnar’da değişik mahallelerde alıç fidanı dağıtımını da önümüzdeki aylar içerisinde gerçekleştirmiş olacağız” ifadelerine yer verdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN