Mersin'in en çok dinlenen radyosu Radyo Ülkü'nün resmi haber portalıdır. Bu sitede Mersin haberlerine ulaşabilirsiniz.

Avukat Mehmet İlker Yalçın
Avukat Mehmet İlker  Yalçın
ata.hukuk@hotmail.com
KARA OZAN
  • 19 Eylül 2020 Cumartesi
  • +
  • -

Türk Devletinde bulunan bir gelenektir Kara Ozan Geleneği.

Devrin devlet yöneticisinin yönetim hatalarını, yanlışlarını, yönetim kararlarının halka nasıl yansıdığını öğrendiği doğrudan, kaynaktan bilgidir.

Hakan, halkı doğrudan ilgilendiren kararlardan bir müddet sonra yani uygulama halka yansıdıktan sonra devrin en sivri dilli halk ozanını huzuruna çağırtır. Ozan huzura çıkınca döneme göre kopuzu ya da sazı ile Hakan’ı kıyasıya eleştiren, olumsuz dizelerini döktürür. Hakan’ın yanında bu dizeleri birebir yazan kâtipler vardır. Hakan bu dizelerin bitiminde Kara Ozan olmayı artık hak etmiş olan ozanı huzurdan gönderir ve arkasından da onu hoşnut edecek çeşitli hediyeler gönderir.

Bu gelenek aslında devrin Hakanının kendisini denetleme, yanlışlarını görme mekanizmasıdır. Yani bugünün tabiri ile denge-denetleme mekanizması…

Devam edegelen devlet geleneğimizi şu an yansıtıyor muyuz? Yani sizce yerelden genele, herhangi bir yönetim biriminde bu kara ozan geleneği var mıdır?

Genel idareyi bilemem ama Ankara’da bu geleneği devam ettirdiğini bildiğim bir genel başkan var…

Peki Yerelde? Yerel yöneticilerin hangisinin bir kara ozanı var? Hangisi acaba nerde yanlış yaptım diye merak etmekte?

Yoksa tanıdığınız bütün yerel yöneticiler etrafında “bravo!! , çok yaşa!!” diyen insanların olmasından çok mu hoşnut?? Aldıkları kararlar beldesindeki tüm insanların hakkını düşünerek değil de sadece kendisini ya da etrafındakileri düşünerek mi alınmakta?

Durup ikamet ettiğiniz beldede şöyle bir etrafınıza baktığınızda, beldenin insana, hayata dokunan ne kadar hizmet alanı var ise bu hizmet alanlarını gözden geçirmeniz yeterli…

Sizce beldenizi yönetenin bir Kara Ozan’ı var mıdır?  

Sosyal Medyada Paylaşın: