Mersin'in en çok dinlenen radyosu Radyo Ülkü'nün resmi haber portalıdır. Bu sitede Mersin haberlerine ulaşabilirsiniz.

 • DOLAR
  $1.467,3100
 • EURO
  $0,4314
 • ALTIN
  $47.023,0000
 • BIST
  1,2069
Aratos’u güneşle buluşturmak için ilk kazma vuruldu

Aratos’u güneşle buluşturmak için ilk kazma vuruldu

İnsanlık tarihinin en önemli filozoflarından birisi olan Aratos’un Mezitli’de bulunan anıt mezarının çıkarılması için ilk kazma vuruldu. Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, adı Aya ilk adım atılan kratere verilecek kadar büyük öneme sahip olan Aratos’un anıt Mezarının ortaya çıkarılmasının kent turizmi açısından son derece önemli olduğunu ifade etti.

Mezitli Belediyesinin girişimleriyle yıl boyu kazı programına alınan filozof ve astronomi biliminin kurucusu Aratos’un anıt mezarının çıkarılması için çalışmalar başladı. Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, 9 Eylül Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Remzi Yağcı başkanlığında Mersin Üniversitesi ve 9 Eylül Üniversitesinden öğretim görevlilerinin yer aldığı kazı ekibini ziyaret etti.Prof. Dr. Remzi Yağcı’dan çalışmalar hakkında bilgi alan Başkan Tarhan, sürecin hızlandırılması için yapılması gerekenler konusunda fikir alışverişinde bulundu. Aratos’un anıt mezarının ortaya çıkarılmasının yapacağı katkılara dikkat çeken Prof. Dr. Remzi Yağcı, kazı çalışmalarının bir aylık olarak programlandığını söyledi.

‘ARATOS KENDİ MEMLEKETİNDE GÖMÜLMÜŞ. KAZI İLE BUNU ORTAYA ÇIKARACAĞIZ’

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın izni ve desteği ile Dokuz Eylül Üniversitesi tarafından proje hazırlandığı bilgisini veren Yağcı, “Mezitli Belediyesinin de desteğiyle kazılar 20 Temmuz’dan itibaren başlatıldı. Bu kazıları yapmamızın amacı milattan önce 3. yüzyılda yaşamış kendi döneminin en ünlüleri arasında yer alan şair, astronom, matematikçi, tıp uzmanı Aratos’un anıt mezarını ortaya çıkarmak. Aratos’un, Solili olduğu tarihçi ve coğrafyacılar tarafından açıkça belirtmektedir. Atina’ya gidip 20’li yaşlarda çeşitli felsefe okullarında, matematik okullarında öğrenim görmüş ve daha sonra dönemin krallarının himayesinde kendisini üne kavuşturacak eserler vermiştir. Bunlardan bir tanesi de gök olayları olarak bilinen astronominin temel kitapları arasında yer alan şiirsel bir anlatımdır. M.Ö 245 yılında orta Makedonya’da bulunan Pella’da ölmüştür. Bazı gezginlere göre külleri buraya getirilmiştir. Ama şurası bir gerçektir ki Aratos kendi memleketinde gömülmüştür veya mezarı yapılmıştır. Bunu kazılarla da ortaya çıkarmaya çalışacağız” dedi.

‘ARATOS’UN ADI AYDA VARKEN NEDEN MEZİTLİ’DEKİ ANIT MEZARI ÇIKARILMASIN’

Mezitli’nin tarihi ve kültürel değerlerinin ortaya çıkarılmasının önemine dikkat çeken Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, “Bunun için çaba gösteriliyor. Ama tabii ki yeterli değil. Sadece belediyelerle, bakanlıkla olmuyor. Bazı önemli kazı çalışmalarının sponsorlar aracılığıyla yürütüldüğü bilinmekte. Yaklaşık 2 bin yıl önce yaşamış birisi. Astronomi biliminin kurucusu, matematikçi, filozof gibi birçok özelliği olan, hatta Aya ilk adım atıldığı zamanki kratere adı verilen Aratos’un ayda adı varken, Mezitli’de bulunan anıt mezarının ortaya çıkarılması gerekiyordu” diye konuştu.

Kazı çalışmalarıyla ilgili yaşanan süreci de anlatan Başkan Tarhan, “Burası özel bir mülkiyete aitti. Arsa sahibi Ahmet Şifan adında vatandaşımız, kendi rızası ile 1 dönüm kadar alanı belediyemize hibe etti. Ayrı tapusu çıktı. Bizim çabalarımızla Kültür Bakanlığına, meclis kararıyla tahsisini yaptık. Bu süreçte Kültür Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy’la doğrudan görüşme yaptım. Tabii ki Mersin Milletvekilimiz Lütfi Elvan da aracılık yaptı ve yıl boyu çalışma programına alınması sağlandı. Belli bir oranda da kaynak sağlandı” ifadelerini kullandı.

‘ELBİRLİĞİ YAPARSAK KENTİMİZE BÜYÜK BİR KÜLTÜREL DEĞER KAZANDIRMIŞ OLURUZ’

Bu uzun süreç sonunda kazı çalışmalarına başlanılabildiğini ifade eden Başkan Tarhan, “Ancak kazı çalışmalarına başlanmış olması yetmiyor. Bunun bir de finansman yönü var. Yeterli ödenek olacak ki daha çok işçi çalışacak, daha çabuk sonuca ulaşacağız. Amacımız Aratos’un mezarının bir an önce ortaya çıkması. Çünkü bunun ortaya çıkması ile tüm dünya kamuoyu ilgilenecek. Bu Mersin’in, Mezitli’nin tanıtımına da çok büyük katkı sağlayacağına inanıyorum. Aynı şekilde Soli Pompeipolis Antik Limanının ortaya çıkması bizim dünya ölçeğinde de tanımamıza fırsat vermiş olacak. Bu nedenle özel sektörün sponsor olarak destek vermesini istiyoruz. Bazı başvurularımız da oldu ancak sonuçsuz kaldı. Ama arayışımız devam edecek. Yine, Kültür Bakanlığımızdan, Büyükşehir Belediyemizden, özel kurum ve kuruluşlardan destek talep edeceğiz. Tek bir kuruluşa bırakırsak, işler yürümüyor. Amatör ruhla ve küçük finansman kaynakları ile bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Burayı herkesin görmesini istiyorum. Umarım yakın gelecekte tam olarak ortaya çıkar ve vatandaşımızın bir uğrak yeri olur. Sadece Türkiye’dekilerin değil yurt dışından da insanların uğrak yeri olur diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN