Mersin'in en çok dinlenen radyosu Radyo Ülkü'nün resmi haber portalıdır. Bu sitede Mersin haberlerine ulaşabilirsiniz.

 • DOLAR
  $1.254,0700
 • EURO
  $0,2838
 • ALTIN
  $36.514,0000
 • BIST
  1,2087
“112 yıl geçti ama sansür kalkmadı”

“112 yıl geçti ama sansür kalkmadı”

24 Temmuz 1908’de gazete ve matbaalardan sansür memurlarının kovulmasıyla 32 yıllık sansür uygulamasına son veren gazeteciler, 24 Temmuz’u Cumhuriyet döneminde bayram olarak kutlanmaya başladı. 

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Mersin İl Temsilcisi Hediye Eroğlu, konu hakkında yaptığı açıklamada, Sansürün resmi olarak kaldırılışının üzerinden 112 yıl geçmesine rağmen gazeteciler olarak 24 Temmuz’u bayram olarak kutlayamıyoruz. Bizler için bir mücadele günü haline gelmiştir.” Dedi.


Eroğlu şunları kaydetti:

“Gazeteciler üzerindeki baskıların artması, cezaevlerinde bulunan 76 meslektaşımızın özgürlüklerinden mahrum bırakılması, her gün adliyelerde yargılanan meslektaşlarımızın varlığı, medya sektöründeki sendika düşmanlığı 24 Temmuz’u bizler için bir mücadele günü haline getirmiştir. 1900’lü yıllardaki gibi gazetelerde, matbaalarda sansür memurları olmasa da son yıllarda iktidarın medya alanındaki politikaları o günleri aratmaz olmuştur. Özerkliğini yitirmiş RTÜK ve Basın İlan Kurumu aracılığı ile gazete ve televizyonlara sansür ve otosansür dayatılmakta, açılan davalar ile haberler yapılmaz hale getirilmiştir. Son günlerde gündeme gelen “sosyal medya” kanun teklifi de en hafif deyimle sansür uygulamasıdır. Kamuoyuna “Türkiye’de muhatap bulundurma zorunluluğu getiriyoruz” gibi servis edilse de hazırlanan kanun teklifinde beğenilmeyen içeriklerin kaldırılmaması durumunda 10 milyon ile 100 milyon arasında ceza öngörülmektedir. Ülkemizde medyanın yüzde 85’ini kontrolü altına iktidar bu düzenleme ile alternatif alanlarda habercilik faaliyetini sürdürmeye çalışan gazetecilere sansür uygulamaya çalışmamalıdır.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN