Mersin'in en çok dinlenen radyosu Radyo Ülkü'nün resmi haber portalıdır. Bu sitede Mersin haberlerine ulaşabilirsiniz.

 • DOLAR
  8,3211
 • EURO
  9,7534
 • ALTIN
  499,68
 • BIST
  10,7879
“Scooterlara el konulmadı, Akdeniz Belediyesi’ne ait olduğuna dair bir işaret yoktu”

“Scooterlara el konulmadı, Akdeniz Belediyesi’ne ait olduğuna dair bir işaret yoktu”

Mersin Büyükşehir Belediyesi ile Akdeniz İlçe Belediyesi arasında scooter gerginliği yaşandı. Konu hakkında Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak açıklama yaparak, tepki verirken Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ise olayın anlatıldığı gibi olmadığını, scooterlara el konulmadığını, sivil şahıslar tarafından kullanıldığı görülen scooter’ın üzerinde Akdeniz Belediyesi’ne ait olduğuna dair her hangi bir işaret, ibare bulunmadığını söylediler.

Mersin Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, Akdeniz Belediyesi ile yaşanan scooter gerginliği üzerine bir açıklama yaptılar.

Verilen bilgiye göre, Akdeniz Belediyesi’ne ait scooter’a el konulmamıştır. Sivil şahıslar tarafından kullanıldığı görülen scooter’ın üzerinde Akdeniz Belediyesi’ne ait olduğuna dair her hangi bir işaret, ibare bulunmamaktadır. Yani scooter kâr amaçlı çalışan özel bir şirkete aittir. Bu şirketin scooter işletmeciliği yapmasına izin veren UKOME kararı yoktur. Akdeniz Belediyesi, scooter’ın şirket tarafından belediyeye hibe edildiğine dair belge de sunamamıştır. Büyükşehir Belediyesi zabıtasının scooter’ı almak istediği yer kamuya açık park alanıdır.” Denildi.

Yaşanan olaya ilişkinde bilgi verilirken şunlar kaydedildi:

Zabıta ekiplerinin sivil şahısları uyarmaları üzerine şahıslar talimatlara uymayarak Akdeniz Belediyesinin giriş kapısına yönelmişlerdir. 

Zabıta memurları herkesin kullanımına açık parkta direğe bağlanmış,  üzerinde Akdeniz Belediyesine ait olduğuna dair hiçbir işaret olmayan, özel şirkete ait bir adet Scooter’ı muhafaza altına almak istemiştir.

Bu sırada Akdeniz Belediyesi içerisinden çıkan zabıtalar ve diğer şahıslar, -görevini yapmaya çalışan zabıta ekibine hakaret ederek ve mukavemet göstererek görevleri yaptırılmamıştır.

Bu olayların tamamı Akdeniz Belediyesinin kameralarında kayıt altına alınmış ve zabıta ekipleri polis ekiplerinin gelmesi üzerine görevlerini yaptırmayan Akdeniz zabıtalarından şikâyetçi olmak üzere polis merkezine intikal etmişlerdir.

Polis merkezinde Büyükşehir Belediyesi görevlilerine,  Scooterlerın özel şirket tarafından Akdeniz Belediyesi’ne sunulduğuna dair herhangi bir belge sunulamamıştır.

Akdeniz Belediyesinin, özel şirketin 15 adet Scooter’ı Akdeniz Belediyesi’ne hibe ettiğine dair herhangi bir bildirimi Büyükşehir Belediyesine ulaşmamıştır.

Hibeye dair herhangi bir belge yokken Büyükşehir Belediyesi zabıtalarının, Akdeniz Belediyesi’ne ait 15 adet Scooter’ı almak üzere belediyeye gittikleri yönündeki iddia kesinlikle yalan ve iftiradır.

Büyükşehir Belediyesi zabıta ekipleri UKOME kararı olmadan ticari faaliyet gösteren kar amaçlı şirketin Scooterlarını gördükleri yerde Belediye Emir ve Yasakları Uygulama Yönetmeliğinin 13 bölüm Trafik ile İlgili Hükümler Kısmının Madde 15’ in 3.fıkrasına göre işlem yapmaktadırlar.

Akdeniz Belediyesi Zabıta Müdürlüğü başta olmak üzere Akdeniz Belediyesinin ilgili kısımlarıyla UKOME kararı olmadan özel şirkete ticari faaliyet izni verilemeyeceği yönünde defalarca görüşülmüş fakat Akdeniz Belediyesinden olumlu bir dönüş olmamıştır.

Akşam yaşanan olaydan da anlaşılacağı üzere bize yardım etmek yerine özel şirketin Scooterlarını koruma yolunu seçmişlerdir.

HUKUKİ DAYANAKLAR

Konunun hukuki boyutuda tartışılırken, Ulaşım Koordinasyon Merkezi Genel Kurulu’nun 18 Haziran 2020 tarihinde aldığı karar şu şekildedir:

İlimiz genelinde Elektrikli Scooter kullanımının yaygınlaştığı görülmekte olup, 13 İlçe genelinde konunun daha detaylı incelenmek üzere değerlendirilmesi hakkındaki talebin detaylı olarak incelenebilmesi için, Mersin Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı UKOME Şube Müdürlüğü, Ulaşım Planlama Şube Müdürlüğü, Trafik Hizmetleri Şube Müdürlüğü, Ruhsatlandırma ve Denetim Şube Müdürlüğü, Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanlığı, Zabıta Dairesi Başkanlığı, Mersin Valiliği İl Emniyet Müdürlüğü İl Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü, Mersin İli 13 İlçe Kaymakamlığı, Mersin İli 13 İlçe Belediye Başkanlığı, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı ve Mersin Şoförler Odası Başkanlığından birer temsilcinin katılımı ile alt komisyon oluşturulmasına, alt komisyon üyelerince hazırlanacak raporun UKOME Genel Kurulu’na sunulmasına müteakip konunun tekrar değerlendirilmesine oy birliği ile karar verilmiştir.”

Karardan anlaşılacağı üzere Mersin Büyükşehir Belediyesi, scooter tabir edilen araçların trafiğe entegre olmasında tek karar verici değildir.

Bu konuda 13 ilçe belediyesinin, 13 ilçe kaymakamlığının, Emniyet Müdürlüğü’nün Ticaret ve Sanayi Odası ile Şoförler Odası’nın temsilci vereceği bir alt komisyon kurulması kararlaştırılmıştır.

Bahse husus karardan UKOME Genel Kurulunun yetki ve sorumluluğunda olan iş ve işlemleri planladığı ve düzenlediği konusunda tereddüt bulunmamaktadır.

Bahse husus Scooter İşleticilerinin UKOME Genel Kurulundan izin alması gerektiği ve Karayolları Trafik Kanununda belirtilen “Trafik: Araç, İnsan ve Hayvanların Hareketi” tanımına ilişkin faaliyetlerin izin alınmadan yapılamayacağı konusunda duraksama bulunmamaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN