Mersin'in en çok dinlenen radyosu Radyo Ülkü'nün resmi haber portalıdır. Bu sitede Mersin haberlerine ulaşabilirsiniz.

 • DOLAR
  8,3257
 • EURO
  9,7594
 • ALTIN
  500,02
 • BIST
  10,7782
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumuna, 103 proje başvurusu yapıldı

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumuna, 103 proje başvurusu yapıldı

9. Çağrı dönemi Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi Ve İş Geliştirme Tedbiri kapsamında başvurular sona erdi.  Çağrı dönemi ile ilgili bilgi veren Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Mersin İl Koordinatörü Beytullah Uygur, 181 milyon yatırım tutarlı 103 projenin il koordinatörlüğüne teslim edildiğini belirtti.

181 Milyon yatırım tutarlı 103 proje kabulü yapıldı

11 Mayıs 2020 tarihinde 9. Çağrı ilanına çıkılan ve 10 Temmuz 2020 tarihinde proje kabul işlemlerinin tamamlandığını belirten UYGUR, Çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi ve iş geliştirme tedbirinden ilk kez bu kadar fazla sayıda proje aldıklarını belirterek şunları söyledi:

“Söz konusu çağrı kapsamında 181 milyon yatırım tutarlı ve 111 milyon hibe destekli 103 proje kabulü yapılmıştır. Bu 103 projenin dağılımlarına baktığımızda; 33 Zanaatkarlık Ve Katma Değerli Ürünler, 32 Arıcılık Ve Arı Ürünlerinin Üretilmesi, İşlenmesi Ve Paketlenmesi, 19 Bitkisel Üretimin Çeşitlendirilmesi Ve Bitkisel Ürünlerin İşlenmesi Ve Paketlenmesi, 9 Kırsal Turizm Ve Rekreasyon Faaliyetleri, 9 Yenilenebilir Enerji ve 1 Makine Parkları’dır. En çok proje başvurusu yapılan ilçelerimiz 22 proje ile Erdemli ve 20 proje ile Tarsus olmuştur. “

Hibe tutarı bakımından 42 il arasında ilk sırada TKDK MERSİN

İl koordinatörü UYGUR açıklamalarına şöyle devam etti;  “IPARD programı Avrupa Birliği ve  Türkiye  Cumhuriyeti tarafından ortaklaşa finanse edilmektedir. Mersin İK olarak 42 il Koordinatörlüğü arasında ödenecek hibe tutarları bakımından ilk sırada yerini almıştır. 9. Çağrıda şimdiye kadar ki en fazla sayıda 302 tedbirinden başvuru aldık ve uygun harcama tutarları üzerinden %65 hibe sağlanacaktır. Ayrıca % 18’lik KDV muafiyeti bulunan projeler en kısa sürede incelerek yatırımcılarımız ile sözleşme imzalanacaktır. Mersin’in gelişimine katkı sağlayacak, üretimi ve istihdamı arttıracak olan projelerin şimdiden ilimize hayırlı olmasını diliyorum.”

IPARD-II 9. Başvuru çağrı ilanında yer alan Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar (101) tedbirinden başvuruların devam ettiğini belirten UYGUR, “Süt ve et üreten tarımsal işletmeler sektörlerinde Mersin’de yatırım yapmak isteyen yatırımcıları hibe desteklerinden faydalanmaya davet ediyoruz..IPARD II Programı 9.Başvuru Çağrı İlanı kapsamında 101 Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar tedbiri için Online Proje Başvuru Sistemi 27.07.2020 tarihi saat 21.00’de kapatılacak ve başvuruların son teslim tarihi de 29.07.2020, saat 18.00’de tamamlanacak.

Üretimi ve istihdamı arttıracak olan projelerin ilimize hayırlı olmasını diliyor, yeni çağrılarımız da yatırımcıları, üreticilerimizi, kooperatif ve birliklerimizi yatırım yapmaya, İl Koordinatörlüğümüze proje sunmaya ve hibelerden faydalanmaya davet ediyoruz.”Dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN