Mersin'in en çok dinlenen radyosu Radyo Ülkü'nün resmi haber portalıdır. Bu sitede Mersin haberlerine ulaşabilirsiniz.

“MERSİN’İN SUÇU NE? MERSİN’İN GÜNAHI NE?”

“MERSİN’İN SUÇU NE? MERSİN’İN GÜNAHI NE?”

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, TBMM Genel Kurulunda gündem dışı söz alarak Mersin’in sorunlarını dile getirdi.

Başarır konuşmasında şu sözlere yer verdi:

Maalesef Mersin’imiz On Sekiz Yıldır Büyük Acılar Yaşıyor

Evet, Mersin’in sorunlarından bahsetmek itiyorum. Mersin, deniziyle, yaylasıyla, ovasıyla, tarımıyla, tarihiyle Türkiye’nin en güzel illerinden bir tanesi. Maalesef Mersin’imiz on sekiz yıldır büyük açılar yaşıyor.

Öncelikle havaalanı sorunundan bahsetmek istiyorum. Bakın, Osmaniye’den Anamur’a kadar yaklaşık 4 milyon insan, 5 milyon insan yaşıyor ama biz, çok küçük bir havaalanı olan Adana Havaalanı’na muhtacız. 2013 yılında ilk Tarsus-Çukurova Havaalanı’nın temeli atıldığında çok mutlu olmuştuk. Hatta tarım alanları istimlak edilmişti, orada yapılacaktı, ona rağmen memleketimiz için sustuk. Yedi yıldır havaalanının inşaatında daha altyapı bitmek üzere ve üstyapı ihalesi de defalarca iptal edildi. Türkiye’nin her yerinde insanların cenazeleri oluyor, çok önemli seyahatleri oluyor, uçak bulamıyorlar.

Mersin’in Suçu Ne?

Değerli milletvekilleri, bakın, bizimle beraber temeli atılan birçok ilin havaalanı bitti ama Mersin’in ne suçu var, ben merak ediyorum. Neden Mersin Havaalanı bitmiyor? Neden defalarca ihaleye çıkıyor? Mersinlilerin suçu ne?

Mersin – Antalya Otobanı Yıllardır Bitmiyor

İkinci büyük sorun, Mersin-Antalya Otobanı -otoyol- inşaatı yıllardır bitmiyor. Yıllardır bitmiyor, ilerlemiyor. Bakın, çok ciddi trafik kazaları oluyor ama ondan çok sonra başlayan yol inşaatları, köprü inşaatları bitti. Yine söylüyorum: Mersin’in ne günahı var?

Mersin’in AKP Döneminde 3 Bakanı Vardı. Ne Yaptılar? Bakmadılar Bile

Mersin’e hizmet yapılmıyor. On sekiz yıldır Mersin’e hizmet yapılmıyor ama mesela çok önemli tarihsel değeri olan bir Anamur Kalemiz var, ona plastik PVC’den pencere yapılıyor, 3 bin yıllık bir kale. Cennet-Cehennem Mağarası’na bakın, Türkiye’de ve dünyada çok önemli bir yer, asansör yapılıyor. Ben korkuyorum, Tarsus’taki Kleopatra Kapısı’nı yıkıp çelik bir kapı yapacaksınız herhâlde ya da St. Paul Kuyusu’nu da yıkıp değişik bir kuyu yapacaksınız. Mersin’e ödül olarak görülenler bunlar mı Allah aşkına? Mersin’in AKP döneminde 3 bakanı vardı. Ne yaptılar? Bakmadılar bile. Gerçekten çok büyük bir sorun.

Türkiye’de İşsizliğin En Fazla Olduğu İllerden Biri Mersin

Şimdi, Mersin’e yatırım yapılmıyor. Türkiye’de işsizliğin en fazla olduğu büyükşehirlerden bir tanesi Mersin. Her gün insanlar bizi arıyor “iş, iş, iş” diye. En çok fabrikaların kapandığı yer Mersin. Ben burada özellikle Mersinli AKP’li milletvekilleri, MHP’li milletvekilleri arkadaşlarıma söylüyorum: Mersin’le ilgili lütfen, ses getirelim.

Çiftçilerimizin Başına Gelmeyen Kalmadı

Bakın tarıma, çiftçilerimizin başına gelmeyen kalmadı. Sel felaketini yaşadık, hortumu yaşadık, doluyu yaşadık. On binlerce dönüm tarım arazisi telef oldu, yardım alamadılar. Tarsus’tan Anamur’a kadar afet bölgesi ilan edilmedi. Muz, sebze, çilek yardım alamadı ama iktidar bununla da yetinmedi, limon ihracatını durdurdu bu dönemde. Yüz binlerce ton limon küflendi. Ya, böyle bir şey yapılabilir mi Çukurova’ya? Tarım kenti Mersin’e böyle bir ihanet yapılabilir mi?

Yapılıyor, maalesef yapılıyor. Bunları gördük.

Çiftçi perişan durumda. Çiftçi kan ağlıyor. Limonlarını sokağa döküyor, salatalıklarını sokağa döküyor, alın terini sokağa döküyor. Mersin bunu hak etmiyor, Mersinli bunu hak etmiyor. 13 tane ilçemiz var. Turizm adına hiçbir şey yapılmaz, sanayi adına hiçbir şey yapılmaz, yol yapılmaz, havaalanı bitmez. Ya, Mersin bunu hak ediyor mu?

Mersin’e Ödül Olarak Nükleer Santral Yapılıyor

Mersin’e bunlar yapılmıyor ama Mersin’e ödül olarak nükleer santral yapılıyor, taş ocakları yapılıyor, balık çiftlikleri getirilmek isteniyor, tarihî dokuları katlediliyor. Biz bunu hak etmiyoruz. Biz 13 milletvekiliyiz, Mersin’in sorunlarında her zaman bir araya gelebiliyoruz.

Lütfen, havaalanımızı bir an önce bitirin. Otoban, Antalya yolu bir an önce bitsin. İnsanlar bundan dolayı çok sıkıntılı, bunu dikkate alacağınızı düşünüyorum.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN