Mersin'in en çok dinlenen radyosu Radyo Ülkü'nün resmi haber portalıdır. Bu sitede Mersin haberlerine ulaşabilirsiniz.

 • DOLAR
  $1.487,2000
 • EURO
  $0,4343
 • ALTIN
  $46.853,0000
 • BIST
  1,2174
Emlakçılar, evlerin gerçek satış bedellerini belirlemek için yetki istiyor!

Emlakçılar, evlerin gerçek satış bedellerini belirlemek için yetki istiyor!

Mersin Emlakçılar Odası Başkanı Yavuz Selim Madenli, kamu bankalarının düşük faizli kredilerine rağmen fırsatçıların konut fiyatlarını artırması nedeniyle taleplerin satışa yansımadığına işaret ederek, “Devletin geçmişte olduğu gibi yeniden yetki vermesi halinde evlerin gerçek satış bedellerini belirlemeye hazırız” dedi.

Mersin Emlakçılar Odası Başkanı Yavuz Selim Madenli, kamu bankalarının 1 Haziran’da aldığı ortak kararla, konut kredilerinin sıfır veya birinci el dairelerde yüzde 0,64, ikinci elde ise yüzde 0,74 olduğunu anımsatarak, “Faiz oranlarının düşmesi ile taleplerde bir artış yaşandı. Ancak artan talep oranında satış olmadı. Bunun en büyük nedeni; fırsatçılar. Faizler düşünce dar gelirli vatandaşımız ev hayali kurmaya başladı. Sektör için de uzun süre yaşanan pandemi sonrası önemli bir fırsattı. Ama ne yazık ki hem ev sahibi olmak isteyenler hem de sektör için hayal kırıklığı olduğu. Fırsatçılar her zaman olduğu gibi iş başındaydı. Bir anda konutların fiyatları arttı” dedi.

HAKSIZ KAZANCIN ÖNÜNE GEÇELİM

Madenli, haksız kazancın önüne geçmek için sektör temsilcilerine yetki verilmesini isteyerek, “Emlak sektöründe yaşanan kriz sadece bizleri etkilemiyor. 200’den fazla sektör etkileniyor. İnşaat malzemelerinden, mobilyaya, dekorasyondan halıya pek çok sektörde etkileniyor. İnşaat sektörünün sağladığı istihdam da göz önüne alındığında gayrimenkul zincirin önemli bir halkası. Haksız kazancı ortadan kaldırıp, fırsatçılara fırsat vermemek için devletimizden yetki istiyoruz. Devletin geçmişte olduğu gibi yeniden yetki vermesi halinde evlerin gerçek satış bedellerini belirlemeye hazırız” ifadelerini kullandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN