Mersin'in en çok dinlenen radyosu Radyo Ülkü'nün resmi haber portalıdır. Bu sitede Mersin haberlerine ulaşabilirsiniz.

 • DOLAR
  $1.523,4000
 • EURO
  $0,4458
 • ALTIN
  $47.865,0000
 • BIST
  1,2156
“Mersin Bakliyat Sektörü Salgın Sürecini Başarıyla Yönetti”

“Mersin Bakliyat Sektörü Salgın Sürecini Başarıyla Yönetti”

Mersin Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Özdemir, Mersin’de bakliyat sektörünün pandemi sürecini başarıyla yönettiğini vurguladı.

Özdemir konu hakkında şunları kaydetti:

Dünya genelinde yaşanan koronavirüs salgınıyla birlikte öncelikle tarım-gıda sektörü ve özelinde ise anavatanı Anadolu olan bakliyat ürünlerinin önemi kendisini açık bir şekilde göstermiştir. Bakliyat ürünleri virüs salgınının başlangıcından bu yana temizlik ve kişisel hijyen malzemeleri ile birlikte en fazla talep gören ürünler arasında yer almaktadır.

Bu satın alma eğiliminin ise üç temel nedeni bulunmaktadır: (1) Bakliyat ürünleri sağlıklıdır. (2) Ekonomiktir. (3) Bozulmadan uzun süre muhafaza edilebilirler. Tüm bu özellikleri nedeniyle bugüne kadar sadece diyetisyenler tarafından önerilen bakliyat ürünleri, son beş aylık süreçte başta Dünya Sağlık Örgütü olmak üzere Birleşmiş Milletler ve birçok ülkenin ilgili bakanlıklarının da hastalık ile mücadele rehberlerinde kendisine yer bulmuştur.

Bakliyatın Değeri Daha İyi Anlaşıldı

Bakliyat ürünlerine olan yoğun talebin nedenlerinin de iyi analiz edilmesi gerektiği kanısındayım. Çünkü, salgının başladığı ilk zamanlar bakliyat ürünlerinin tercih edilme nedeni daha çok ekonomik olma ve bozulmadan uzun süre muhafaza edilebilme özelliklerine dayanıyordu.

Ancak sonraki aşamada bakliyat ürünlerinin sağlık açısından olan faydalarına ilişkin de önemli bir farkındalık oluştu. Yüksek besin değerinin yanında özellikle virüslerin çoğalmasını engelleyen (antiviral) ve aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendiren (prebiyotik) gıdalar olarak ön plana çıkmaları, bakliyat ürünlerinin daha da fazla talep görmesi ile sonuçlandı.

Bu yoğun talebin karşılanmasında ise ülkemizin ve kentimizin önemli bir misyon üstlendiği kanısındayım. Öncelikle yurtiçinde 2-3 kat artmış olan talebin yerine getirilmesinde ülkemiz hiçbir sıkıntı yaşamadı. Diğer yandan, yurtdışında gerçekleşen talep artışından da pay alabildik. AKİB verilerine göre 2020 yılının ilk beş aylık döneminde ülkemizin bakliyat ihracatı geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 38 artış göstermiştir.

Bakliyat Ticaretinin Merkezi Mersin

Tedarik zincirinde hiçbir kırılma yaşanmadan ülkemizin göstermiş olduğu bu başarılı performansta Mersin bakliyat sektörünün önemli bir payı olduğunu düşünüyorum. Çünkü Türkiye bakliyat sektörünün tüm bileşenleri kümelenmiş bir şekilde kentimizde toplanmıştır. Rakamlar ile ifade etmek gerekirse, ülkemizde bakliyat ürünlerinin işlenmesine dayalı sanayinin yaklaşık yüzde 70’i Mersin’de kuruludur. Ülkemiz bakliyat dış ticaretinin yüzde 80’i Mersin üzerinden yapılmaktadır. Mersin’de yaklaşık 250 firma bu sektörde çalışmakta olup istihdama önemli katkı sağlamaktadır.

Başta Sayın Valimizin icraat ve çözüm odaklı yaklaşımı, diğer yandan İçişleri Bakanlığımızın özellikle sokağa çıkma yasağı olduğu dönemlerde tarım-gıda sektörünün muaf tutulmasına yönelik hızlı adımları sayesinde bakliyat ticaretinin merkezi Mersin’de firmalarımız kesintisiz, özveriyle ve günde üç vardiya halinde çalışarak bu sürecin herhangi bir aksama yaşanmadan geçirilmesine büyük katkı sunmuşlardır.

Bakliyat Üretimi ve Tüketimini Artırmalıyız

Sonuç olarak, özellikle pandemi sürecinde bakliyat ürünlerinin protein ve mineral içeriği, yüksek besin değeri, antiviral ve prebiyotik özellikleri, çok çeşitli hastalıklar ile mücadelede etkinliği vb. birçok niteliği ön plana çıkmıştır. Bundan sonraki aşamada bakliyat ürünlerinin bu çok yönlü faydalarına ilişkin oluşan önemli farkındalığın başta genç nesillerimiz olmak üzere artarak devam etmesini sağlamamız gerektiği kanaatindeyim.

Ana hedefimizin bakliyat üretimi ve tüketimini daha da artırmak olmalıdır. Böylece, ülke olarak, sektörümüz 1980’li yıllarda yaşadığı altın çağını yeniden yakalayabileceği gibi bakliyatta hem iç hem de dış ticaretin merkezi olan Mersin de konumunu daha da güçlendirecektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN