Mersin'in en çok dinlenen radyosu Radyo Ülkü'nün resmi haber portalıdır. Bu sitede Mersin haberlerine ulaşabilirsiniz.

 • DOLAR
  $1.485,3300
 • EURO
  $0,4327
 • ALTIN
  $47.813,2600
 • BIST
  1,2087
Seçer, Sarıkeçilileri Anlatan ‘Turna Misali’ Filminin Setini Ziyaret Etti

Seçer, Sarıkeçilileri Anlatan ‘Turna Misali’ Filminin Setini Ziyaret Etti

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, son konargöçerler olan Sarıkeçili Yörüklerinin yaşamının anlatıldığı “Turna Misali” adlı filmin setini ziyaret etti. Başkan Seçer, Yörüklerin sadece Mersin’in değil, tüm Türkiye’nin en önemli kültürel unsuru olduğuna dikkat çekti. Filmin hem Yörük kültürünün, hem Mersin’in tanıtımına katkı vereceğini söyleyen Başkan Seçer, “Mersin’in tabiri caizse dağın başında, tam anlamıyla keşfedilmemiş nadide bir çiçek olduğunu düşünüyorum. Bunu sadece Türkiye’ye değil, dünyaya tanıtmak için çaba gösteriyoruz. İşte bu tip çalışmalar buna çok büyük katkı sunacak” dedi.

Filmin yönetmeni İffet Eren Danışman Boz ise Sarıkeçili kültürünü daha iyi anlatabilmek için drama bir eser üretilmesi gerektiği fikrine vardıklarını ifade ederek, “Filmin kaba kurgusu TRT’de izlendi ve çok beğenildi. Korona salgını nedeniyle bazı gecikmeler oldu. Film çekimi için bize her türlü kolaylığı sağlayan Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Filmde rol alan ve danışmanlık yapan Sarıkeçili Yörükleri Dernek Başkanı Pervin Çoban Sarvan, “Biz aklımız erdiğinden beri, bu kültürün yaşatılması için feryat figan kopardık. Bizim için makamlar, mevkiler, rütbeler gelip geçicidir. Biz de kalıcı olan doğadır. Doğaya değer veren bize de değer vermiş olur” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Sarıkeçili Yörüklerinin yaşamının anlatıldığı ‘Turna Misali’ filminin ana destekçisi oldu. Yakın zamanda vizyona girecek olan film, son konargöçerler olan, bin yıllık bir geleneği ısrarla yaşatan Sarıkeçili Yörüklerinin Mersin ve Karaman arasındaki göç yolculuğunu anlatan ilk drama eserlerden biri olacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN