”Narenciye Üreticilerimizin Yaşadığı Mağduriyet Giderilmelidir ”

”Narenciye Üreticilerimizin Yaşadığı Mağduriyet Giderilmelidir ”

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Mersin Milletvekili Baki Şimşek TBMM’de ortak düzenlenen basın toplantısın da söz aldı. Milletvekili Şimşek ; düzenlenen basın toplantısında çiftçilerin yaşadığı sorunları gündeme getirerek basın mensupları aracılığıyla; ülkemizin ve dünyanın değişik ülkelerinde insanların ihtiyacını karşılan bütün çiftçilerimize teşekkür etti. Şimşek konuşmasının devamında; “TARSİM tarım sigortası kapsamına; yağmur, dolu, afet, sel, rüzgar gibi […]

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Mersin Milletvekili Baki Şimşek TBMM’de ortak düzenlenen basın toplantısın da söz aldı.

Milletvekili Şimşek ; düzenlenen basın toplantısında çiftçilerin yaşadığı sorunları gündeme getirerek basın mensupları aracılığıyla; ülkemizin ve dünyanın değişik ülkelerinde insanların ihtiyacını karşılan bütün çiftçilerimize teşekkür etti.

Şimşek konuşmasının devamında; “TARSİM tarım sigortası kapsamına; yağmur, dolu, afet, sel, rüzgar gibi doğal afetleri almasına rağmen sıcak TARSİM in doğal afet kapsamında bulunmamaktadır. Soğuk gibi don gibi sel gibi, sıcakta bir doğal afettir. Özellikle yaşanılan son afette; Çukurova bölgesinin tamamını kapsayan mandalina, portakal, limon gibi narenciye ürünlerinde yüzde elli üzerinde zarar oluşmuştur. Dolayısı ile ihracatta lokomotif görevi gören narenciye üreticisini zor günler beklemektedir. Bu bağlamda geçtiğimiz aylarda Maliye Bakanımız ve Tarım Bakanımızın yapmış olduğu çalışmalardan dolayı coronavirüs sebebiyle mayıs ve haziran ayındaki çiftçi borçları ertelenmiştir fakat bu yapılırken özellikle bölgedeki üreticilerin hasat zamanının haziran, temmuz, ağustos gibi aylarda olduğu es geçilmiştir. Bizim talebimiz; 2020 yılındaki çiftçi borçlarının tamamının faizsiz olarak aralık ayına kadar ertelenmesi , Çukurova’daki çiftçilerimizin ve ülkemizdeki çiftçilerimizin bir nebze olsun rahatlamasıdır.

Diğer önemli bir konuda, çiftçilerimizin tapu sorunundan dolayı tarım sigortası yaptıramamasıdır. Miras yoluyla veya hazine arazisi kullanmakta olan çiftçilerimiz bu durumlarla ilgili yasal düzenlemeler yapılmasına rağmen birtakım sıkıntılardan dolayı tarım sigortası yaptıramamaktadır. Özellikle miras yoluyla gelen arazileri ekip diken çiftçilerimizin bu probleminin çözülmesi konusunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tapu Kadastro Müdürlüğü ve Tarım Bakanlığı’nın birlikte çalışma yaparak tapu güncellemesini, Türkiye’nin gündemine alıp bu problemlerinin kökten çözülmesi için yasal bir çalışma yapılmasını talep etmekteyiz.
Bu pandemi süreci içerisinde üreten, ülkemizin ve dünyanın değişik ülkelerindeki insanların ihtiyaçlarını karşılayan çiftçilerimize buradan teşekkür ediyor, saygılarımı sevgilerimi sunuyorum” ifadelerini kullandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır