Mersin'in en çok dinlenen radyosu Radyo Ülkü'nün resmi haber portalıdır. Bu sitede Mersin haberlerine ulaşabilirsiniz.

 • DOLAR
  $1.168,2600
 • EURO
  $0,2809
 • ALTIN
  $36.511,0000
 • BIST
  1,2081
“MERSİN, ADANA VE HATAY’I BİR ARAYA GETİRCEĞİZ”

“MERSİN, ADANA VE HATAY’I BİR ARAYA GETİRCEĞİZ”

MTSO Başkanı Kızıltan, “Biz Mersin olarak kalkınma istiyoruz. Tek başımıza mücadele veriyoruz. Oysa biz Adana ve Hatay ile birlikte Çukurova olarak bir araya gelsek büyük bir güç oluruz. TEPAV’da bölgesel kalkınmayla ilgili rapor hazırlanacak. Hinterlanttaki belediye başkanlarını, oda başkanlarını valileri Mersin’de toplayalım, siyasetçileri getirelim ve bu projemizi orada lanse edelim. Pandemi girince ötelendi. Ama mutlaka bunu yapacağız.”Dedi.

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, Radyo Ülkü de yayınlanan Yerel Gündem programında Serkan Tultak ve Ufuk Cavlı’nın sorularını yanıtladı.

“ADANA VE HATAY İLE BİRLİKTE BÜYÜK BİR GÜÇ OLURUZ”

Çukurova bölgesindeki potansiyellere dikkat çeken Kızıltan şunları söyledi:

“Bizler proje üretiriz, planlar ortaya koyarız ama uygulayacak olan devlettir. Biz hazırlayıp Odalar Birliği’ne sunarız. Pandemi olmasaydı biz Odalar Birliği başkanımızla görüşme yapmıştık. Bir projemiz vardı. Nasıl şirketlerin tek başına kalkınmaya çalışması zor ise şehirlerin de tek başına kalkınmaya çalışması zor. Biz Mersin olarak kalkınma istiyoruz. Tek başımıza mücadele veriyoruz. Oysa biz Adana ve Hatay ile birlikte Çukurova olarak bir araya gelsek büyük bir güç oluruz. (TOBB Başkanı)  Rifat Beye anlattık ve o da sizin bir araya gelmemeniz yanlış dedi. Ben bu konuda bize iki gününü ayırmasını istedim. O da TEPAV’da bu konuda bölgesel kalkınmayla ilgili rapor hazırlayalım dedi ve Mersin’e çıkartma yapalım. Bizim hinterlandımızdaki şehirler de imkanlarımızdan faydalanıyor. Hinterlanttaki belediye başkanlarını, oda başkanlarını valileri Mersin’de toplayalım, siyasetçileri getirelim ve bu projemizi orada lanse edelim. Pandemi girince ötelendi.

Ama mutlaka bunu yapacağız.”

“ODALAR BİRLİĞİNİN ARTIK BÖLGE YATIRIMLARI İÇİN DEVREYE GİRMESİ LAZIM”

“Havaalanıyla ilgili çok mücadelelerimiz oldu.” Kızıltan, şöyle devam etti:

“Gittik yerinde inceledik, Cumhurbaşkanına bizzat durumu anlattık. Siyasetçiler bize kızdı siyaset yapıyorsun diye. Ben de dedim ki Arkadaşlar bu iş bitmeyince kamuoyu ortaya birçok fikir atıyor. Halk hükumet bizi cezalandırıyor diyor. Mersin’den oy almayınca kenti hizmet yapmıyor diyor. Adana lobisi uğraşıyor diyorlar. Bizi de eleştiriyorlar. MTSO bu konuyu yeterince dillendirmiyor diyorlar. Ne yapalım biz de tabandan gelen talepleri söyleyeceğiz.

Adana Şakirpaşa Havalimanı şehir merkezinde olması nedeniyle yarın bir gün uluslar arası havacılık koşulları nedeniyle oraya uçuş yapılamayacak. Biz Adanalılarla da görüşüyoruz. Geçen hafta TOBB olarak Akdeniz Bölgesi Ticaret ve Sanayi Odaları bölge toplantısı yaptık. Herkes orada iş dünyasının sorunlarını konuşuyor. Ben farklı bir şey istiyorum dedim. Odalar birliğinin artık bölge yatırımları için devreye girmesi lazım. Mersin’de Çukurova Bölgesel Havalimanı’nın hem bölgeye katkısı olacak dedim. Bunu Adana Oda başkanları ve Mersin Oda başkanları ve siz Rifat Bey bunun birlikte bitirilmesi için el ele kol kola çalışmalıyız. Rifat Bey çok haklısın dedi.

“KONTEYNER LİMANI DA ÇÖZÜLMELİ”

Artık Türkiye’nin geleceği planlanmalı. Eskiden Türkiye Planlama Teşkilatı vardı ve nerede ne yapıtım yapılacak planlanırdı. Bölgelerin yatırım planlarının bölgelerin jeopolitik yapısı, denizi, toprak yapısı tüm imkanlarının değerlendirileceği şekilde planlanması lazım. O planların başından sonuna yerel dinamikler içinde olmalı. Şu anda kim en güçlüyse o ulaşıyorsa o ne yapılması gerektiğini anlatıyor. Bu olmaz, yerel dinamiklere danışılmalı bu planların politikaların hazırlanmasında etkisi olması lazım. O zaman ülkede kavga biter. Bunu belediyelere de söylüyorum açın projelerinizi bir sürü mühendisler odaları, mimarlar odaları var size ücretsiz danışman. Şeffaf olursanız kimse bu buraya niye yapıldı diye eleştirmez.”

“PANDEMİNİN YARATTIĞI HASARI TESPİT ETMEYE ÇALIŞIYORUZ”

“KREDİ SERMAYE DEĞİL, BORÇTUR”

Pandeminin iş dünyasını derinden etkilediğine, bu konuda bir hasar raporu hazırladıklarını kaydeden Kızıltan, konu hakkında şu açıklamaları yaptı:

“Kredilerle bu iş kurtarılamaz çünkü kredi de borç sonuçta ve sonunda ödenecek. Şu anda biriken borçlar ve yeni alınacak krediler, ne kadar ödeme kolaylıkları olsa da nihayetinde ödenecek. Zaten bizim iş dünyası hep kredilerle çalışmaya yönlendirilmiş. Kredilerle yaşıyor. Bu alışkanlıktan Türk iş dünyasının bir kez kurtarılması lazım. Yeni finans kaynakları bulunmalı. Yeni ortaklık yapıları kurulmalı. Şirketlerin sermayelerini artırmalı. Kredi sermaye değil, borç.

“HALEN KAPALI OLAN ÇOK SAYIDA ESNAF VAR”

İş hayatında henüz bir normalleşme olmadı. Halen kapalı olan çok sayıda esnaf var. Bizim üyelerimizin ne kadar yasal olarak kapatıldı? Bunların ne kadar çalışanı vardı istatistiklerine bakıyoruz. Küçük esnafta hem patron hem işçi bir anda işsiz kaldı. İşçilere İşkur’un bir takım destekleri oldu ama sonuçta o işletme iki ay çalışmadı ve para kazanamadı.

Bu iş ilk çıktığında Cumhurbaşkanı iş dünyası ile istişare toplantısı yaptı ve o gün ben ilerisi için de plan yapmalıyız dedim. Bu bitince devlet ne gibi mali yüklerle, istihdam yüküyle karşılaşacak hepsinin analiz ve planını yapmalıyız dedim. O gün geldiğinde yol haritamız hazır olmalı. Bu pandemiye hazırlıksız yakalandık ama normalleşme dönemine hazırlıklı olmalıyız.

Küçük işletmelerin belki sübvanse edilmesi gerekecek. Vergilerinin, borçlarının silinmesi gerekecek. Bunların planlanması lazım. Bize borçları silin demek kolay ama bunların hesaplanması lazım.

“BU SEFER PATRON BABALARA EĞİTİM VERECEĞİZ”

Aile şirketlerinin yaşamasını gerektiğini söyleyen Başkan Kızıltan, bunun için gençlere değil, patron babalara eğitim vereceklerini vurguladı.

Kızıltan şunları söyledi:

“Çocuklarınıza güvenin iyi eğitim aldırdınız, paralar harcadınız. Onlara güvenirseniz işlerinizi daha ileri götüreceklerdir. İlk kuşak iyi eğitim aldırdığı çocuklarını nasıl işe adapte edebilir, onları dinler ve verimli çalışma yürütülür konusunda da bir eğitim düzenlemek istiyorum çünkü babalar çocuklarını dinlemiyor ve babaların tutumu nedeniyle çocuklarda isteksizlik oluyor. İlk kuşağın ikinci kuşakla iletişimini nasıl güçlendirip işlerinde nasıl daha verimli faydalanabilirler bu konuda bir eğitim programı düzenleyeceğiz.

“ORTAKLIK YAPILARI TEŞVİK EDİLMELİ”

Ortaklık yapılarının da teşvik edilmesi gerektiğinin altını çizen Kızıltan,

“Öyle bir cazibe olmalı ki ben işimi büyütmek istiyorsam parası olan kişiye bu projemi gidip iyi anlatıp sermaye ve fikri birleştirebilelim. Bunun yasal zemini hazırlanmalı. Öyle bir şirket yapıları kurulacak ki ortaklar birbiriyle kanlı bıçaklı da olsa o şirket yürüyecek. Biz hukuk birimimize de bu konuda çalışması için görev verdik.İtalya’da bu uygulanmaya başlamış. Daha önce onlar da bizim gibi kıt kaynaklarıyla ayakta kalmaya çalışıyormuş. Şimdi ortaklık kültürünü oturtmaya başlamış. O ülkenin yapısını da inceleyeceğiz. Bu basın için de böyle. Belki herkes bir araya gelse ulusal yayın kanalları oluşturulacak.Biz bu projenin mihmandarlığını yapacağız. TOBB kanalıyla da hükumete sunacağız.”Dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN