Mersin'in en çok dinlenen radyosu Radyo Ülkü'nün resmi haber portalıdır. Bu sitede Mersin haberlerine ulaşabilirsiniz.

 • DOLAR
  $1.233,6800
 • EURO
  $0,2770
 • ALTIN
  $35.996,0000
 • BIST
  1,2081
SEÇER, MECLİS ÜYELERİNE 1 YILLIK HİZMETLERİ VE PROJELERİ ANLATTI

SEÇER, MECLİS ÜYELERİNE 1 YILLIK HİZMETLERİ VE PROJELERİ ANLATTI

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 2020 Yılı 1. Olağanüstü Meclis Toplantısı, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında gerçekleştirildi. Başkan Seçer’in 250 milyon liralık borçlanma talebi, Cumhur İttifakı üyelerinin oylarıyla reddedildi. Başkan Seçer, borçlanma talebini, “Sizlerden Mersin’e yatırım ve hizmet yapma adına, hem çalışan personelimize, hem bize iş yapan memleket esnafına ödemelerimizde bir aksama yaşanmaması için, her an uygun şartlarda kredi kullanabilmem için borçlanma talep ediyorum” sözleriyle açıkladı.

Meclis üyelerinin kendisine güvenmesi isteyen Seçer, “Ben halk adına, halk yararına çalışıyorum. Benim elimi rahatlatmanız, bana destek olmanız, bana güvenmeniz lazım. Bana 500 bin insan oy verip güvenmişse, sizlerin de güvenmesi lazım. Onun için borçlanma istiyorum” ifadelerini kullandı. Seçer, Meclis üyelerini kendisine destek olamaya çağırarak, “Arkamızda durun, yanımızda durun, destekçi olun. Ondan sonra hesap sorun. Buna razıyız” diye konuştu. 

Seçer, Meclis’te gerçekler ışığında tartışılmasının önemine dikkat çekerek, “Siyasetin vesayeti olursa biz Mersin ortak paydasında bulunma şansına sahip değiliz.  Ankara’dan Mersin yönetilmez. Burada tepkileri biz alacağız. Karar sizin. Takdir yüce meclisin. Biz geçen borçlanmada da Ankara rüzgarına çarpıldık” dedi.

Göreve geldiği günden bu yana hayata geçirilen hizmetleri ve projelerini anlatan Başkan Seçer, israfı önlediklerini, mali ve idari disiplini sağladıklarını vurguladı. Seçer, “Mal ve hizmet alımları, yatırımlar, cari harcamalar devam etti ve toplam borcumuz 1 milyar 165 milyon liraya evrildi. 13 aylık sürede yani 1 Mayıs’a kadar toplam 876 milyon 749 bin lira borç ödedik” diye konuştu.

Koronavirüs salgını sürecinde hayata geçirilen hizmetleri anlatan Başkan Seçer, “22 Mart’tan bu yana toplam 150 bin 436 aileye gıda yardımını, 303 bin 133 kişilik sıcak yemeği vatandaşlarımızın evlerine kadar ulaştırdık, ulaştırmaya devam edeceğiz. 13 ilçemizde çocuklarımıza toplam 215 bin 579 paket süt dağıtırken, 5 bin 302 adet El Bebek Gül Bebek Paketimizi annelerimize ulaştırdık. Şehrimizin genelinde dezenfekte çalışmalarımızı aralıksız sürdürürken, 386 bin 670 adet maske, 58 bin 747 adet hijyen paketini de vatandaşlarımıza ulaştırdık” dedi.

Seçer’den 4 katlı kavşak sözü

Bazı ihaleleri durdurduklarını dile getiren Seçer, “Genelge ile durdurmak zorundaydık. Önce bu pandemi sürecini bitirelim.  Ama bunlar devam edecek. 4 battı çıktı projemiz var. Bir tanesi Forum köprülü kavşağı, diğeri Göçmen, diğeri GMK Bulvarı eski Devlet Hastanesi Karayolları bölgesi. Diğeri de Okan Merzeci Bulvarı’ndaki 201. Cadde kesişimi. Bu dönemde bitireceğimiz 4 köprülü kavşak. Meclis’e buradan da ilan ediyorum, bu 4 yılda yapacağım. Bir anlamda sözdür. Bakın Forum Katlı Kavşağı’nın projesi hazır, ihalesini bekletiyoruz. Pandemi süreci bitsin istiyoruz” dedi.

“Sinekle mücadelede geçen yıla göre şikayet azaldı”

Seçer, sinekle mücadelede geçen yıla göre şikayetlerin azaldığının altını çizerek, “Şu anda geçen yıla göre mukayese ettiğimiz zaman mücadele çok daha iyi noktalarda. 2020 yılı için ilaç alımı yaptırdık, hem larvasit, hem uçkun, hem rezidüel, hem kemirgen, bütün ilaçlarımız depoda. Hiçbir sorun yok. Bu yıl sonuna kadar ilaçların uygun bedelli ihaleleri yapıldı ve ilaçlamalar da devam ediyor” dedi.

Sosyal Hizmetler’e ayrılan pay, Seçer döneminde 14 milyon 580 bin liraya çıktı

En çok harcama yaptıkları kalemlerden bir tanesinin sosyal hizmetler olduğunu belirten Seçer, “Geçtiğimiz yönetimin aynı dönemi, bir yıllık dönemde bizden önce 7 milyon 143 bin lira Sosyal Hizmetler’e gitmiş. Nedir? Halk Kart, bizim yeni uygulamamız, o zaman Dosteli Market’ti. Şu anda 10 binin üzerinde yurttaşım Halk Kart kullanıyor. Eğitim yardımları, hem burs, hem üniversiteye hazırlık, hem yoksullara sıcak yemek, hem engelli yurttaşlarımıza yaptığımız katkılar. 7 milyon 143 bin lira olan sosyal hizmetlere ayırdığımız pay, bizim dönemimizde 14 milyon 580 bin liraya çıktı. % 104 artış. Sosyal hizmetler kapsamında 4 bin 364 öğrenci bizden üniversiteye hazırlık ile ilgili destek alıyor. Burada çarpıcı bir şey söylemem lazım. 8 dershanemiz var, Gülnar yoktu, şu anda var, Erdemli yoktu, şu anda var. 8’e çıkarttık. 2019 yılında 960 öğrenci ile teslim aldık dershaneleri. Ancak 3 bin 400 öğrenci ile başlamış. Ama biz işimizi ciddi yapıyoruz. Son derece disiplinli yapıyoruz. Yoğun talep var. 4 bin 364 öğrenci ile başladık ve aynen devam ediyor. Çünkü öğrenciler bizden memnun. Yani 3 bin 400’le başlayıp 960’a düşmedik, işimizi ciddi yapıyoruz” dedi.

“Geçtiğimiz dönemin söz verdiği öğrenci yardımını da bu Başkan yaptı”

Başkan Seçer, 7 bin 384 öğrenciye toplam 9 milyon 230 bin lira eğitim yardımında bulunduklarını belirterek, göreve geldiğinde öğrencilerin ödenmemiş olan %50 oranındaki öğrenim yardımlarını yatırdıklarını hatırlattı. Seçer, “Geçtiğimiz dönemin söz verdiği öğrenci yardımını da bu Başkan yaptı. Üstüne de kendi dönemimde verdiğim sözü yerine getirdim, tamamladım, eski dönemin de verdiği sözü yerine getirdim, tamamladım. Halk Kart uygulamasında şu anda 12 bin 708 aile harcama yapıyor. Bir tane istismar, suistimal varsa getirin, sizden özür dileyeceğim. ‘Bunu siyasi olarak vermişsiniz, bunu seçip vermişsiniz, burada tarafgirlik yapmışsınız’ deyin, sizden özür dileyeceğim. Tamamen gerçek, tarafsız, ayrımsız, siyasi parti, bölge, etnik yapı gözetmeksizin bütün yurttaşlarımıza Halk Kart veriyoruz. Şu anda aylık 1 milyon 300 bin TL hesaplarına yatıyor. Esnafın kasasına gidiyor bunlar. Okul Sütü dağıtımı devam ediyor. Okullar kapandı ama dağıtıyoruz. Toplamda 1 milyon 200 bin paket yıl itibariyle, şu anda 150 bin paket elimizde var. Onlar da dağıtıldıktan sonra Okul Sütü Projemiz bitmiş olacak” dedi.

Büyükşehir Belediyesi, öğrencilerden yaş almışlara her kesim için proje üretiyor

Seçer, çocuklar, öğrenciler ve yaş almış yurttaşlar için hazırladıkları projeleri paylaşarak, öğrenci yurtları, kreşler ve diğer hizmetleri anlattı. Evde sağlık hizmetlerinin devam ettiğini anlatan Seçer, “Şu ana kadar 24 bin 186 kişi için 3 milyon 674 bin liralık harcamayla yaş almış yurttaşlarımıza destek olmaya devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“Sonbaharda Kültür Park’taki kafeler, nikah salonu hizmete girmiş olacak”

Sahildeki kafeler için Meclis’ten yetki aldıklarını, kafeleri Büyükşehir’in işleteceğini anımsatan Seçer, “Şu ana kadar 2 adet biri kafe, biri bakkal-büfe karma bir yapı olan iki işletmemiz açıldı. Biri Limon Cafe, biri Bakkal Kafe. 3 adet yeni bitti. Hayatın normalleşmesiyle birlikte hizmete başlıyor. Orada bir nikah salonu inşaatı devam ediyor. Orada kalan 3 noktamız var, onların yapımı da yaz aylarında bitecek. Allah izin verirse sonbaharda Kültür Park’taki kafeler, nikah salonu hizmete girmiş olacak” dedi.

“Müftü Vadisi Projesi’ni hayata geçireceğiz”

Seçer, Mersin’de ilk kez Peyzaj Master Planı’nı hayata geçirdiklerini söyleyerek, “Şu anda 42 ayrı caddede ve Kültür Park’ta bitki envanterlerini çıkartıyoruz. Bunları haritalarda işlemelere devam ediyoruz. Müftü Vadisi Kentsel Tasarım Projesi var. Yeni DSİ Bölge Müdürümüz geçtiğimiz günlerde bizi ziyaret etti. DSİ ve Mersin Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle yapılacak bütün projeleri gözden geçirdik. Daha önceki dönemde muallakta görülen İnönü Bulvarı ile GMK Bulvarı arasındaki 960 metrelik kesimin yapım işini Büyükşehir Belediyesi’nin yapmasının önünü açtık. Daha önceden bir takım konuşmalar, uzatmalar olmuş. Biz onları yeniledik ve orada şu anda bir proje yapıyoruz. Çok güzel yürüme alanları, rekreasyon alanları, peyzajıyla beraber Müftü Vadisi Projesi’ni hayata geçireceğiz” dedi.

“Pandeminin bitimiyle beraber tekrar otobüs ihalesine çıkacağız”

Ulaşım ile ilgili yapılan çalışmalardan da söz eden Seçer, “Bazı ihaleleri iptal etmek zorunda kaldık. Biri metro, diğeri Tevfik Sırrı Gür Lisesi otopark ihalesi. 73 yeni otobüs alımı bitti, gerçekleşti, ihale süreci tamamlandı. Ancak pandeminin bize doğuracağı sonuçları göremediğim için ihaleyi iptal etmek durumunda kaldım. Pandeminin bitimiyle beraber tekrar otobüs ihalesine çıkacağız. Otobüs yerleşkesi Küçük Sanayi arkasında Toroslar’da devam ediyor. Yeni bir yerleşke yapıyoruz. 500 otobüs durağı yapımı devam ediyor” dedi.

“Helikopteri, Türk Hava Kurumu’na kiraya verdik”

Büyükşehir Belediyesi’nin eski dönemde 2.5 milyon dolara aldığı helikopteri Türk Hava Kurumu’na kiraladıklarını anlatan Seçer, “Heliport’ta duran o helikopterin Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne maliyeti 300 bin liraydı, satamadım. İstanbul’a rica ettim, 300 bin liraya aylık maliyeti duyan kaçtı, İzmir’e rica ettim, Ankara Belediye Başkanımız’a rica ettim, hiçbiri almadı. Türk Hava Kurumu’na kiraya verdik, 49 bin 500 dolar civarında bir paraya tekabül ediyor. Şu anda sözleşme ile devam ediyor. Onu ihaleye çevireceğiz. Şu anda Türk Hava Kurumu’nun uhdesinde. Açık söyleyeyim bazen sıkıntılar yaşanıyor ödemelerde ama süreçten dolayı karşılıklı hoşgörülü davranıyoruz. Onlar da Sağlık Bakanlığı’nın uhdesinde bunu çalıştırıyor. Çok şükür, bu helikopterden kurtuldum. İnşallah devamı gelir, onlar kullanırlar, benim kiramı gönderirler. Ben de bu yükten kurtuldum” diye konuştu.

“150 bin 436 aileye gıda yardımını, 303 bin 133 kişilik sıcak yemeği vatandaşlarımızın evlerine ulaştırdık”

Başkan Seçer, Koronavirüs sürecinde yürütülen hizmetleri de Meclis üyeleriyle paylaştı. Nüfus yoğunluğuna göre Mersin’deki vaka sayısının az olmasının sevindirici olduğunu ifade eden Seçer,  “22 Mart’tan bu yana toplam 150 bin 436 aileye gıda yardımını, 303 bin 133 kişilik sıcak yemeği vatandaşlarımızın evlerine kadar ulaştırdık, ulaştırmaya devam edeceğiz. 13 ilçemizde çocuklarımıza toplam 215 bin 579 paket süt dağıtırken, içerisinde çocuk bezi, şampuan, sabun ve 6-12 aylık bebekler için mamanın da olduğu 5 bin 302 adet El Bebek Gül Bebek Paketimizi annelerimize ulaştırdık. Şehrimizin genelinde dezenfekte çalışmalarımızı aralıksız sürdürürken, 386 bin 670 adet maske, 58 bin 747 adet hijyen paketini de vatandaşlarımıza ulaştırdık” ifadelerini kullandı.

“Belediyemiz bünyesinde kiracımız olan 22 adet işyeri genelge kapsamında faaliyetlerini durdurdu”

Meclis’te, Büyükşehir’in mülkiyetinde ya da tasarrufunda bulunan taşınmazların satış, ecrimisil ve kiralamadan kaynaklı bedellerinin veya tutarlarının 19 Mart’tan itibaren gecikme zammı ve faiz uygulamadan, 3 ay ertelenmesi ile faaliyetleri durdurulan veya faaliyette bulunmayan işletmelerin, faaliyette bulunmadığı döneme ilişkin kira bedellerinin tahsil edilmemesi konusu Meclis üyelerinin oylarına sunuldu. Başkan Seçer, madde hakkında, “16 Mart tarihinde İçişleri Bakanlığı Genelgesi kapsamında, bazı faaliyet alanları içerisinde bulunan işletmelerin kapanma zorunluluğu geldi. Bizim belediyemiz bünyesinde kiracımız olan 22 adet işyeri de bu genelge kapsamında faaliyetlerini durdurdu. Biz bu esnaflarımızın kapalı oldukları 3 aylık süre için mağduriyetlerini gidereceğiz. Bu işletmelerin bize yıllık ödedikleri kira bedeli 355 milyon 450 bin TL+KDV. Bunu 3 aylık olarak düşünürsek, 88 bin 862 TL kira bedelini sözleşme sonunda sürelerine ekleyeceğiz ve böylece mağduriyetlerini ortadan kaldıracağız” dedi.

19 Mart ile 19 Haziran tarihleri arasında ödenmesi gereken kiraların yine 3 ay süreli erteleneceğinden söz eden Seçer, “337 iş yerinin 19 Mart ile 19 Haziran tarihleri arasında ödemeleri gereken kiralarını 3 ay süreli erteleyeceğiz ve 3 eşit taksitle bu kiraları kendilerinden tahsil edeceğiz. Bunun tutarı toplamda 3 milyon 177 bin 845 TL+KDV şeklinde” diye konuştu.

“14 Mayıs itibariyle 90 işyeri bize faaliyetimizi durdurduk diye müracaat etti”

Seçer, İçişleri Bakanlığı genelgesi kapsamı dışında faaliyette bulunan diğer işyerlerinin tespit çalışmalarının sürdüğünü ifade ederek, “Bu kapsamda faaliyetlerini durduran işyerlerinin tespitini yapmaya çalışıyoruz. 14 Mayıs itibariyle 90 işyeri bize, ‘faaliyetimizi durdurduk’ diye müracaat etti. Bize müracaatları durumunda faaliyetlerini durdurdukları tarihi tespit ediyoruz, ileride de faaliyetlerine başladığı tarihi tespit edeceğiz. Bu aradaki kira bedellerini kendilerinden tahsil etmeyeceğiz. Diyelim ki 2 ay faaliyetini durdurdu. 2 aylık süre bize kira ödemeyecekler. Çünkü bu farklı alanlarda faaliyet gösteren iş yerleri. Bunlar bize müracaat ederlerse biz de yapacağımız tespitler sonucunda bu kararları alacağız. Otogar ve Hal esnafı da dahil. Onlar da aslında faaliyetlerini devam ettiriyorlar ama bize eğer kiralarını, kira taksitlerini ödemedilerse, onları da 3 ay süreli erteleme imkânımız olacak” dedi. Görüşmelerin ardından madde oy birliğiyle kabul edildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN