Mersin'in en çok dinlenen radyosu Radyo Ülkü'nün resmi haber portalıdır. Bu sitede Mersin haberlerine ulaşabilirsiniz.

 • DOLAR
  $1.236,7200
 • EURO
  $0,2782
 • ALTIN
  $35.931,0000
 • BIST
  1,2081
MERSİN EN UCUZ SUYU KULLANMIYOR!

MERSİN EN UCUZ SUYU KULLANMIYOR!

Mersin de vatandaşlar artan su faturalarına isyan etmeye başladı. Yetkililer ise suya zam yapmadıklarını savunurken, faturaların kullanım miktarı 0-10 m3’ün üzerine çıkıldığında kademeli hesaplamanın devreye girmesi, bakım yapılmadığı halde bakım ücreti adı altında alınmaya başlanan paralar ile diğer vergi kalemleri ile arttığı ortaya çıktı.  

“SUYU AYNI MALİYETLE GETİREN ADANA’DA KADEME YOK”

Son günlerin tartışılan konusu, su faturaları üzerine Radyo Ülkü de yayınlanan ve Serkan Tultak’ın hazırlayıp sunduğu Yerel Gündem programında açıklamalarda bulunan Araştırmacı Yazar Abdullah Ayan, “Eskiden meskenlerde 1-12 m3 arası kullanıma uygulanan kademe bu yıl 10 m3’e çekildi. 10 m3 altı su kullanan m3 başına 5 lira öderken 10 m3 üstü 7,5 lira ödeyecek. Örneğin Adana’da kademe yok ve su fiyatı meskende ne kadar kullanırsanız kullanın mart ayında yapılan indirimle 3,35 liraya çekildi. Mersin’ de 10 m3 üstü 7,5 lira öderken Adana’da bunun yarısını ödüyor. Oysa Mersin ve Adana maliyeti etkileyen en önemli faktör olan cazibe itibariyle aynı maliyetlerde su üretir.”Dedi.

“ZAM YOK AMA YİNE DE ŞİŞİK FATURALAR GELMEYE BAŞLADI; ÇÜNKÜ…”

Faturaların şiştiğini, bununda vatandaş tarafından şikayet edildiğini kaydeden Ayan,

“Mersin’de 15 m3 su kullanan Çevre Temizlik Vergisi ve bakım bedeli vs. giydirmeler hariç 112,5 lira öderken, Adana’ da 15 m3 su kullanan mart ayından itibaren 50 lira 25 kuruş ödüyor. Karantina nedeniyle evde kalma zorunluluğu sanırım su tüketimini de arttırmış. Ve zam yok ama kademe artış rakamı aşılınca şişik faturalar gelmeye başladı. Öte yandan MESKİ boru değiştirmedi, hat yenilemedi; bakım bedeli alıyor. Nedir bu bakım bedeli anlamak mümkün değil. Şimdi birde Evsel Atık Bedeli bu faturalara eklenirse o zaman daha yüksek faturaları ödemek durumunda kalacağız” şeklinde konuştu.

“ÇIPLAK FİYAT ÜZERİNDEN KONUŞULURSA YANLIŞ SONUÇ ORTAYA ÇIKAR”

“Sayın Başkan açıklamalar yaparken çıplak fiyat üzerinden ve 1 m3’e göre birim fiyatı vererek konuşuyor.” Ayan şu bilgileri verdi:

“Oysaki kullanıma göre konuştuğumuzda faturaların neden arttığı ortada. Mersin MESKİ ve Adana ASKİ su fiyatlarını karşılaştırırken iki kurumun resmi rakamlarını veriyorum. Bazıları rahatsızlık duyabilir ama gerçeği paylaşmak benim ahlaki ve vicdani sorumluluğum..

Adana’ nın resmi açıklaması: “Adana Aski Genel Müdürlüğü 2020 Yılı Mayıs Ayı Tahakkuna Uygulanan Su Ve Ksub Tarifesi 2020 Yılı Mart Ayı Tüketici Fiyat Endeksi Aski Genel Kurul Kararı İle İçme Suyundan (%35) Oranında İndirim Yapılmıştır..”

“SU FATURASI İLE İLGİLİ GERÇEK TAM ANLATILMIYOR”

MESKİi Genel Müdürü, su faturalarıyla ilgili gerçeği tam anlatmıyor. Fatura su+atık su bedelinden oluşur.Sen su bedeli değil, su+atıksu bedeli tahsil ediyorsun.Gerçek bu iken çıplak su fiyatını vermenin ne anlamı var?
Kaldı ki sadece su fiyatını da esas alsan pahalı su gerçeği değişmiyor..
MESKİ gn. md. yaptığı açıklamada meskenlerde su fiyatının 3,32 olduğunu iddia ediyor. Oysa 3,32 su fiyatı 1,66 tl atık su bedeliyle birlikte okunur ve değerlendirilir. Nitekim resmi MESKİ fiyatlandırma cetvelinde de ikisi toplanıp 4,98 TL fiyat gösterilmiştir. Ama vatandaşı asıl yakan kademelendirilmiş fiyattır ve bunun bir an önce düzeltilmesi, Adana gibi kademelendirmeden vazgeçilmesi gerekir.

Bir ürünün fiyatı kademelendirme yapacağım diye %50 arttırılmaz..Bu ne akla ne vicdana sığar.
Gerçek görülmek isteniyorsa uzağa gitmeye gerek yok. Adana kademelendirme yapmadan meskenlere suyu 3,35 TL den satıyor ve MESKİ’ nin yarı fiyatına denk gelir.
Kaldı ki, MESKİ gn. müdürünün atık suyu devre dışı bırakıp sadece su fiyatları üzerinden yaptığı karşılaştırmayı esas alalım. O zaman da Adana’ nın atık su eklenmemiş 2,01 liralık su fiyatı çıkar ki, onu esas aldığımızda tablo daha da vahim hale geliyor..

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN