Mersin'in en çok dinlenen radyosu Radyo Ülkü'nün resmi haber portalıdır. Bu sitede Mersin haberlerine ulaşabilirsiniz.

 • DOLAR
  $1.139,1800
 • EURO
  $0,2782
 • ALTIN
  $35.777,0000
 • BIST
  1,2081
EMDR Terapisi Koronovirüs sürecinde çok önemli

EMDR Terapisi Koronovirüs sürecinde çok önemli

Özel  Mersin Ortadoğu Hastanesi  Uzm. Klinik Psikolog Gülcihan Agaeva, EMDR Terapisinin Koronovirüs sürecinde çok önemli olduğunu söyledi.

Özel Mersin Ortadoğu Hastanesi Uzm. Klinik Psikolog Gülcihan Agaeva, EMDR Terapisi’nin Koronovirüs sürecinde uygulanmasının önemli olduğunu belirtti. 

Agaeva, “EMDR ismiyle bilinen ‘göz hareketleriyle duyarsızlaştırma ve yeniden işleme’ terapisi şimdi ve geleceği, geçmişin karanlık gölgesi olmadan sağlıklı ve özgürce yaşamanızı amaçlar. Uzak ya da yakın geçmişte yaşadığımız, zihnimizde yer alan ve olumsuz etkisinden kurtulamadığımız, anılarımıza ait bilgileri yeniden işleyerek ve anlamlandırarak acı veren etkisinden çıkmamızı ve rahatlamamızı sağlayan bir terapi yöntemidir” dedi.

“Herkesin hayatında büyük küçük travmatik yaşantılar vardır” diyen Psikolog Gülcihan Agaeva, “Doğal afetler, büyük kazalar, kayıplar, savaş, taciz, tecavüz gibi büyük travmaların yanı sıra, başta çocukluk çağı olmak üzere her yaşta yaşanan ve etkisi travmatik olan her tür yaşantı; günlük hayatta aile, okul, iş çevresinde yaşanan olumsuz olaylar, şiddete maruz kalmalar, aşağılanmalar, reddedilmeler, ihmal ve başarısızlıklar olumsuz anılar arasında yer alabilmekte. Travmatik, istenmedik ve beklenmedik olumsuz yaşam olaylarına maruz kalma,  travma sonrası stres bozukluğu, depresyon, panik bozukluğu, obsesif kompulsif bozukluk, fobiler, performans kaygısı, stres yönetimi, öfke kontrolü, özgüven eksikliği gibi bir çok psikolojik problemin ortaya çıkmasında rol oynamaktadır. İnsanlar fiziksel yaralanmalara maruz kalabilecekleri gibi psikolojik yaralanmalara da maruz kalırlar. Beynin kaynakları uygun koşullar olduğunda bu yaraları iyileştirir. Sağlıklı bir süreçte beyin kişinin yaşadığı olumsuz yaşantının etkilerini zamanla işler. EMDR psikolojik travmanın yarattığı duygusal kilitlenmişliği açar ve kişinin doğal iyileştirici kaynaklarının harekete geçmesine izin verir. Böylece beyinde hapsolmuş/kilitli kalmış travmatik yaşantının işlenmesini sağlar. EMDR ile çalışılan kişilerde çalışma bittiğinde, önceden yaşadığı travmatik olayı hatırlasa da bu olayın artık geçmişte kaldığına gerçekten inandığını ve onu etkilemediğini söylediği duyulur” sözlerini kullandı.

“YAYGIN OLAYARAK UYGULANIYOR”

EMDR Terapisi’nin 1999 yılından bu yana uygulandığını söyleyen Agaeva sözlerini şöyle tamamladı: “EMDR bir psikoterapi yöntemidir. Ülkemizde 17 Ağustos 1999 depremi ile beraber yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.  EMDR ile ilgili 15 yılı aşkın klinik pratiğe bakıldığında, EMDR uygulamaları sonucunda , psikolojik sorunların çözülmesinde son derece hızlı ve etkili sonuçlar alındığı görülmektedir. EMDR Terapisi, mutlaka yetkin kişiler tarafından uygulanmalıdır. EMDR uygulayacak psikologların ve psikiyatristlerin, Uluslararası EMDR Enstitüsü tarafından yetkilendirilmiş enstitülerin verdiği kuramsal ve uygulamalı eğitimleri almış, süper vizyonlarını tamamlamış olmaları gerekmektedir. “

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN