Mersin'in en çok dinlenen radyosu Radyo Ülkü'nün resmi haber portalıdır. Bu sitede Mersin haberlerine ulaşabilirsiniz.

 • DOLAR
  $1.231,8300
 • EURO
  $0,2777
 • ALTIN
  $35.837,0000
 • BIST
  1,2081
Belediye otobüsleri kurallara göre taşımacılık yapıyor

Belediye otobüsleri kurallara göre taşımacılık yapıyor

Mersin Büyükşehir Belediyesince, şehir içi toplu ulaşımda korona virüs salgını nedeniyle uyulması gereken sosyal mesafe kurallarına uygun düzenlemelerin titizlikle uygulandığı, otobüslerin kapasitesinin yarısı kadar yolcu alınması yönündeki genelgeye uygun şekilde en fazla 21 yolcu alındığı bildirildi.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, İçişleri Bakanlığı’nın genelgesi doğrultusunda, otobüslerde düzenlemeye gidilerek yan yana ikili koltuklardan biri boş bırakılması gerektiğini belirten uyarı şeritleri araçlara yerleştirildi. Yarı kapasite ile çalıştığında 13 yolcu koltukta, 8 yolcu ayakta olmak üzere en fazla 21 yolcu alabilen otobüsler, ilk duraktan çıkış yaptıktan sonra bu sayıya ulaştığı anda sürücü, “dolu” tabelasını ön cama asarak, duraklarda bekleyen vatandaşları bir sonraki otobüse binmeleri gerektiği konusunda bilgilendiriyor. Otobüsteki yolcu sayısı 21’in altına inmediği sürece “dolu” yazılı tabela ön camdan çıkarılmıyor ve hiçbir durakta yolcu alınmıyor. Otobüsteki yolcu sayısı eksildiğinde yeni yolcu alınıyor ve yolcu sayısı en fazla 21 kişi olacak şekilde ayarlanıyor. Belediye otobüsüne binen her vatandaşın maske takması, elini dezenfektan ile yıkamasının sağlanması uygulamalarının yanı sıra yan yana ikili koltuklara sadece birer yolcunun oturması, ayaktaki 8 yolcunun arasında en az 1 metre mesafe olması da otobüs sürücüsünün uyarılarıyla sağlanıyor. Böylece belediye otobüslerinde sosyal mesafe kurallarına uygun şekilde yolculuk ediliyor.

Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanı Ersan Topçuoğlu, korona virüs salgını sürecinde de kamu yararını ön planda tutarak otobüs seferlerinde herhangi bir azaltmaya gitmediklerini belirterek, “Yolcu değerlerini analiz edip Büyükşehir Belediye Başkanımız Vahap Seçer’e sunduğumuzda, kendisi Mersin halkının mağdur olmaması adına sefer sayılarında kesinlikle bir azaltılma yapılmaması yönünde bizleri yönlendirmiştir. Biz de otobüslerimizde ve hatlarımızda herhangi bir azaltmaya yapmadık” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN