Mersin'in en çok dinlenen radyosu Radyo Ülkü'nün resmi haber portalıdır. Bu sitede Mersin haberlerine ulaşabilirsiniz.
Reklam Verin

 • DOLAR
  6,7786
  %0,79
 • EURO
  7,4748
  %1,14
 • ALTIN
  372,17
  %0,61
 • BIST
  104.779
  %1,70
FOTOĞRAFÇI ESNAFI ZOR DURUMDA

FOTOĞRAFÇI ESNAFI ZOR DURUMDA

Dünyayı etkileyen korana virüs, fotoğrafçı esnafınıda vurdu. Düğünlerin geçici bir süre yasaklanması, organizasyonların iptal edilmesi fotoğrafçıları olumsuz etkilerken, faaliyetleri mücbir sebep kapsamında olmaması nedeniyle de mağdur oldular.

Mersin Fotoğrafçılar Odası Başkanı Önder Türkmen, “Devletimiz esnafı rahatlatmaya yönelik önlemler almasına rağmen Faaliyeti Mücbir Sebep gerektirdiği halde, kodu bu durum kapsamına alınmayan Fotoğrafçı Esnaf Ve Sanatkarı çok zor duruma düşmüştür.” Dedi.  

“ÖDEMELERİMİZİ YAPAMIYORUZ”

İş olanaklarının olmamasına karşın, iş yerlerinin açık oduğunu vurgulayan Türkmen, şunları söyledi:

“Fotoğrafçı Esnaf ve Sanatkârın başlıca gelir kaynakları düğün ve organizasyonlar, stüdyo, nikah salonları ,açık alanlarda çekmeye çalıştığı fotograf çekimleridir. Kısmen de olsa evde kal çağrısı fotoğrafçı esnafının işleri maalesef durmuştur. Sonucta fotoğrafçı esnafı dükkânını kapatmak zorunda kalmıştır. Fotoğrafçı esnafının; stopaj, katma değer, sigorta, elektrik, su, telefon v.s gibi sabit giderlerini ödeyememektedirler. Fotoğrafçı esnaf ve sanatkârlarımızın iş hacminin ve mali yapısının korunması prensibine hassasiyet gösterilmesi ekonomik ve ticari hayatın geleceği ve devamlılığı açısından da hayati bir öneme haizdir.”

“MÜCBİR SEBEP KAPSAMINA İVEDİLİKLE ALINMALIYIZ”

Fotoğrafçı Esnaf ve Sanatkârın, mücbir sebepler kapsamında olması gerekitiğini savunan Türkmen, “Odalarımıza kayıtlı fotoğrafçı esnafımız, Ticaret Odası üyeleri ve diğer karma odalara üye olan yaklaşık 20 Bin fotoğrafçı esnaf ve işyerlerinde istihdam edilen birçok çalışan ve personel de bu durumdan etkilenerek işsizler ordusuna ekleneceklerdir. Türkiye genelinde fotoğrafçı çalışanları, aileleriyle 100 binlerce kişinin  mağduriyeti söz konusudur. Fotoğrafçı esnaf ve sanatkarının da “MÜCBİR SEBEP” kapsamına İVEDİLİKLE alınması gerekiyor” çağrısı yaptı.

(Haber İbrahim Gök)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN