Mersin'in en çok dinlenen radyosu Radyo Ülkü'nün resmi haber portalıdır. Bu sitede Mersin haberlerine ulaşabilirsiniz.
Reklam Verin

 • DOLAR
  6,8169
  %0,44
 • EURO
  7,4329
  %-0,08
 • ALTIN
  380,27
  %0,88
 • BIST
  103.024
  %0,37
Mersin Üniversitesi Hastanesi, Covıd-19 ile Mücadeleyi Tüm Birimleriyle Sürdürüyor

Mersin Üniversitesi Hastanesi, Covıd-19 ile Mücadeleyi Tüm Birimleriyle Sürdürüyor

Mersin Üniversitesi Hastanesi bünyesinde alınan tedbir ve yürütülen çalışmalar yoğun biçimde devam ediyor. Rektör Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, COVID-19 pandemisinin ilk anından itibaren Sağlık Bakanlığı ve Valilik başta olmak üzere ilimizdeki tüm kurum ve kuruluşlarla işbirliği halinde gerekli çalışmaların titizlikle yürütüldüğünü kaydetti.

İl Pandemi Koordinasyon Kurulunda ilgili öğretim üyelerimizin de görev yaptığını belirten Rektör Prof. Dr. Ahmet Çamsarı bunun yanı sıra Mersin Üniversitesi Hastanesinin tüm birimlerinde yoğun bir çalışma yürütüldüğünü vurguladı. Prof. Dr. Çamsarı, “Hastalığa karşı verilen topyekün mücadelede bizler de milletimizin sağlığı, ülkemizin geleceği adına tüm sağlık personelimizle elimizden gelen gayreti gösteriyoruz.” dedi.

Yeni tip koronavirüs tanısında kullanılan Polimeraz Zincirleme Tepkimesi (PCR) testinin 13 Nisan 2020 tarihi itibarıyla Mersin Üniversitesi Hastanesinde de yapılmaya başlandığını belirten Rektör Prof. Dr. Ahmet Çamsarı, İmmün Plazma Tedavi merkezi ile ilgili altyapı çalışmalarının tamamlanarak Çukurova Kalkınma Ajansına proje ile başvurulduğunu söyledi.

Mersin Üniversitesi Hastanesinde Alınan Tedbirler Üst Seviyede

Bugüne kadar 1500 şüpheli vaka başvurusunun yapıldığı Mersin Üniversitesi Hastanesinde hastaların teşhis ve tedavisinde üst düzey önlemler alınırken, diğer hastaların ve sağlık çalışanlarının güvenliği açısından da çeşitli tedbirler uygulanmaya başlandı.

Bu kapsamda Hastanemiz poliklinik giriş kapıları ikiye ayrılarak giriş ve çıkışlarda görevli sağlık çalışanları tarafından ateş ölçümü yapılıyor. Yetişkin Acil, Çocuk Acil, Onkoloji Hastanesi ve COVID-19 polikliniğinin girişlerinde oluşturulan triyaj çadırlarında bulguları şüpheli kişiler personel eşliğinde Covid-19 polikliniğine yönlendiriliyor.

13 Mart 2020 tarihinde Özel Servis-2 boşaltılarak, COVID-19 olası vakaları için poliklinik ve yataklı servis (çocuk-yetişkin) olarak kullanılmaya başlandı ve o tarihten itibaren alınan gerekli önlemlerle sağlık hizmetinin kesintisiz ve prosedürlere uygun biçimde yapılması sağlandı.

Servislerde Yapılan Düzenlemeler

Hastanemizin yataklı servis bloğunda güney cephedeki tüm servisler ile Dahili yoğun bakımdaki 26 yatak ve Çocuk yoğun bakımdaki 2 yatak, olası veya kesin COVID-19 hastalarının teşhis ve tedavisi için boşaltılarak ve her odada bir hasta yatırılacak şekilde toplam 183 hasta yatağı olarak düzenlendi. Yoğun Bakım, Ameliyathane ve Doğumhane gibi birimlerde de COVID-19 enfeksiyonu olduğu teşhis edilen veya şüphelenilen hastalar için gerekli düzenlemeler yapıldı. Hastalar gelmeden önce bu birimlerin ve personelin özel olarak hazırlanmasına yönelik prosedürler hazırlandı. Ayrıca Hastanemiz bünyesinde faaliyet gösteren çamaşırhane, terzihane ve yemekhane gibi birimlerde de özel olarak düzenlemeler yapıldı.

Sağlık Çalışanlarımız İle İlgili de Önlemler Alındı

Hastanemiz bünyesinde COVID-19 biriminde çalışanların evlerindeki riskli gruba bulaş taşımaması amacıyla sağlık personelimizin konaklayabileceği 12 yataklı konuk evi ve 20 yataklı misafirhanemiz hizmet vermeye başladı. İş sağlığı ve Güvenliği Birimi ile Halk Sağlığı Anabilim Dalının koordineli olarak yürüttüğü “Covid İzlem Birimi” kurulmasıyla maruziyeti olan veya belirti gösteren sağlık çalışanlarının ve onlarla temas halindeki kişilerin belirlenmesi ve takiplerinin bu birim tarafından yürütülmesi önlemi alındı. 

Sağlık personelimizin bilgilendirme süreçleri de titizlikle yürütülüyor. Bu kapsamda 74 eğitim yapılarak 1600 akademik ve idari personele “COVID-19 Rehberi, Kişisel Koruyucu Ekipman Kullanımı ve El Hijyeni” eğitimi verildi. Servislerde çalışan tüm personellere ihtiyaçları doğrultusunda “Kişisel Koruyucu Ekipmanlar” sağlanmasının yanı sıra çalışan tüm personelin yemeklerinin, çalıştıkları servislere gelmesi ve ara öğün verilmesi gibi uygulamalar başladı. Servise gelen yemeklerin kapalı bir şekilde tek kullanımlık kaplarda ve kullanılan kaşık-çatalın tek kullanımlık-paketli gelmesi sağlanarak personelimizin sağlıklı biçimde görevlerini yürütmeleri sağlandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN