Mersin'in en çok dinlenen radyosu Radyo Ülkü'nün resmi haber portalıdır. Bu sitede Mersin haberlerine ulaşabilirsiniz.

Covid-19 a Karşı Psikososyal Destek Hattı Hizmette

Covid-19 a Karşı Psikososyal Destek Hattı Hizmette

Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi ilan edilen yeni tip corona virüs ile mücadelede alınan tedbirler kapsamında, evde kalan vatandaşların yaşadıkları sorunların çözümüne katkı sunmak amacıyla Mersin İl Sağlık Müdürlüğü tarafından oluşturulan psikososyal destek hattı hizmet vermeye başladı.

Hizmete giren Psikososyal Destek Hattı ile ilgili açıklamalarda bulunan Mersin İl Sağlık Müdürü Dr.Sinan Bahçacı, covid-19 a karşı alınan en önemli tedbirin sosyal izalosyon olduğunu ifade ederek “İlk vakanın görüldüğü tarihten itibaren bütün dünyaya hızla yayılan ve şubat ayında Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi ilan edilen, bulaşıcılığı çok yüksek olan covid-19 virüsüne ilişkin ülkemizde ilk vaka 10 Mart tarihinde tespit edildi. Pandemi ilan edilmeden önce Sağlık Bakanlığı tarafından oluşturulan bilim kurulunun önerileri doğrultusunda ülkemizde de durumun seyrine göre sürekli yeni tedbirler alınmaya başlandı. Alınan tedbirlerin en önemlilerinden biri de şüphesiz kişilerin sosyal izolasyonu. Sonuçta bu virüs damlacıklar yoluyla kişiden kişiye bulaşan virütik bir enfeksiyon. Bu tür enfeksiyonlarda kişisel hijyen ve dengeli beslenme çok önemli. Aynı zamanda vücut direncini yüksek tutmak için sigara gibi alışkanlıkların terk edilmesi gerekir.  Sayın Bakanımızın da dediği gibi “Sorun Küresel, Mücadele Ulusal”. Mücadelemizin temelini oluşturan sosyal izolasyon “Evde Kal” çağrısı ile karşılık buldu” diye konuştu.

Evde kalan vatandaşlarımıza psikosoyal destek sağlıyoruz

Evde kalma sürecinde yaşanan sıkıntıların giderilmesi için Psikososyal Destek Hattı kurduklarını söyleyen Bahçacı “Evde kalma süresince yaşanması olası sıkıntıların çözümü için psikosyal destek hattı kurduk. Oluşturduğumuz ekipler konusunda uzman psikolog, sosyal çalışmacı ve çocuk gelişimcilerimizden oluşuyor. Hafta içi 08.00-17.00 saatleri arasında hizmet verecekler. Müdürlüğümüz bünyesinde oluşturduğumuz ekibin numarası 0 324 233 53 05, Erdemli numaramız 0 324 516 22 68, Toroslar 0 324 233 55 52, Mezitli 0 324 359 32 40 ve Tarsus 0 324 625 93 44.  Psikososyal destek almak isteyen vatandaşlarımız bu numaraları aramaları yeterli. Unutmayalım; covid-19 alacağımız tedbirlerden daha güçlü değil” ifadelerini kullandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN