Mersin'in en çok dinlenen radyosu Radyo Ülkü'nün resmi haber portalıdır. Bu sitede Mersin haberlerine ulaşabilirsiniz.

Yangın Skandalında Mezitli İtfaiye Grup Amiri Görevden El Çekildi

Yangın Skandalında Mezitli İtfaiye Grup Amiri Görevden El Çekildi

Mersin’in Mezitli İlçesinde meydana gelen yangın olayında, bir vatandaşın balkondan düşmesi sonucu hayatını kaybetmesi sonrası başlatılan soruşturma kapsamında Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamada “Soruşturmanın selameti açısından Mezitli İtfaiye Grup Amiri’ne görevden el çektirilmiştir. Soruşturma sonucunda kusuru ve ihmali tespit edilen personel hakkında gereken işlem yapılacak, kamuoyunu ilgilendiren gelişmeler hassasiyetle açıklanmaya devam edilecektir.” Denildi.

Yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

Mersin ili Mezitli ilçesi Viranşehir Mahallesi’nde 14.03.2020 tarihinde saat 15:26 sularında 13 katlı Doğa Plaza Apartmanı’nda henüz nedeni ortaya çıkarılmamış bir nedenle yangın çıkmış, yangında Yasemin ÖZEL (34) adlı vatandaşımız hayatını kaybetmiştir.

            Olayla ilgili 112’ye bir erkek vatandaş tarafından yapılan ilk ihbar, saat 15:26’da düşmüştür. Saat 15:27’de Mezitli İtfaiye Grup Amirliğimizdeki; 9 personel, 1’i 18 metre merdiven uzunluğuna sahip toplam 4 araç ile olay mahalline çıkış yapmış, 15:30’da olay mahalline ulaşmışlardır. Bu esnada Yenişehir, Gökçebelen ve Merkez itfaiyeden takviye talebinde bulunulmuştur.

            Yangın müdahale ekibi, Yasemin ÖZEL’in henüz balkonda olmadığı sırada ilk olarak ekipmanlarıyla birlikte hızlı bir şekilde meskenin kapısından içeri girme girişiminde bulunmuştur. Kapının çelik kapı ve çok yönlü kilitli olması nedeniyle kırılması uzun sürmüş, bu durumun uzun zaman alacağının anlaşılması üzerine, balyoz ile duvarlar kırılarak içeriye girilmeye çalışılmış, bu sırada ana bina önünde bulunan bir personel balkona bir kişinin çıktığı bilgisini vermiştir.

            Mezitli İtfaiye Grup Amirliği emrinde bulunan, ağır yapıda ve hareket kabiliyeti az olan 54 metre merdiven uzunluğuna sahip ikinci araç olay mahalline ulaştığı esnada, Yasemin ÖZEL tutunduğu balkon parmaklıklarından kendisini boşluğa bırakmıştır.

Meskene girildiğinde; 4 oda ve 1 salondan oluşan dairenin sadece salon kısmında yangının olduğu, alevlerin diğer odalara sirayet etmediği görülmüştür. Salondaki yangın kısa süre içerisinde söndürülmüştür.

Olay yerine intikal eden 9 yangın kurtarma personelinin tamamı mesleki ve deneyim olarak itfaiye tecrübesi 5 ila 28 yıl arasında değişmektedir. Bu personelin 3’ü yangında arama kurtarma konusunda görevlendirilmiş olup, diğer 6 personel de yangın müdahale ekibinden oluşmaktadır. 

Müessif olayın yaşandığı aynı gün; personelin kusuru olup olmadığı ile ilgili olarak soruşturma açılmıştır.  Soruşturmanın selameti açısından Mezitli İtfaiye Grup Amiri’ne görevden el çektirilmiştir. Soruşturma sonucunda kusuru ve ihmali tespit edilen personel hakkında gereken işlem yapılacak, kamuoyunu ilgilendiren gelişmeler hassasiyetle açıklanmaya devam edilecektir.

Hayatını kaybeden vatandaşımıza bir kez daha Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır diliyoruz.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN