Mersin'in en çok dinlenen radyosu Radyo Ülkü'nün resmi haber portalıdır. Bu sitede Mersin haberlerine ulaşabilirsiniz.

Orman katliamını tek kişinin yapmadığı ortaya çıktı

Orman katliamını tek kişinin yapmadığı ortaya çıktı

Mersin’de Eski Mezitli Mahallesi’nde 22 Kasım 2019 tarihinde, 74 dönümlük hazine arazisindeki 1511 kızılçam ağacı bir gecede tek başına kestiğini öne süren ve hakkında açılan davanın ilk duruşmasında tahliye edilen Mehmet Şenol’un ağaçları, 2’si 18 yaşından küçük 4 köylüsüyle birlikte kestiği öğrenildi. Mehmet Şenol’un köylüsü olan ve ağaçları birlikte kestikleri belirlenen şüpheliler adliyeye sevk edildi. Şüphelilerden M.Ş. tutuklandı, M.K adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı. 2 şüphelinin savcılıktan salıverildiği soruşturmanın sürdüğü öğrenildi. Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz açıklamasında, “Burada önemli olan, kamuca sıkı takip ve duyarlı vatandaşların suçu bildirmeleridir Yapanın yanına kâr kalmadığı adalet sistemini hep birlikte gerçekleştirmeliyiz” dedi.

“BURADA ÖNEMLİ OLAN, KAMUCA SIKI TAKİP VE DUYARLI VATANDAŞLARIN SUÇU BİLDİRMELERİDİR”

Konuyla ilgili açıklama yapan Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, Mezitli orman alanında daha önce yapılan ağaç katliamına ilişkin girişimlerimiz neticesinde ilgili şahıs tutuklanmıştı. Kamuoyunun da çok ciddi bir baskısı ve takibi vardı. İlgili yerlerle görüşmemiz neticesinde, bu işin üzerine gidileceği, faillerinin mutlaka cezalandırılacağı ve elimizden giden orman arazisinin tekrar orman vasfına kavuşturulacağı bizlere söylenmişti. Ancak daha sonra, mahkeme tarafından tutuklu şahıs, tek başına bu işi yapması mümkün olmadığını iddia etmemize rağmen, tek kişi olduğunu iddia eden şahıs bir anda serbest bırakılmış, tutuksuz yargılanmasına karar verilmişti. Bu konuda da kamuoyunda tepkimizi göstermiştik. Ancak bizi sevindiren; gerek bizim baro olarak, gerekse çevre örgütlerin ve duyarlı vatandaşlarımızın, bu işin takibi neticesinde iki şüpheli hakkında tekrar soruşturma başlamıştır. Burada önemli olan, olayın kamuca sıkı takibi ve vatandaşlarımızın duyarlılığı ile suçu bildirmeleridir.

“YAPANIN BİR KİŞİ OLMADIĞINI HEPİMİZ BİLİYORUZ”

Bu çevre bizim, bu doğa bizim. Bizim olduğu kadar yarın ki nesillerimizin. Sizlerden ricamız, bu hukuksuz eylemi gerçekleştirenleri, herkesin kamu birimlerine mutlaka bildirmesi ve hak ettiği cezayı mutlaka almasını sağlaması gerekiyor. Önümüzde şu an iki tane sorgu ifadesi var. Sorgu ifadelerinde şüphelilerden bir tanesinin tutuklandığını gördük. Bu sevindirici bir gelişme. Diğer şahıs hakkında dava açılacaktır ama adli kontrolle serbest bırakılmıştır. Bunların bir iki kişi olmadığını hepimiz biliyoruz. Toplum olarak, çevreye duyarlı vatandaşlar ve kurumlar olarak mutlaka bu işin üzerine gitmemiz gerekiyor. Yapanın yanına kar kalmadığı bir adalet sistemini hep birlikte gerçekleştirelim” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN