Mersin'in en çok dinlenen radyosu Radyo Ülkü'nün resmi haber portalıdır. Bu sitede Mersin haberlerine ulaşabilirsiniz.

Av. Semih Birol Güner: ‘Önce Avukat, Önce Savunma Hakkı’

Av. Semih Birol Güner: ‘Önce Avukat, Önce Savunma Hakkı’

Kısa bir süre önce Mersin Baro Başkanlığı’na adaylığını açıklayan ve çalışmalarına ara vermeden devam eden Av. Semih Birol Güner: ‘Önce Avukat, Önce Savunma Hakkı’ “ vurgusu yaptı.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Güner, şunları kaydetti:

Mersin Barosu’nda ön seçim yapılmasını ve ‘Önce Baro’ başlığını ve gruplaşmasını sorunlu buluyoruz. Evet, barolar avukatların çatı örgütüdür; varlıkları ve görevlerini layıkıyla yerine getirmeleri, doğru işleyen bir adalet sistemi için elzemdir. Ancak bir ilke ve slogan olarak, bir grubun, ‘önce baro’, diyerek baroya sahiplenmesi haksız olduğu kadar, bu slogan, mantıksal hatalar da içermektedir.

Bu garip isimlendirme, savunma hakkı ve onu temsil eden avukatı ikincil plana itmekte, esas olanın baronun sahibinin kim olacağı ve baronun temsilindeki ayrışmalar olduğu duygusunu uyandırmaktadır. Barolar kişi ve grupların değil avukatların bütün halinde bir adalet ve hak mevziisidir. Bu slogan, baronun, bir ayrışma mevzii olduğu, kişi ve grupların sahip çıkıp baroyu başkalarına (yine avukatlar) kaptırmamaya çalıştığı algısını yaratmıştır.

Oysa avukatların ayrışmaya ve gruplaşmaya değil, hukukun üstünlüğü, insan hakları, cumhuriyetin aydınlık ve demokratik ilke ve değerleri üzerinde güçlü bir birliktelik sergilemeye şiddetle ihtiyaçları var. O nedenle ÖNCE SAVUNMA HAKKI, ÖNCE ADİL YARGILANMA HAKKI, ÖNCE İNSAN HAKKI VE BU DOLAYIMLARLA, BÜYÜK HARFLERLE VE KARARLICA ÖNCE AVUKAT HAKKI! DİYORUZ.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN