Mersin'in en çok dinlenen radyosu Radyo Ülkü'nün resmi haber portalıdır. Bu sitede Mersin haberlerine ulaşabilirsiniz.

“Olayların Aydınlatılmasında İlk 5’in, Narkotik Olaylarını Aydınlatılmasında Türkiye’nin En İyisiyiz.”

“Olayların Aydınlatılmasında İlk 5’in, Narkotik Olaylarını Aydınlatılmasında Türkiye’nin En İyisiyiz.”

Mersin İl Emniyet Müdürü Mehmet Şahne, Mersin de uyuşturucu-terör konsepti içindeki şikayetlerin artık ilk onda yer almadığını, olayların aydınlatılmasında ilk 5’in, narkotik olaylarının aydınlatılmasında da Türkiye’nin en iyisi olduklarını vurguladı.

 

İl Emniyet Müdürü Şahne, basınla bir araya gelerek yapılan çalışmaları anlattı.

 

Şahne, “Asayiş olayları yönünde ilimiz son 3 yılda periyodik olarak ciddi bir düşüş içerisinde. Trafik en önemli sorun. Büyükşehir Belediyesi ile sürekli istişare halindeyiz. Önümüzdeki 5-6 ay içerisinde farklı uygulamalar, değişik yönlendirmeler olacak. Öte yandan Kadına Yönelik Şiddete Karşı Büro Amirlikleri kurduk. Bu konuyla ilgili gelen ihbarlara önem veriyor en yakın ekip trafik ekibi bile olsa ise olay yerine onu gönderiyoruz çünkü bu konuda hassasiyetimiz çok yüksek.” Diyerek konunun önemine dikkat çekti.  

 

Mersin Polisevinde gerçekleşen toplantıda konuşan Şahne, “Yaklaşık 3 yıldır sizlerle birlikte görev yapmanın mutluluğunu yaşıyorum. O gün ile bugün arasında ilimizdeki değimi hep birlikte görüyoruz. Basın bizim için her zaman 3’üncü göz oldu. uyarılarını her zaman ciddiye aldık. Yapılan eleştirilerle ilgili mutlaka geri dönüşler yaptık. Neticede şehrimizin daha yaşanabilir. Daha güzel bir şehir olması için müdahale ediyoruz. Biz elimizden geldiğince şehrimizin güvenini bozan insanlarla mücadele ederken sizin bize göstermiş olduğunuz yol yöntemleri de göz ardı etmedik. Tüm duyarlılığımızla sizin işaret ettiğiniz noktalara da parmak basmaya çalıştık.” Dedi.

 

“UYUŞTURUCU-TERÖR KONSEPTİ İÇİNDEKİ ŞİKAYETLER ARTIK İLK ONDA YER ALMIYOR”

 

“3 yılda şehirde çok ciddi değişim ve dönüşüm yakaladık.” Diyen Şahne, şöyle devam etti:

“Her hafta şehrimizde ne oluyor, değişen ne var, sorunlarımız neler, aldığımızı tedbirlerin ne aşamada olduğunu her hafta takip ettik. Polisiye olarak ciddi bir masife aldık. Mahalle toplantılarında esnaf ziyaretlerimizde bizi en çok mutlu eden konu şikayetler ile ilgili büyük bir değişim olması.İlk geldiğimizde uyuşturucu-terör konsepti ile ilgili şikayetler alırken bugün iki konu, ilk 10 problem arasında gözükmüyor. İlk problemler arasında polisin ilgilenmesi gerekti, üzerimize vazife olarak düşen trafik konusu var. Trafik ile ilgili ide elimizden gelen tüm tedbirleri almaya çalışacağız. Bundan sonra daha açık, şeffaf olmaya çalışacağız. Genelde bilgi alamıyoruz, ulaşamıyoruz gibi şikayetler olacak ama adli soruşturmalar gizlilik gerektiriyor. Siz gazeteciler konuyu bilmek istiyorsunuz haklı olarak. Ama kişi hak ve hürriyetlerini koruyarak bu işi götüreceğiz.”

 

“OLAYLARIN AYDINLATILMASINDA İLK 5’İN, NARKOTİK OLAYLARINI AYDINLATILMASINDA TÜRKİYE’NİN EN İYİSİYİZ.”

 

Daha sonra basın mensuplarının sorularına da cevap veren Şahne, “Asayiş olayları yönünde ilimiz son 3 yılda periyodik olarak ciddi bir düşüş içerisinde. Olayların aydınlatılmasında ilk 5’in içinde olup, narkotik olaylarını aydınlatılmasında Türkiye’nin en iyisiyiz. Artık son bir yıldır ‘Mersin’de ne oluyor?’ Soruları duymaya başladık dışarıda. Hiç bir şey olmuyor, Mersin çok iyi gidiyor. Mersin Türkiye’nin yükselen yıldızı ve bu yıldızın ne kadar parlak olacağı işaret edecek olan insanlar sizsiniz. Şehrimiz ile ilgili olumlu, pozitif haberleri üst segmente taşımanız lazım. Bunu nasıl ulusala taşıyacağız? Bu noktada bize bir şey düşüyorsa yanınızdayız. Benim derdim bu şehrin toplumsal olarak yukarı çıkması, polisin başarılı olması yetmez. Şehrimiz hem stratejik hem de soysa kültürel olarak Türkiye’nin en güzel şehirlerinden biri. Ve ben iddia ediyorum ikinci İstanbul’u, Mersin’de yaratabiliriz. Burada size çok büyük sorumluluk düşüyor.” Diye konuştu.

 

“TRAFİK EN ÖNEMLİ SORUN”

 

Trafiğin kentin önemli sorunu olduğuna vurgu yapan Şahne, şunları söyledi:

“Trafik en önemli sorun. Büyükşehir Belediyesi ile sürekli istişare halindeyiz. UKOME ile ilgili trafik koordinasyon merkezi var ve tüm kararlar burada alınıyor ve süre alıyor. Önümüzdeki 5-6 ay içerisinde farklı uygulamalar, değişik yönlendirmeler olacak. Yaya geçitleri ile ilgili denetimleri ve sayıları attıracağız.”

 

“BEN YÜZDE 50 VATANDAŞ, YÜZDE 50 POLİSİM. KAPIMIZ, TELEFONUMUZ 7/24 AÇIK”

 

Vatandaşa sizin yanınızdayız mesajı verdiklerini anlatan Şahne, “Polisiye olarak önleyici kültürü geliştirmeye çalıştık. Geldiğimizden bu yana hemen hemen tüm personelimize kişisel gelişimden halkla iletişime sürekli eğitim veriyoruz. Proaktif kültürü geliştiriyoruz. Diyalog ile bir çok konu ilimizde sorun olmadan çözülüyor. Asayiş ve terör müdürlüklerimiz bunları çok üst segmentte yapıyor. Sokakta çok fazla görmenizin nedeni, ‘sizin yanınızdayız’ algısı vermeye çalışmamız. İnsanlar polisin olduğunu gördüğünde bunların rutin denetimden yapıldığını biliyor. Polisin varlık hissiyatı Mersin’de çok üst düzeyde. Bunu da devam ettireceğiz çünkü topluma huzur ve güven vermeye çalışıyoruz. Ben yüzde 50 vatandaş, yüzde 50 polisim. Kapımız, telefonumuz 7/24 açık. Bilgi alma konusunda sizi mağdur etmeyeceğiz. Tek dikkat edeceğimiz konu; soruşturmanın gizliliği ve insanların özel hayatının zedelenmemesi. Bu hassasiyeti sizlerin de göstermesini istiyorum. Başına gelen bir olay ve suça bulaşması ile insanın tüm hayatı deşifre olabiliyor. Özellikle kadın ve çocuk haberlerinde hassasiyet gösterirseniz çok mutlu olurum.”dedi.  

 

“ŞUANDA ŞEHRİMİZDE TOPLUMSAL RAHATSIZLIK YARATACAK SURİYELİ ALGISI YOK”

 

Suriyeliler de ilgili konuşan Şahne, bu konuda şunları kaydetti:

“Suriyeliler, şehrimizin en önemli konusu gibi gözüküyor ama Türkiye’de ortalama 20 ilde çok yoğun bir seviyede bulunuyorlar. Kardeşlik duygusu ile bu kardeşleri  bağrımıza bastık. Ama bunları sosyal hayat içinde karşımıza çıkan davranış sorun var. Bu da kültürlerinden kaynaklı. Yaşam tarzları ile alakalı. İlk geldiğimdeki Suriyeli algısı ile 3 yıl sondaki algı arasında çok büyük fark var. Şuanda şehrimizde toplumsal rahatsızlık yaratacak Suriyeli algısı yok. Toplumda varlar mümkün mertebe bize entegre olmaya, uyum sağlamaya çalışıyorlar. Şuan şehrin tamamı sahili kullanabiliyor. İç içe girdik artık. Suriyeliler’in karıştığı olaylara anında müdahale ediyoruz. Ayrıca Suriyeliler geldiği suç arttı diye bir şey yok. Aksine suça karışma oranları çok düşük, kendi nüfus oranlarına göre yüzde bir. Genelde karıştıkları olaylar da kendi içlerinde yaşanan meseleler. Böyle olayların olmaması için kimlik kontrollerimizi denetimlerimizi üst düzeyde tutuyoruz. her şeyi çok aktaramıyoruz ama günlük gelen ihbarlar, kaç tanesine ne kadar sürede gitmişiz bunları takip ediyoruz. Özellikle kadına yönelik şiddet ile ilgili eğitimler verdik, Kadına Yönelik Şiddete Karşı büro amirlikleri kurduk. Bu konuyla ilgili gelen ihbarlara önem veriyor en yakın ekip trafik ise olay yerine onu gönderiyoruz çünkü bu konuda hassasiyetimiz çok yüksek.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN