Mersin'in en çok dinlenen radyosu Radyo Ülkü'nün resmi haber portalıdır. Bu sitede Mersin haberlerine ulaşabilirsiniz.

“Sağlıklı Beslenme ve Sağlıklı Yaşam İçin Bakliyat”

“Sağlıklı Beslenme ve Sağlıklı Yaşam İçin Bakliyat”

Mersin Ticaret Borsası tarafından “Sağlıklı Beslenme ve Sağlıklı Yaşam İçin Bakliyat” temasıyla bu yıl Mersin’de 5.’si düzenlenen 10 Şubat Dünya Bakliyat Günü, bakliyat ürünlerinden yapılan 14 çeşit yemek sunumu ile yapıldı.

Bir otelde düzenlenen etkinliğe Mersin Valisi Ali İhsan Su, Akdeniz Bölge ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Ercan Kireçtepe, Toprak Mahsulleri Ofisi Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Ahmet Güldal, Akdeniz Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Hüseyin Arslan, Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Gülcan Kış, Mersin Ticaret Borsası Başkanı Ömer Abdullah Özdemir, milletvekilleri ve ilçe belediye başkanlarının katıldı.

Bakliyatın sağlık açısından önemine dikkat çeken Ulusal Baklagil Konseyi ve Mersin Ticaret Borsası Başkanı Abdullah Özdemir, ” 100 gramlık bir bakliyat porsiyonunda yer alan protein miktarı 19 ile 35 gram arasında değişmektedir. Bu miktar da et ve et ürünleriyle benzer seviyededir. Ayrıca bakliyat düşük yağ seviyesine sahip olduğu için kolesterol olmadığından daha avantajlıdır. Lif ve mineral açısından da zengindir. Başta diyabet ve obezite olmak üzere kanserden kalp-damar rahatsızlıklarına kadar çok çeşitli hastalıklarla mücadelede etkindir.” Dedi.

Akdeniz Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Hüseyin Arslan da, hayvansal kaynak tüketemeyenlerin proteini alabilecekleri tek kaynağın da bakliyat olduğuna dikkat çekerek, bakliyatın Anadolu’dan dünyaya yayıldığını söyledi.

TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal ise son iki yıldır bakliyat ürünlerine ayrı bir önem verdiklerini kaydederek, Kırmızı mercimek ve kuru fasulyeye pozitif ayrımcılık yapacağız” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Gülcan Kış, “ “Üzerinde yaşamaktan onur ve mutluluk duyduğumuz Mersin, sadece Türkiye’nin değil, dünyanın sayılı bakliyat merkezlerinden birisidir” şeklinde konuştu.

Mersin Valisi Ali İhsan Su, konuşmasını baklagillerin önemi üzerinden ifade ederek, şöyle konuştu:

“Baklagiller vazgeçilmez besin kaynaklarının başında geliyor. Dünyada yaklaşık 40 milyar dolarlık yemeklik baklagil üretimi gerçekleşiyor. Ülkemiz bu konuda şanslı. Bereketli Hilal bölgesinin içinde yer alıyoruz ve baklagil üretiminde önemli potansiyele sahibiz. Tahıllardan sonra ikinci sırada geliyor. İyiyiz ama daha çok üretim için çalışmalarımıza devam ediyoruz. “

Konuşmaların ardından, meze, çorba, ara sıcak, ana yemek, tatlı gibi tamamı bakliyat ürünlerin oluşan 14 çeşit yemek sunumu yapıldı. Yemekler toplantıya katılanlar tarafından tam not aldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN