Mersin'in en çok dinlenen radyosu Radyo Ülkü'nün resmi haber portalıdır. Bu sitede Mersin haberlerine ulaşabilirsiniz.

Sağlık Yatırımları 2020 Yılında da Devam Ediyor

Sağlık Yatırımları 2020 Yılında da Devam Ediyor

İl Sağlık Müdürü Dr. Bahçacı, Mersin’de 2020 yılında inşaatına başlanacak sağlık yatırımlarına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Mersin’deki sağlık yatırımlarının hız kesmeden devam ettiğini dile getiren Bahçacı, Sağlık Bakanlığı, TBMM Plan Bütçe Komisyonu Başkanı Mersin Milletvekili Lütfi Elvan ve Mersin Valiliğinin destekleri ile 2020 yılı içerisinde ihalesini yapacakları projeleri bir bir hayata geçirmeye devam ettiklerini kaydetti.

Sağlık yatırımlarını koruyucu sağlık hizmetleri, tedavi edici sağlık hizmetleri ve acil sağlık hizmetleri başlığı altında ele aldıklarını ifade eden Bahçacı, “Koruyucu sağlık hizmetleri alanında Tarsus, Erdemli ve Bozyazı sağlık komplekslerimiz 2019 yılında tamamlanarak vatandaşlarımıza hizmet vermeye başladı. Bu binalarımız İlçe Sağlık Müdürlüğü olmasının yanı sıra sağlıklı hayat merkezi, kanser erken tanı ve teşhis merkezi, aile sağlığı merkezi ve 112 acil sağlık hizmetleri istasyonlarını da bünyesinde barındırmakta. Silifke ilçemizde ki sağlık kompleksimiz ve 20 ünitlik ağız diş sağlığı merkezimizin kabulü yaptık. Önümüzdeki günlerde hizmete alacağız. Burası hizmete girdiğinde Silifke ve civar ilçelerimizde yaşayan vatandaşlarımız ağız ve diş sağlığı hizmetlerinden daha etkin bir şekilde faydalanacaklar. İl merkezinde Akbelen Sağlıklı Yaşam Merkezi, 9 Hekimli Aile Sağlığı Merkezi ve 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu Hizmet Binasının inşaatı hızla devam ediyor. Bu yıl Nisan-Mayıs gibi hizmete alacağız. Anamur Sağlıklı Yaşam Merkezinin müteahhite yer teslimini yaptık. İnşaatı başladı. Burasını da bu yılsonunda teslim alacağız” dedi.

“Yalınayak ASM ve Mezitli Göçmen Sağlığı Merkezi inşaatına başlıyoruz”

İl merkezinde Yalınayak Mahallesi ve Mezitli Göçmen Sağlığı Merkezi için belirlenen alanlar ile ilgili kamulaştırmanın yapıldığını söyleyen Bahçacı “Kısa süre içerisinde ihalesini yapacağımız bu iki sağlık tesisinin finansman sorununu çözdük. Yalınayak Mahallesinde yapacağımız ASM de 6 aile hekimi ile Acil Sağlık Hizmetleri istasyonu, Mezitli Göçmen Sağlığı Merkezimizde ise 8 aile hekimi ile Sağlık Hizmetleri istasyonu hizmet verecek. Bu iki sağlık tesisini de bu yılsonunda hizmete alacağız” ifadelerini kullandı.

“Mezitli Devlet Hastanesinin proje ihalesi 26 Kasım’da yapıldı”

Yıllardır Mezitli’ye yapılması planlanan hastane ve ağız diş sağlığı merkezinde değinen Bahçacı, “Uzun süredir planlama aşamasında olan, arsa konusunda birçok sıkıntı yaşanan 150 yatak ve 50 ünitelik Mezitli Devlet Hastanesi ve Ağız Diş Sağlığı Merkezinin hayata geçirilmesinde yaşanan sorunları çözdük. Kuyuluk mevkiinde Orman Bölge Müdürlüğüne ait yaklaşık 280 dönümlük arazinin sağlık tesisi alanı olarak işaretlenmesini sağladık. Zorlu süreci geride bırakarak proje ile ilgili en önemli adımı attık. Ekim ayının son gününde sevindirici bir gelişme oldu. Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü, Mezitli 150 Yataklı Devlet Hastanesi Uygulama Projeleri ve İhale Dokümanlarının Hazırlanması için ihale duyurusu yaptı. İhale 26 Kasım 2019 tarihinde yapıldı. Bu sürecin tamamlanmasından sonra burası ihale edilerek en kısa sürede Mersin halkına hizmet vermeye başlayacak” ifadelerini kullandı.

“Anamur’un uzun süredir beklediği 150 yataklı hastane hizmete girdi”

Mersin’in Anamur ilçesinde TOKİ tarafından inşa edilen 150 yataklı Anamur Devlet Hastanesi hizmet binası tamamlanarak 2019 yılı Aralık ayında hizmet vermeye başladığını ifade eden Bahçacı “Anamurlu hemşerilerimiz bu hastanenin hizmete girmesi ile birlikte daha nitelikli bir sağlık hizmetine kavuştular. Sonuçta burası Anamurluların yanı sıra Bozyazı ilçemizde yaşayan vatandaşlarımıza da hizmet verecek” diye konuştu.

Bahçacı Mersin’de birçok sağlık yatırımın ise ihale ve planlama aşamasında olduğunu belirterek bu yatırımların; 5 Hekimli Yenitaşkent ASM, Mersin Toroslar 112 ASHİ Binası, Mersin Tarsus 112 ASHİ Binası, Kale Yolu Sağlıklı Yaşam Merkezi-İlçe Sağlık Müdürlüğü-Aile Sağlığı Merkezi ve 112 ASHİ binası olduğunu ifade etti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN