Mersin'in en çok dinlenen radyosu Radyo Ülkü'nün resmi haber portalıdır. Bu sitede Mersin haberlerine ulaşabilirsiniz.

 • DOLAR
  6,8664
 • EURO
  7,7393
 • ALTIN
  396,69
 • BIST
  8,6453
“İçme suyunda salgın hastalık var” haberlerine yalanlama

“İçme suyunda salgın hastalık var” haberlerine yalanlama

“İçme suyunda salgın hastalık var” haberlerine yalanlama geldi.

Mersin İl Sağlık Müdürlüğü, sosyal medyada dolaşan “İl Sağlık Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre aşırı yağışlardan dolayı içme sularında salgın hastalık riski oluşmuştur. İçme sularında yapılan analizlerde, içme suyu ile bulaşan bakterilerin bulantı, kusma, ishal ve üst solunum yolu hastalıklarına sebep olduğu…” şeklinde haberlerle ilgili açıklama yaptı. Açıklamada paylaşımların gerçeği yansıtmadığı, müdürlüğün böyle bir açıklama yapmadığı, “Şebeke Suyu Kontrol İzleme Analizleri” kapsamında alınan bakteriyolojik ve kimyasal numunelerde şu ana kadar herhangi uygunsuzluk söz konusu olmadığı, asılsız paylaşımlar hakkında suç duyurusu yapılacağı kaydedildi.

Mersin İl Sağlık Müdürü Dr. Sinan Bahçacı yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti:

08 Ocak 2020 tarihinde bazı whatsapp ve sosyal medya gruplarında Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından yapıldığı iddia edilen paylaşımda; İl Sağlık Müdürlüğünün yaptığı açıklama iddiası ile “İl Sağlık Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre aşırı yağışlardan dolayı içme sularında salgın hastalık riski oluşmuştur. İçme sularında yapılan analizlerde, içme suyu ile bulaşan bakterilerin bulantı, kusma, ishal ve üst solunum yolu hastalıklarına sebep olduğu…” şeklinde paylaşımlar yapıldığı tespit edilmiştir.

Bahsi geçen hesaplarda yer açıklamalar kesinlikle Müdürlüğümüz ve yetkilileri tarafından yapılan bir açıklama değildir. 06-07 Ocak 2020 tarihleri arasında Müdürlüğümüz Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığına bağlı ekipler tarafından “Şebeke Suyu Kontrol İzleme Analizleri” kapsamında alınan bakteriyolojik ve kimyasal numunelerde şu ana kadar herhangi uygunsuzluk söz konusu değildir. Müdürlüğümüz ve MESKİ Genel Müdürlüğü ekipleri olağan durumlarda rutin olarak su numuneleri almakta, şikâyet ve olağanüstü durumlarda ise alınan numune sayısı arttırılarak uluslararası standartlara uygun laboratuarlarda gerekli analizleri yapılmaktadır. İlimiz genelinde rutin olarak “Şebeke Suyu Bakiye Klor İzlemi” (içme suyunu dezenfeksiyon amaçlı yapılan klorlama) ölçülerek takibi yapılmaktadır. Müdürlüğümüz ve bağlı sağlık tesislerinin kayıtlarına göre bulantı, kusma ve ishal vakalarında mevsim etkisi arındırıldığında olağanüstü bir artış söz konusu değildir.

Vatandaşlarımızın kamu kurum ve kuruluşlarına olan güveni sarsacak ve paniğe sokacak bu tür asılsız paylaşımlar ile ilgili gerekli yasal girişimlerde bulunulacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN