Mersin'in en çok dinlenen radyosu Radyo Ülkü'nün resmi haber portalıdır. Bu sitede Mersin haberlerine ulaşabilirsiniz.

 • DOLAR
  5,8836
  %0,13
 • EURO
  6,5644
  %0,15
 • ALTIN
  293,70
  %-0,10
 • BIST
  7,6773
  %0,25
Binalarda enerji verimliliği

Binalarda enerji verimliliği

Toros Üniversitesi’nde, binalarda enerji verimliliği masaya yatırıldı.

Toros Üniversitesi’nde, binalarda enerji verimliliği masaya yatırıldı. Özgür Kaan Alioğlu, “Müdür Yollarda” Sıfır Enerji Binalar İçin Gönüllüler Platformu altında yürüttüğü ‘Isı Yalıtımı, Ülke Kazanımı’ projesi kapsamında “Binalarda Enerji Verimliliği Isı Yalıtımı ve Avrupa Uygulamaları” konulu seminer verdi.

Toros Üniversitesi 45 Evler Kampüsü konferans salonunda gerçekleşen seminere, Toros Üniversitesi Rektör Yardımcısı, Prof. Dr. Adnan Mazmanoğlu, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Zeren, İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Çakıroğlu, Makine Mühendisleri Odası Mersin Şube Başkanı Akar Tülücü, İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Mersin Şube Başkanı Halil Deveden ve çok sayıda akademisyen ile öğrenci katıldı.

Seminerin açılış konuşmasını yapan Dekan Prof. Dr. Yusuf Zeren, enerji tasarrufu için kışın ısınmak, yazın ise soğutmak için ısı yalıtımın şart olduğunu belirterek, “Kentsel dönüşüm sayesinde modern binalarda ısı yalıtım sistemi uygulanabilir” dedi.

İMO Şube Başkanı Deveden de ısı yalıtımının amacının, enerjiyi tasarruflu kullanmak olduğunu dile getirdi. Deveden, “Yapılarda ısı yalıtımı, enerjiden tasarruf sağlayarak gaz, kurum ve toz emisyonunu azaltıp çevre kirliliğini önler. Duvar, ısı köprüleri, zemin ve taban yüzey sıcaklıklarının iç konfora olduğu kadar yapı kabuğu üzerinde de önemli etkileri vardır. Yeterli yalıtım yaşam kalitesine katkıda bulunur ve bina dokusunun korunmasına yardımcı olur” diye konuştu.

Daha sonra seminere başlayan Özgür Kaan Alioğlu ise ‘Müdür Yollarda Platformu’ olarak Türkiye’de enerji ihtiyacını karşılamak için müsrifçe sarf edilen kaynakların tasarrufunu sağlamayı amaçladıklarını söyledi. Alioğlu, “Bu tasarruflarla halkımızın ekonomik yaşam standartlarını artırmak, enerjide dışa bağımlılığı azaltarak, ülke ekonomisi ve milli güvenlik politikalarımıza katkı sağlamayı amaçlıyoruz. Fosil yakıt tüketimini düşürerek karbon gazı salınımlarını azaltmak, bu sayede doğayı ve çevreyi korumak amacıyla hareket ediyoruz. Hedefimiz, Türkiye’de kullanılan ısı yalıtımı sistemlerine kıyasla uygulanan ısı yalıtım levhası kalınlıklarını 2,5 kat artırarak tüketiciler için ısı yalıtımı kaynaklı enerji tasarrufunu en az iki kat artırmaktır” şeklinde konuştu.

Seminerin ardından, İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Çakıroğlu, Özgür Kaan Alioğlu’na plaket takdim etti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
SESİ ÇIKMAYAN BAŞKANLAR

SESİ ÇIKMAYAN BAŞKANLAR

15 Ocak 2020, SESİ ÇIKMAYAN BAŞKANLAR için yorumlar kapalı
“19. Dönem Siyaset Akademisi başlıyor”

“19. Dönem Siyaset Akademisi başlıyor”

15 Ocak 2020, “19. Dönem Siyaset Akademisi başlıyor” için yorumlar kapalı
İşadamı, Aratos’un mezarını Mezitli Belediyesine bağışladı

İşadamı, Aratos’un mezarını Mezitli Belediyesine bağışladı

15 Ocak 2020, İşadamı, Aratos’un mezarını Mezitli Belediyesine bağışladı için yorumlar kapalı
“5 BİN ÇİFTÇİ 110 MİLYON LİRA ZARAR”

“5 BİN ÇİFTÇİ 110 MİLYON LİRA ZARAR”

15 Ocak 2020, “5 BİN ÇİFTÇİ 110 MİLYON LİRA ZARAR” için yorumlar kapalı
AİLELERE YARIYIL TATİLİ UYARISI

AİLELERE YARIYIL TATİLİ UYARISI

15 Ocak 2020, AİLELERE YARIYIL TATİLİ UYARISI için yorumlar kapalı