Mersin'in en çok dinlenen radyosu Radyo Ülkü'nün resmi haber portalıdır. Bu sitede Mersin haberlerine ulaşabilirsiniz.

 • DOLAR
  5,7212
  %-0,32
 • EURO
  6,3372
  %-0,33
 • ALTIN
  270,31
  %-0,47
 • BIST
  107.509
  %0,62
TARİH KOKAN ZEYTİN AĞACINDA HASAT

TARİH KOKAN ZEYTİN AĞACINDA HASAT

Toroslar Belediye Başkanı Atsız Afşın Yılmaz, Türk Dünyası Alparslan Türkeş Parkında korumaya alınan 8 asırlık zeytin ağacından hasat yaptı.

Kütük olarak 4 sene önce bir hızarın önünden alınarak 2 yaşında bir zeytin ağacıyla aşılanıp yeniden hayat bulan zeytin ağacı, şimdilerde verdiği meyvesiyle doğanın insanlara sunduğu bolluğun, bereketin ve paylaşmanın en güzel emsali konumunda.

Akbelen Bulvarı üzerinde bulunan parkta bakımları özel olarak yapılan Toroslar’ın asırlık anıt ağacı gemlik ve harap olmak üzere 2 cins zeytin veriyor. Tarih kokan zeytin ağacının sezonun ilk mahsulü olması dolayısıyla hasadına giden Başkan Yılmaz, “Meyvesi ve gölgesi ile nesilleri yaşatan, yeryüzünün armağanı zeytin ağaçlarımızın kıymetini biliyoruz.” dedi.

“Hayata uzattığımız, birlik ve sevginin simgesi zeytin dallarımızdan bugün ürün toplayacağız.” diyen Başkan Yılmaz, “Bakımlarını titizlikle yaptırdığımız kök salma ilaçları, bakım ve özel sulama çalışmalarının ardından meyve vermeye başlayan bu anıt ağacımızın manevi bir özelliği var. Hızarcının önünde odun olmayı bekleyen bu zeytin kütüğü, Alparslan Türkeş parkımıza dikildi ve bugün bize sunduğu meyvesinin hasadını yapacağız. Tam 800 yıllık yani 8 asırlık… Kim bilir 800 yıl önce bu ağaçtan toplanan zeytinleri kimler yedi? Dolayısıyla manevi bir hatırası da olan ağaçtan zeytin yeme şansına sahip olduğumuz için mutluyuz, belediyemiz adına gururluyuz.” diye konuştu.

“Anıt Ağacımıza Sahip Çıkmaya Devam Edeceğiz”

Ünlü bir şairin, “Zeytin ağacının vazgeçtiği yerde Akdeniz bitmiştir.”  sözüne atıfta bulunan Başkan Yılmaz, “Zeytin nice öyküye, romana, şiire konu olmuştur Efsanelerde de yerini almıştır, dini kitaplarda da. Tarihin en ücra köşelerinde rastlarız ona. Ki en çok da Akdeniz’in simgesidir” ifadelerini kullandı.

Köklerinden yeniden doğuşun simgesi olan zeytin ağacının; tarım, çevre ve doğa duyarlılığı anlamında da ayrıca bir önemi olduğunu vurgulayan Başkan Yılmaz, “Hayata uzattığımız, birlik ve sevgi simgesi zeytin dallarımızdan bugün ürün toplayacağız. Toroslarımıza dikildiği günden bu yana; her yıl yaklaşık 10-12 kilo ürün veren bu ağacımız, ilçemizin ve ilimizin simgelerinden biri haline geldiği için adına anıt ağaç diyoruz. Hem çevreye sahip çıkmak, hem de farkındalık oluşturarak zeytin ağaçlarının yok olmaması yönünde yaptığımız bu çalışmanın çok önemli olduğunu düşünüyorum. Anıt ağacımıza sahip çıkmaya devam edeceğiz. İnşallah daha çok uzun yıllar bu ağaçtan zeytin yiyeceğiz.” şeklinde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM

Mersin’de Facebook İstasyonu için imzalar atıldı

19 Kasım 2019, Mersin’de Facebook İstasyonu için imzalar atıldı için yorumlar kapalı
BÜYÜYÜNCE MARKA KENT OLACAĞIZ

BÜYÜYÜNCE MARKA KENT OLACAĞIZ

19 Kasım 2019, BÜYÜYÜNCE MARKA KENT OLACAĞIZ için yorumlar kapalı
11 BÜYÜKŞEHİRDEN TARIMDA GÜÇ BİRLİĞİ

11 BÜYÜKŞEHİRDEN TARIMDA GÜÇ BİRLİĞİ

19 Kasım 2019, 11 BÜYÜKŞEHİRDEN TARIMDA GÜÇ BİRLİĞİ için yorumlar kapalı
Erdemli Belediyesinden Meslek ve kariyer Eğitimi

Erdemli Belediyesinden Meslek ve kariyer Eğitimi

19 Kasım 2019, Erdemli Belediyesinden Meslek ve kariyer Eğitimi için yorumlar kapalı
Mersin’de kaçak ete izin yok

Mersin’de kaçak ete izin yok

19 Kasım 2019, Mersin’de kaçak ete izin yok için yorumlar kapalı