Mersin'in en çok dinlenen radyosu Radyo Ülkü'nün resmi haber portalıdır. Bu sitede Mersin haberlerine ulaşabilirsiniz.

 • DOLAR
  6,8627
 • EURO
  7,7740
 • ALTIN
  397,05
 • BIST
  8,6788
AKDENİZ BELEDİYE MECLİSİ SUÇ İŞLEDİ!

AKDENİZ BELEDİYE MECLİSİ SUÇ İŞLEDİ!

Araştırmacı Yazar Abdullah Ayan, Akdeniz Belediye Meclis üyelerinin liman sahasını imara açma kararı ile suç işlediklerini, bunu Büyükşehir Belediye Meclisine de getirerek yanlışta ısrar ettiklerini söyledi.

Akdeniz Belediye Meclisi’nin 5 Temmuz 2019 da aldığı karar ile Mersin Uluslararası Liman İşletmeciliği A.Ş. (MIP) kullanımındaki liman sahasında yoğunluğun arttırılması talebine ilişkin teklif, Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nde gerilimli tartışmaların ardından reddedildi. Nusratiye Mahallesi, 10822 ada 4 no.lu parsele ilişkin 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı’nda değişiklik içeren teklifi ile ilgili İmar ve Bayındırlık Komisyonu’nun; şehircilik ilke ve esasların aykırı olduğundan idaresine iadesine oy çokluğu ile karar vermesi salonda gerilim yaratmıştı.

“İŞLETMECİ LİMAN SAHASINDA YÜKSEKLİĞİN 18,5 METREYE ÇIKARILMASINA YÖNELİK HAZIRLADIĞI PROJENİN ONAYLANMASINI İSTEMEKTEDİR”

Konu ile ilgili Radyo Ülkü de yayınlanan Yerel Gündem programında açıklamalarda bulunan Araştırmacı Yazar Abdullah Ayan,Liman sahasının deniz tarafında kanunun amir hükümleri 6,5 metreyi geçmeyecek yüksekliği sınır olarak belirlerken, mülk sahibi T.C.D.D üzerinden işletmeci yüksekliğin 18,5 metreye çıkarılmasına yönelik hazırladığı projenin onaylanmasını istemektedir. Hazırlanan projeye göre 2500 metre oturum üzerine çok katlı (18,5 metre 6 kata tekabül ediyor) yapılaşma öngörülmektedir. Bu talep Akdeniz Belediye Meclisi tarafından oy birliği ile geçti. Ancak yanlış Büyükşehir Belediye Meclisine takıldı ve ret edildi.” Dedi.  

“BURADA DÜŞÜNÜLEN YAPILAŞMANIN KOCA BİR BİNAYA, İŞ ADAMLARINA KİRAYA VERİLEN BİR OFİSLERE DÖNÜŞMEYECEĞİNİ KİM GARANTİ EDEBİLİR?”

Kiracı konumundaki işleticinin bunları yapamayacağını vurgulayan Ayan, şöyle devam etti:

“Siz burayı 36 yıllığına kiralamışsınız. Bir kiracı olarak böyle bir talepte nasıl bulunuyorsunuz? Bu tıpkı bir evi kiralayan kişinin oda sayısını arttırmaya, kat çıkmaya, balkonu salona eklemesine benziyor. Yarın bir gün burada düşünülen yapılaşmanın koca bir binaya, iş adamlarına kiraya verilen bir ofislere dönüşmeyeceğini kim garanti edebilir? Marina da aynı şekilde yapılaşmadı mı? Tekneler ana unsur olması gerekirken, mağazalar öne çıkmadı mı? Oradaki gibi bir yapılaşmanın önü mü açılmak istendi?”

“FARKLI BİR KARARIN ÇIKIP ÇIKMAYACAĞININ GARANTİSİ YOK”

Konunun Büyükşehir Belediye Meclisine takıldığını hatırlatan Ayan, şunları kaydetti:

“Neyse ki Büyükşehir Belediyesi İmar Komisyonu konuyu görüşür, ‘şehircilik ilke ve esaslarına aykırı’ bulduğu değişikliği oy çokluğuyla da olsa onaylamaz. Komisyonun geri çevirdiği karar Büyükşehir Meclisinden de (AKP üyelerin muhalefet şerhine karşı) geçmez. Böylece liman gibi kentin lokomotifi, kalbi konumundaki mihenk taşı şimdilik çok katlı yapılaşmadan kurtulmuş görünüyor. Şimdilik diyorum çünkü, limanın asıl sahibi olan devlete ait T.C.D.D.’ nin konuyu Şehircilik ve Çevre Bakanlığına taşıyıp, oradan farklı bir kararın çıkıp çıkmayacağının garantisi yok. Türkiye’ de halen yürürlükte olan kıyı kanunu amir hükümleri ortada ve o amir hükümler değişmediği sürece ‘şehirleşme ilkelerine de aykırı’ bir talebin kabul görmesi mümkün değil. Değişiklik yasal olarak mülkün gerçek sahibi devlet kurumu T.C.D.D.’ den gelse de, komisyon üyelerinin Meclis görüşmelerinde cümle arası verdiği bilgilerden anlıyoruz ki, çok katlı yapılaşma projesini hazırlayan işletmeci kuruluş… Üstelik İmar ve Bayındırlık Komisyonu görüşmelerine gelip lobi faaliyeti anlamına gelecek biçimde projeyi savunan işletmeci MİP’ nin genel müdürü ve projeyi hazırlayan yine MİP’e hizmet veren müellif.. Bu durumda T.C.D.D. yetkililerine dönüp sormamız gereken çok soru var. Ama en basitiyle yetineyim: 2007′ de mevcut durumu ve koşullarıyla devredilen limanda eğer imar değişikliği kabul edilseydi 12 yıl sonra yapılacak çok katlı inşaat ile ortaya çıkacak ilave ranttan Devlet Kurumu T.C.D.D. nasıl bir pay alacaktı. Kısaca devlet sağladığı imkandan kiracının yararlandırılmasında nasıl bir paylaşım ön görüyordu? Daha da önemlisi, anayasa ve kıyı kanunu yasasıyla güvence altına alınmış, kıyılarda çok katlı yapılaşmayı engelleyen ve 6,5 metre ile sınırlayan düzenleme mevcut iken, devletin bir kurumunun bu yasaya aykırı düzenleme talebi ne anlama gelir? Ve kent kamuoyunun buluşacağına inandığım bir kaygıyla bitireyim: Marina’ daki yapılaşma ortadayken Mersin bu kez limanın göbeğinde ortaya çıkacak ve sorunlarını da beraberinde getiren yeni bir oldu bittiye hazır mı?”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN